Jak odwołać się od decyzji ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Decyzje w ZUS
ZUS wydaje decyzję w zakresie indywidualnych spraw, dotyczących w szczególności:
REKLAMA
- zgłaszania do ubezpieczeń społecznych,
- przebiegu ubezpieczeń,
- ustalania wymiaru składek i ich poboru, a także umarzania należności z tytułu składek,
- ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
- wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Odwołanie
Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Wyjątkiem są tu decyzje przyznające lub odmawiające prawa do świadczenia w drodze wyjątku oraz decyzje w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Od tego rodzaju decyzji nie przysługuje odwołanie do sądu na zasadach przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego - strona ma prawo do wniesienia wniosku do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Jeżeli przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego przewidują wydanie postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, ZUS w tych przypadkach wydaje decyzję, od której służy odwołanie na wskazanych powyżej zasadach. Od wydanych w trakcie postępowania innych postanowień ZUS zażalenie nie przysługuje.
W formie decyzji ZUS wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Interpretacje indywidualne wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji ZUS ma obowiązek niezwłocznie zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej.
Decyzje w prawie pracy
Organy Państwowej Inspekcji Pracy są uprawnione do wydawania decyzji w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy lub przepisów dotyczących legalności zatrudnienia (art. 11 ustawy o PIP). Decyzje mogą mieć formę nakazów i zakazów, np. nakaz usunięcia stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie, nakaz wstrzymania prac lub działalności czy nakaz zaprzestania prowadzenia działalności lub działalności określonego rodzaju.
Od decyzji inspektora pracy wydanej w formie pisemnej lub wpisu do dziennika budowy pracodawca ma prawo odwołania do okręgowego inspektora pracy w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu decyzji (art. 34 ust. 5 ustawy o PIP).
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat