REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS DRA i RCA 2022 - jak wypełnić?

ZUS DRA i RCA 2022 - jak wypełnić? Instrukcja ZUS.
ZUS DRA i RCA 2022 - jak wypełnić? Instrukcja ZUS.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS DRA i ZUS RCA w 2022 roku - jak wypełnić nowe druki? Oto instrukcja ZUS.

ZUS DRA i ZUS RCA 2022 - instrukcja

Wśród materiałów, które wyjaśniają na czym polegają wprowadzone przez Polski Ład zmiany w składce zdrowotnej, są już dostępne krótkie instrukcje z wzorami prawidłowo wypełnionych dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA i ZUS RCA. Pomocą w naliczeniu składki zdrowotnej mogą też być filmy zamieszczone w kanale Elektroniczny ZUS na YouTube.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące składki zdrowotnej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Składkę zdrowotną naliczoną według nowych zasad należy wykazywać co miesiąc w dokumentach rozliczeniowych. Aby ułatwić płatnikom składek wypełnianie dokumentów, Zakład przygotował krótkie instrukcje z prawidłowo wypełnionymi formularzami ZUS DRA i ZUS RCA:

  1. Zasady ogólne - przykład prawidłowo wypełnionych formularzy ZUS DRA oraz ZUS RCA (plik pdf, 3,8 MB),
  2. Pozostałe osoby prowadzące pozarolniczą działalność (wspólnicy spółek, twórcy i artyści) - przykład prawidłowo wypełnionych formularzy ZUS DRA oraz ZUS RCA (plik pdf, 1,4 MB),
  3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - przykład prawidłowo wypełnionych formularzy ZUS DRA oraz ZUS RCA (plik pdf, 5,8 MB),
  4. Karta podatkowa - przykład prawidłowo wypełnionych formularzy ZUS DRA oraz ZUS RCA (plik pdf, 2 MB).

Dodatkowo na YouTube w kanale Elektroniczny ZUS zostały zamieszczone krótkie filmy, które wyjaśniają zasady naliczania składki zdrowotnej w zależności od formy opodatkowania:

Kolejne filmy pojawią się już wkrótce.

Składka zdrowotna 2022 - kalkulator

Warto też regularnie odwiedzać podstronę o zmianach w składce zdrowotnej. Tam publikowane są wszystkie najnowsze materiały informacyjne - poradniki, prezentacje, relacje z webinariów, najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast do wyliczenia składki można skorzystać z kalkulatora do obliczania miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

W lutym 2022 r. po raz pierwszy płatnicy składek będą składali dokumenty rozliczeniowe według nowych zasad. Dlatego po terminach na opłacenie składek i składanie dokumentów rozliczeniowych, ZUS będzie kontaktował się z tymi płatnikami, którzy nie opłacą składek lub nie przekażą dokumentów rozliczeniowych za styczeń 2022 r. Odpowiednie komunikaty pojawią się na ich kontach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Osoby, które potrzebują pomocy w ustaleniu podstawy wymiaru składek, obliczeniu składki lub sporządzeniu dokumentów rozliczeniowych, zachęcamy do kontaktu ze specjalną infolinią ZUS pod nr tel. 22 290 55 00 lub z pracownikiem sali obsługi klientów w naszej placówce lub podczas e-wizyty w ZUS. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA