REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaskarżenie do sądu decyzji interpretacyjnej ZUS

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

W wyroku z 6 kwietnia 2011 roku (II UK 331/10) Sąd Najwyższy orzekł, że każda decyzja ZUS – także dotycząca interpretacji przepisów – może podlegać zaskarżeniu do sądu powszechnego, jeżeli jej rozpoznanie przez sąd w trybie określonym w Kodeksie postępowania cywilnego nie jest ustawowo wyłączone.

Spółka V. zatrudniała kierowców samochodów ciężarowych, którym wypłacała diety z tytułu podróży służbowej. W umowach o pracę z kierowcami jako miejsce pracy wskazano siedzibę pracodawcy. W związku z powyższym spółka wystąpiła do ZUS o udzielenie pisemnej interpretacji § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Decyzja ta miała rozstrzygnąć kwestię, czy przychody tych pracowników w postaci diet z tytułu odbywanej podróży służbowej są zaliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem spółki, przychody te nie powinny być wliczane do podstawy wymiaru składek.

REKLAMA

Autopromocja

Jednak ZUS miał na ten temat odmienny pogląd i wskazał, że art. 7 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym precyzuje pojęcie podróży służbowej na użytek tej ustawy inaczej niż Kodeks pracy. Zgodnie z tym przepisem, podróżą służbową jest każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy, przewozu drogowego poza miejscowość będącą siedzibą pracodawcy lub innym miejscem prowadzenia działalności przez pracodawcę, a także na wykonywaniu na polecenie pracodawcy wyjazdu poza wyżej wymienioną miejscowość w celu wykonania przewozu. Tym samym w odniesieniu do kierowców objętych przepisami ustawy o czasie pracy kierowców wyłączone jest zastosowanie definicji podróży służbowej zawartej w art. 775 § 1 Kodeksu pracy. To w praktyce oznacza, że wspomniane wyżej zwolnienie diet z oskładkowania nie ma zastosowania do kierowców. Taką interpretację wydał ZUS.

Orzeczenia sądów

Sąd Okręgowy w W. oddalił odwołanie spółki podzielając poglądy ZUS zawarte w decyzji interpretacyjnej. Natomiast Sąd Apelacyjny w W. uchylił ten wyrok, jednak nie z powodów merytorycznych, lecz proceduralnych. Sąd II instancji uznał bowiem, że w tej sprawie droga sądowa jest niedopuszczalna. Zdaniem sądu, do postępowania w sprawie interpretacji przepisów ubezpieczeniowych należy stosować przepisy procedury administracyjnej. Zatem spółka w ogóle nie powinna odwoływać się do sądu, ale do Prezesa ZUS jako organu nadrzędnego.


Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

W wyniku skargi kasacyjnej, którą złożył ZUS, Sąd Najwyższy uchylił wyrok apelacyjny i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając orzeczenie przypomniał, że ZUS w kwestii interpretacji przepisów ubezpieczeniowych wydaje decyzję – a nie interpretację prawną, jak w przypadku organów podatkowych. Co prawda, decyzja ta nie jest bezpośrednio wiążąca w tym sensie, że nie można w niej nakazać płatnikowi lub ubezpieczonemu dokonania określonych czynności (np. zapłaty składek), ale spełnia ona warunki decyzji w sprawach indywidualnych, o której mowa w art. 83 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustęp 2 tego artykułu przewiduje od takiej decyzji odwołanie do sądu w trybie określonym w Kodeksie postępowania cywilnego. Zatem także od decyzji interpretacyjnej ubezpieczony lub płatnik może odwołać się do sądu powszechnego.

Wnioski z orzeczenia

Każda decyzja ZUS, niezależnie od jej treści i podstawy prawnej, podlega zaskarżeniu do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko i wyłącznie w dwóch sprawach, tj. przyznawania świadczeń w drodze wyjątku lub odmowy przyznania świadczenia wyjątkowego oraz odwołań od decyzji w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ustawa wyłącza odwołanie do sądu, a sprawy te nakazuje rozpoznać w trybie administracyjnym, na podstawie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, kierowanego do Prezesa ZUS (art. 83 ust. 4 ustawy systemowej).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

REKLAMA