REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot składki zdrowotnej: nie przegapić terminu aby odzyskać

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Odzyskać składkę zdrowotną, nie przegapić terminu
Odzyskać składkę zdrowotną, nie przegapić terminu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja na rozliczenie roczne składki zdrowotnej, do końca maja należy złożyć wniosek o zwrot w przypadku nadpłaty. Przegapienie terminu wniosku może w najgorszym wypadku spowodować przepadek środków.

Zwrot składki zdrowotnej – rozliczenie roczne do 22 maja

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej dotyczy zarówno przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, jak i podatkiem liniowym. Podstawą obliczenia składki jest w tym przypadku dochód. Z tego powodu, podobnie jak przy rocznym rozliczeniu PIT, może wystąpić nadpłata dająca podstawę do zwrotu.

REKLAMA

Autopromocja

Przedsiębiorcy muszą zwrócić uwagę na ważny termin – do 22 maja należy dokonać rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.

Zwrot składki zdrowotnej – wniosek do końca maja

Jeśli składka zdrowotna została nadpłacona, to przysługuje zwrot w formie przelewu na rachunek bankowy (nie jest możliwe odzyskanie nadpłaty w gotówce). Jednak zwrot nadpłaconej składki nie działa automatycznie – konieczne jest złożenie wniosku do końca maja.

Co w przypadku niezłożenia wniosku o zwrot? Nadpłata zostanie zaliczona na poczet przyszłych zobowiązań. Jednak wniosek lepiej złożyć.

Dlaczego przegapienie terminu może spowodować utratę nadpłaty?

Zgodnie z art. 81 ust. 2qa ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„W przypadku niezłożenia wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 2n, przy jednoczesnym braku zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, do zwrotu których został zobowiązany płatnik składek, kwota zwrotu podlega rozliczeniu na koncie płatnika składek do końca roku, w którym upływa termin na złożenie zeznania (…)

Wykładnia literalna powyższego przepisu wskazuje, że możliwość zaliczenia nadpłat na zobowiązania przepadnie z końcem roku tzn. w pewnych przypadkach nastąpi utrata konkretnej sumy z powodu niezłożenia wniosku o zwrot. Obecnie nie ma pewności jaka wykładnia przepisu zostanie przyjęta w praktyce, jednak ryzyko istnieje, a złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest podwójnie uzasadnione.

Zwrot składki zdrowotnej – terminy formularze

Do 22 maja należy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2023 wraz z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej.

ZUS DRA składają osoby z jednoosobową działalnością gospodarczą.

ZUS RCA jest przeznaczony dla przedsiębiorców opłacających składki nie tylko za siebie ale również za inne osoby (np. zatrudnionych).

ZUS automatycznie wygeneruje wniosek o zwrot dla przedsiębiorcy, który złożył roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS. Nie jest konieczne dokonywanie korekt miesięcznych deklaracji.

Kto musi składać roczne rozliczenie składki zdrowotnej?

Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Osoby na karcie podatkowej nie podlegają rozliczeniu rocznemu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA