| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Czy przepisy bhp określają formę, w jakiej pracodawca ma wydać zgodę na uruchomienie maszyny po wypadku? Jaka jest procedura uruchomienia maszyny?

Podczas pracy przy pile jeden z pracowników doznał urazu dłoni. Czy po wypadku przy pracy pracodawca powinien wydać pisemną zgodę na uruchomienie maszyny – pyta Czytelnik z Kielc.

Nie. Zgoda na uruchomienie maszyny nie musi być pisemna.

Przepisy nie określają formy, w jakiej pracodawca wydaje zgodę na uruchomienie maszyny, innego urządzenia, przy którego obsłudze pracownik uległ wypadkowi. Niemniej jednak, aby można było uruchomić maszynę po wypadku, należy to uzgodnić:

● z inspektorem pracy i prokuratorem w razie wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego;

Ze względu na procedury związane z ewentualnym postępowaniem karnym - dla celów dowodowych - zalecałbym, aby zgoda pracodawcy opatrzona kontrasygnatą inspektora pracy i prokuratora została wydana w formie pisemnej.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Uruchomienie maszyny lub urządzenia technicznego bez uprzednio uzyskanej zgody wymienionych organów może być uznane za utrudnienie działalności organu PIP. Takie zachowanie jest objęte katalogiem wykroczeń przeciwko prawom pracownika.

● ze społecznym inspektorem pracy (jeśli działa w zakładzie).

Nie ma przeszkód, aby zgoda była wyrażona w formie ustnej.

W każdym z wymienionych przypadków zgoda pracodawcy na uruchomienie maszyn lub innych urządzeń technicznych nie może być wydana wcześniej niż po dokonaniu:

● szczegółowych oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, w tym narzędzi pracy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na:

- prawidłowość zastosowania maszyn, urządzeń technicznych i narzędzi pracy do wykonywania pracy,

- skuteczność działania urządzeń ochronny indywidualnej oraz zbiorowej, a także

- warunki wykonywania pracy i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku, w szczególności: organizację pracy, przebieg procesu technologicznego;

● szkicu lub dokumentacji fotograficznej miejsca wypadku, jeżeli jest to konieczne.

Dokonywanie - bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia wypadkowego - jakichkolwiek zmian w miejscu wypadku jest dopuszczalne jedynie w zakresie niezbędnym dla ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.

Podstawa prawna:

§ 3 ust. 2-4 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 105, poz. 870).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK