| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Czy mogę nosić własna odzież roboczą?

Czy mogę nosić własna odzież roboczą?

Pracuje na umowę zlecenie. Pracodawca każe mi w czasie wykonywania pracy nosić zakładową odzież roboczą. Dlaczego nie mogę nosić własnej odzieży.  

Pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej. Musi zapewnić pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze.

Obowiązek taki pracodawca ma w przypadku, kiedy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Ponadto pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież, jeśli jest to niezbędne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zobacz: Wymogi bezpieczeństwa dla budynku z miejscami pracy

Pracodawca może pozwolić pracownikom na używanie własnej odzieży, jeśli spełnia wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik musi się na to zgodzić. Nie dotyczy to jednak stanowisk, na których jest wykonywana obsługa maszyn, urządzeń elektrycznych, praca powodująca skażenia odzieży i obuwia.

Pracodawca musi dbać nie tylko o pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także o osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne.

Zobacz serwis: Choroby zawodowe

Wymóg, aby nosił Pan odzież pracowniczą, jest przejawem dbania o zdrowie i życie Pana, jako pracownika.

Podstawa prawna: Art. 237 (6), 237 (7), 304 Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »