REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Praca w pozycji stojącej - obowiązki pracodawcy
Praca w pozycji stojącej - obowiązki pracodawcy
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aż 30% społeczeństwa w naszym kraju wykonuje swoją pracę w pozycji stojącej. Wysiłek fizyczny, który podejmują, zazwyczaj wiąże się z narastającymi problemami zdrowotnymi. Najbardziej cierpią kark, kręgosłup oraz przede wszystkim nogi. Najczęstszymi dolegliwościami są zaś kurcze mięśni, żylaki, obniżony poziom metabolizmu, zwyrodnienia stawów kolanowych, a także obrzęki stóp oraz łydek. Po stronie pracodawcy leży zapewnienie komfortowych i zgodnych z zasadami BHP warunków pracy.

Praca na stojąco zaliczana jest to czynników uciążliwych, które nie powinny prowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu. Z zaznaczeniem, że pełnienie obowiązków związanych z ośmiogodzinnym czasem pracy na stojąco w dłuższej perspektywie może być mocno kłopotliwe dla organizmu – szczególnie jeśli dodatkowo wiąże się z przenoszeniem ciężkich przedmiotów i innymi pracami stricto fizycznymi.

Autopromocja

Według przepisów Kodeksu pracy, w zakresie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom możliwość odpoczynku w bliskiej odległości od miejsca wykonywania pracy na stojąco.

Co istotne, stworzenie takiego miejsca jest nie tylko obowiązkiem pracodawcy, ale także umożliwia błyskawiczny odpoczynek w przypadku, kiedy pracownik mógłby poczuć się źle. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko, że w kryzysowej sytuacji pracobiorca musiałby oddalić się od swojego stanowiska.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Jadalnia czy stołówka w żadnym wypadku nie mogą zaliczać się do miejsc odpoczynku, gdyż są to pomieszczenia higienicznosanitarne. Prócz nich w zakładzie pracy muszą znajdować się inne dostępne lokalizacje, gdzie pracownik może usiąść na chwilę, tak aby nie przerwać procesu pracy i nadal kontrolować swoje obowiązki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z ryzykiem wystąpienia dolegliwości warto zadbać o kilka kwestii, które mogą pozwolić zniwelować negatywne skutki pracy w pozycji stojącej:

- pomieszczenie, w którym wykonywane są obowiązki powinno być bardzo dobrze oświetlone,

- dbaj o to, aby mieć jak najbardziej naturalną postawę, bez żadnych wygięć i niewygodnych pozycji,

- blat, taśma, wszystko przy czym pracujemy, nie powinny znajdować się za nisko lub za wysoko, dlatego bardzo istotne jest, aby pracodawca właściwie zaprojektował stanowisko pracy,

- pamiętajmy o tym, aby stać w niewielkim rozkroku, delikatnie napinając mięśnie pośladkowe. Dzięki temu obciążenie nóg będzie równomierne,

- nie bądź zupełnie statyczny. Ruszaj się, stań czasem na palcach, zrób przysiad. Niech twoje mięśnie pracują, nawet w tak ograniczonych warunkach,

- warto zadbać o to, aby nosić w pracy dobre obuwie sportowe, które zmniejszy ryzyko występowania odcisków lub halluksów. Rozważ też opcję z noszeniem wkładek ortopedycznych,

- po pracy staraj się często spacerować i prowadzić aktywny tryb życia. W mieszkaniu leż z nogami opartymi o ścianę, co pomoże zlikwidować obrzęk, a także masuj je.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA