| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki w pracy > Wypadek na szkoleniu

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik dozna jakiegokolwiek urazu lub śmierci w trakcie wykonywania przez niego zleconej przez pracodawcę pracy, to należą mu się (lub jego rodzinie) od pracodawcy pewne świadczenia. Jak wygląda sytuacja w przypadku skierowania pracownika na szkolenie?

Wątpliwości na tym tle pojawiają się dlatego, że szkolenie nie jest tak naprawdę wykonywaniem pracy w ścisłym tego słowa znaczeniu. Warto zatem wiedzieć, czy przebywając na szkoleniu możemy czuć się „bezpiecznie” czy też nie.

Definicja wypadku przy pracy

Wypadek przy pracy jest definiowany jako zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, ale także podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia oraz w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Jak wynika z powyższego, szkolenie nie jest wymienione jako jedna z sytuacji, w których możliwe jest zaistnienie wypadku przy pracy.

Aby zatem zakwalifikować wypadek na szkoleniu jako wypadek przy pracy skutkujący odpowiedzialnością pracodawcy, muszą być spełnione następujące warunki:

  • szkolenie musi odbywać się na wyraźne polecenie pracodawcy,
  • szkolenie musi być związane z łączącym strony stosunkiem pracy.

Nie może to być zatem każde szkolenie, w którym uczestniczy pracownik, ale tylko takie które spełnia powyższe warunki.

Pan Tomek jest zatrudniony w supermarkecie jako magazynier. Pracodawca wysłał go na szkolenie z zakresu obsługi wózków widłowych. Na szkoleniu Pan Tomek doznał urazu nogi. Zdarzenie to zostanie uznane za wypadek przy pracy.

Pan Tomek pracuje jako sprzedawca w salonie telefonii komórkowej. Zwrócił się do swojego pracodawcy o udzielenie czasu wolnego w celu odbycia interesującego szkolenia z zakresu funduszy unijnych. Pracodawca wyraził zgodę, jeżeli jednak Pan Tomek dozna na tym szkoleniu jakichkolwiek urazów, to nie będą one zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, szkolenie nie zostało bowiem zlecone przez pracodawcę.
Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK