REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzynastka dla pracowników budżetówki. Jak obliczyć okres zatrudnienia niezbędny do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

trzynastka dodatkowe wynagrodzenie roczne kalendarz budżetówka okres zatrudnienia kartki z kalendarza sfera budżetowa pracownik
trzynastka dodatkowe wynagrodzenie roczne kalendarz budżetówka okres zatrudnienia kartki z kalendarza sfera budżetowa pracownik
Trzynastka dla pracowników budżetówki. Jak obliczyć okres zatrudnienia niezbędny do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwykle zwane trzynastką, przysługuje pracownikom sfery budżetowej. Wysokość trzynastki zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak zatem należy obliczać okres zatrudnienia pracownika?

Okres pracy, po którym pracownik nabywa prawo do trzynastki

Prawo do trzynastki w pełnej wysokości pracownik nabywa po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jednakże pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Autopromocja

Należy podkreślić, że do nabycia prawa do trzynastki nie wystarczy pozostawanie przez wskazany okres w stosunku pracy z danym pracodawcą, ale faktyczna obecność w pracy i faktyczne świadczenie pracy.

Jak liczyć okres zatrudnienia u pracodawcy

Przy obliczaniu okresu zatrudnienia u danego pracodawcy w celu ustalenia prawa do trzynastki należy pamiętać, że staż pracy liczony w miesiącach i latach upływa w przeddzień dnia odpowiadającego dniowi początkowemu.

Ponadto przy ustalaniu, czy pracownik osiągnął minimalny staż zapewniający dodatkowe wynagrodzenie roczne stosuje się zasadę, zgodnie z którą miesiąc obejmuje 30 dni. Zatem 6-miesięczny minimalny okres przepracowany w danym roku u danego pracodawcy i uprawniający do trzynastki to 180 dni.

W celu ustalenia, czy pracownik osiągnął wymagane 180 dni pracy, pracodawca od łącznej liczby dni kalendarzowych zatrudnienia (wliczając w to urlop wypoczynkowy, niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) odejmuje dni nieprzepracowane przez pracownika (np. dni niezdolności do pracy z powodu choroby).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma znaczenia, czy pracownik wymagane 6 miesięcy przepracował bez przerwy na podstawie jednej umowy o pracę, czy zawarł z tym samym pracodawcą kilka umów o pracę. Nie ma też znaczenia, czy między umowami o pracę występowały przerwy. Pracodawca obliczając okres zatrudnienia powinien zsumować wszystkie okresy przepracowane u niego przez pracownika w danym roku.

Kiedy minimum 6 miesięcy zatrudnienia nie jest wymagane

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w razie:

 • nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej);
 • zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż 3 miesiące;
 • powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej;
 • rozwiązania stosunku pracy w związku z:

- przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,

- przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,

- likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,

- likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją;

 • podjęcia zatrudnienia:

- w wyniku przeniesienia służbowego,

- na podstawie powołania lub wyboru,

- w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,

- w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,

- po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej;

 • korzystania:

- z urlopu wychowawczego,

- z urlopu macierzyńskiego,

- z urlopu rodzicielskiego,

- z urlopu ojcowskiego,

- z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

- z urlopu opiekuńczego,

- z urlopu dla poratowania zdrowia,

- z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego;

 • wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Podstawa prawna:

 • art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2023 poz. 1690)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Balbi
  2024-01-12 15:38:08
  Czym oni się różnią od ludzi pracujących fizycznie u tego samego pracodawcy 13 lat już I to w systemie 3 zmianowym. Ciągle im mało i mało każdemu jest mało . Mam w rodzinie nauczyciela jeździ autem za 80 tysięcy co chwila wyjazdy na odpoczynek. Każdy weekend poza domem . A u mnie nawet dziecku żeby gdzieś jechało to muszę odkładać. Banda nierobów.
  3
 • Alex
  2024-02-09 20:37:36
  Czy od przepracowanej liczby dni odejmuje się dni za urlop okolicznościowy i dwa dni opieki nad zdrowym dzieckiem ? Przykładowo przepracowałam 182 dni i odjęto mi dwa dni opieki i dzień urlopu okolicznościowego. I tak wyliczono mi 179 dni i poinformowano że nie należy mi się 13 pensja. Czy jest to dobrze wyliczone ?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

REKLAMA

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA