REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot składki zdrowotnej: nie przegapić terminu aby odzyskać

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Odzyskać składkę zdrowotną, nie przegapić terminu
Odzyskać składkę zdrowotną, nie przegapić terminu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja na rozliczenie roczne składki zdrowotnej, do końca maja należy złożyć wniosek o zwrot w przypadku nadpłaty. Przegapienie terminu wniosku może w najgorszym wypadku spowodować przepadek środków.

Zwrot składki zdrowotnej – rozliczenie roczne do 22 maja

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej dotyczy zarówno przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, jak i podatkiem liniowym. Podstawą obliczenia składki jest w tym przypadku dochód. Z tego powodu, podobnie jak przy rocznym rozliczeniu PIT, może wystąpić nadpłata dająca podstawę do zwrotu.

Autopromocja

Przedsiębiorcy muszą zwrócić uwagę na ważny termin – do 22 maja należy dokonać rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.

Zwrot składki zdrowotnej – wniosek do końca maja

Jeśli składka zdrowotna została nadpłacona, to przysługuje zwrot w formie przelewu na rachunek bankowy (nie jest możliwe odzyskanie nadpłaty w gotówce). Jednak zwrot nadpłaconej składki nie działa automatycznie – konieczne jest złożenie wniosku do końca maja.

Co w przypadku niezłożenia wniosku o zwrot? Nadpłata zostanie zaliczona na poczet przyszłych zobowiązań. Jednak wniosek lepiej złożyć.

Dlaczego przegapienie terminu może spowodować utratę nadpłaty?

Zgodnie z art. 81 ust. 2qa ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„W przypadku niezłożenia wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 2n, przy jednoczesnym braku zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, do zwrotu których został zobowiązany płatnik składek, kwota zwrotu podlega rozliczeniu na koncie płatnika składek do końca roku, w którym upływa termin na złożenie zeznania (…)

Wykładnia literalna powyższego przepisu wskazuje, że możliwość zaliczenia nadpłat na zobowiązania przepadnie z końcem roku tzn. w pewnych przypadkach nastąpi utrata konkretnej sumy z powodu niezłożenia wniosku o zwrot. Obecnie nie ma pewności jaka wykładnia przepisu zostanie przyjęta w praktyce, jednak ryzyko istnieje, a złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest podwójnie uzasadnione.

Zwrot składki zdrowotnej – terminy formularze

Do 22 maja należy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2023 wraz z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej.

ZUS DRA składają osoby z jednoosobową działalnością gospodarczą.

ZUS RCA jest przeznaczony dla przedsiębiorców opłacających składki nie tylko za siebie ale również za inne osoby (np. zatrudnionych).

ZUS automatycznie wygeneruje wniosek o zwrot dla przedsiębiorcy, który złożył roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS. Nie jest konieczne dokonywanie korekt miesięcznych deklaracji.

Kto musi składać roczne rozliczenie składki zdrowotnej?

Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Osoby na karcie podatkowej nie podlegają rozliczeniu rocznemu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • MM
    2023-05-23 22:19:51
    Dlaczego we wniosku wygenerowanym przez ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej nie ma możliwości jego weryfikacji dotyczącej konta bankowego. Czy to jest problem techniczny ?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA