reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zaskarżenie do sądu decyzji interpretacyjnej ZUS

Zaskarżenie do sądu decyzji interpretacyjnej ZUS

W wyroku z 6 kwietnia 2011 roku (II UK 331/10) Sąd Najwyższy orzekł, że każda decyzja ZUS – także dotycząca interpretacji przepisów – może podlegać zaskarżeniu do sądu powszechnego, jeżeli jej rozpoznanie przez sąd w trybie określonym w Kodeksie postępowania cywilnego nie jest ustawowo wyłączone.

Spółka V. zatrudniała kierowców samochodów ciężarowych, którym wypłacała diety z tytułu podróży służbowej. W umowach o pracę z kierowcami jako miejsce pracy wskazano siedzibę pracodawcy. W związku z powyższym spółka wystąpiła do ZUS o udzielenie pisemnej interpretacji § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Decyzja ta miała rozstrzygnąć kwestię, czy przychody tych pracowników w postaci diet z tytułu odbywanej podróży służbowej są zaliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem spółki, przychody te nie powinny być wliczane do podstawy wymiaru składek.

Jednak ZUS miał na ten temat odmienny pogląd i wskazał, że art. 7 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym precyzuje pojęcie podróży służbowej na użytek tej ustawy inaczej niż Kodeks pracy. Zgodnie z tym przepisem, podróżą służbową jest każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy, przewozu drogowego poza miejscowość będącą siedzibą pracodawcy lub innym miejscem prowadzenia działalności przez pracodawcę, a także na wykonywaniu na polecenie pracodawcy wyjazdu poza wyżej wymienioną miejscowość w celu wykonania przewozu. Tym samym w odniesieniu do kierowców objętych przepisami ustawy o czasie pracy kierowców wyłączone jest zastosowanie definicji podróży służbowej zawartej w art. 775 § 1 Kodeksu pracy. To w praktyce oznacza, że wspomniane wyżej zwolnienie diet z oskładkowania nie ma zastosowania do kierowców. Taką interpretację wydał ZUS.

Orzeczenia sądów

Sąd Okręgowy w W. oddalił odwołanie spółki podzielając poglądy ZUS zawarte w decyzji interpretacyjnej. Natomiast Sąd Apelacyjny w W. uchylił ten wyrok, jednak nie z powodów merytorycznych, lecz proceduralnych. Sąd II instancji uznał bowiem, że w tej sprawie droga sądowa jest niedopuszczalna. Zdaniem sądu, do postępowania w sprawie interpretacji przepisów ubezpieczeniowych należy stosować przepisy procedury administracyjnej. Zatem spółka w ogóle nie powinna odwoływać się do sądu, ale do Prezesa ZUS jako organu nadrzędnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama