Trzynastka dla pracowników budżetówki. Jak obliczyć okres zatrudnienia niezbędny do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
REKLAMA
REKLAMA
- Okres pracy, po którym pracownik nabywa prawo do trzynastki
- Jak liczyć okres zatrudnienia u pracodawcy
- Kiedy minimum 6 miesięcy zatrudnienia nie jest wymagane
Okres pracy, po którym pracownik nabywa prawo do trzynastki
Prawo do trzynastki w pełnej wysokości pracownik nabywa po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jednakże pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
REKLAMA
Należy podkreślić, że do nabycia prawa do trzynastki nie wystarczy pozostawanie przez wskazany okres w stosunku pracy z danym pracodawcą, ale faktyczna obecność w pracy i faktyczne świadczenie pracy.
Jak liczyć okres zatrudnienia u pracodawcy
Przy obliczaniu okresu zatrudnienia u danego pracodawcy w celu ustalenia prawa do trzynastki należy pamiętać, że staż pracy liczony w miesiącach i latach upływa w przeddzień dnia odpowiadającego dniowi początkowemu.
Ponadto przy ustalaniu, czy pracownik osiągnął minimalny staż zapewniający dodatkowe wynagrodzenie roczne stosuje się zasadę, zgodnie z którą miesiąc obejmuje 30 dni. Zatem 6-miesięczny minimalny okres przepracowany w danym roku u danego pracodawcy i uprawniający do trzynastki to 180 dni.
W celu ustalenia, czy pracownik osiągnął wymagane 180 dni pracy, pracodawca od łącznej liczby dni kalendarzowych zatrudnienia (wliczając w to urlop wypoczynkowy, niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) odejmuje dni nieprzepracowane przez pracownika (np. dni niezdolności do pracy z powodu choroby).
Nie ma znaczenia, czy pracownik wymagane 6 miesięcy przepracował bez przerwy na podstawie jednej umowy o pracę, czy zawarł z tym samym pracodawcą kilka umów o pracę. Nie ma też znaczenia, czy między umowami o pracę występowały przerwy. Pracodawca obliczając okres zatrudnienia powinien zsumować wszystkie okresy przepracowane u niego przez pracownika w danym roku.
Kiedy minimum 6 miesięcy zatrudnienia nie jest wymagane
Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w razie:
- nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej);
- zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż 3 miesiące;
- powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej;
- rozwiązania stosunku pracy w związku z:
- przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
- likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
- likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją;
- podjęcia zatrudnienia:
- w wyniku przeniesienia służbowego,
- na podstawie powołania lub wyboru,
- w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
- w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
- po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej;
- korzystania:
- z urlopu wychowawczego,
- z urlopu macierzyńskiego,
- z urlopu rodzicielskiego,
- z urlopu ojcowskiego,
- z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- z urlopu opiekuńczego,
- z urlopu dla poratowania zdrowia,
- z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego;
- wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
Podstawa prawna:
- art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2023 poz. 1690)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat