REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji ZUS

Jak się odwołać od decyzji ZUS
Jak się odwołać od decyzji ZUS
ShutterStock

REKLAMA

Organ ubezpieczeniowy wydaje decyzje w zakresie indywidualnych spraw, które dotyczą w szczególności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, wymiaru świadczeń ubezpieczeń społecznych, czy ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczony może odwołać się od każdej decyzji wydanej przez ZUS.

Decyzje w ZUS

ZUS wydaje decyzję w zakresie indywidualnych spraw, dotyczących w szczególności:

Autopromocja
 • zgłaszania do ubezpieczeń społecznych,
 • przebiegu ubezpieczeń,
 • ustalania wymiaru składek i ich poboru, a także umarzania należności z tytułu składek,
 • ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpie­czeń społecznych,
 • wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

Odwołanie

Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właści­wego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Wyjątkiem są tu decyzje przyznające lub odmawia­jące prawa do świadczenia w drodze wyjątku oraz decyzje w sprawach o umorzenie należności z tytu­łu składek na ubezpieczenia społeczne. Od tego rodzaju decyzji nie przysługuje odwołanie do sądu na zasadach przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego - strona ma prawo do wniesienia wniosku do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Jeżeli przepisy Kodeksu postępowania administra­cyjnego przewidują wydanie postanowienia koń­czącego postępowanie w sprawie, ZUS w tych przypadkach wydaje decyzję, od której służy odwo­łanie na wskazanych powyżej zasadach. Od wyda­nych w trakcie postępowania innych postanowień ZUS zażalenie nie przysługuje.

W formie decyzji ZUS wydaje interpretacje indywi­dualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swo­bodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecz­nym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pra­cowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Interpretacje indy­widualne wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji po usunięciu danych identyfikujących wnioskodaw­cę oraz inne podmioty wskazane w treści interpre­tacji ZUS ma obowiązek niezwłocznie zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzje w prawie pracy

Organy Państwowej Inspekcji Pracy są upraw­nione do wydawania decyzji w razie stwierdze­nia naruszenia przepisów prawa pracy lub prze­pisów dotyczących legalności zatrudnienia (art. 11 ustawy o PIP). Decyzje mogą mieć formę naka­zów i zakazów, np. nakaz usunięcia stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie, nakaz wstrzyma­nia prac lub działalności czy nakaz zaprzestania prowadzenia działalności lub działalności określo­nego rodzaju.

Od decyzji inspektora pracy wydanej w formie pisemnej lub wpisu do dziennika budowy pra­codawca ma prawo odwołania do okręgowego inspektora pracy w terminie 7 dni od dnia dorę­czenia mu decyzji (art. 34 ust. 5 ustawy o PIP).

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA