| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej

Dyrektor od ponad 2 lat nie przydziela nam środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, mimo że pracujemy w warunkach szkodliwych. Wcześniej otrzymywaliśmy ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia. Co możemy jako pracownicy zrobić w tej sprawie?


Pracownicy powinni zwrócić się o pomoc do związków zawodowych, jeżeli takie działają na terenie zakładu, do społecznego inspektora pracy albo bezpośrednio do państwowej inspekcji pracy.

Jak wynika z art. 2377 k.p., pracodawca w celu zabezpieczenia pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników, jakie występują w środowisku pracy, zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej.

Określenie rodzaju środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego na poszczególnych stanowiskach pracy dokonuje pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową (a w razie braku związku zawodowego z pracownikami wytypowanymi do rozmów przez załogę).

Ustalając wykaz tych środków, każdy pracodawca bierze pod uwagę warunki pracy istniejące w danym zakładzie pracy.

Jeżeli pracodawca z braku środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego nie może dopuścić pracownika do pracy, to przez cały czas bezczynności pracownika otrzymuje on wynagrodzenie według stawki osobistego zaszeregowania. Niedopełnienie tego istotnego obowiązku, jakim jest zabezpieczenie pracownika przed szkodliwymi warunkami pracy, nie może wywierać jakichkolwiek negatywnych konsekwencji po stronie pracownika. Niedostarczenie pracownikowi środków ochronnych upoważnia go do odmowy wykonywania pracy. Także i w tej sytuacji przysługuje pracownikowi wynagrodzenie mimo nieświadczenia pracy. Pracownikowi, który używa własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Również pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje odzież i obuwie robocze zgodnie z wykazem obowiązującym w danym zakładzie pracy.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK