REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Działalności Pożytku Publicznego - skład

Rada Działalności Pożytku Publicznego - skład/ Fot. Fotolia
Rada Działalności Pożytku Publicznego - skład/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister pracy i polityki społecznej ogłosił skład kolejnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Podstawą prawną do utworzenia Rady jest ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, która obejmuje m.in. ochronę zdrowia, promocję zatrudnienia, aktywizację zawodową. Pierwsze posiedzenie RDPP odbędzie się w dniu 21 października.

14 spośród 24 osób, które wejdą w skład Rady piątej kadencji, to przedstawiciele organizacji pozarządowych.

REKLAMA

Autopromocja

Przez najbliższe trzy lata w Radzie zasiądzie pięcioro przedstawicieli rządu: wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, wiceszef MEN Tadeusz Sławecki oraz ekspertka resortu gospodarki Lucyna Bogusz, wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda.

Do Rady trafią także przedstawiciele strony samorządowej: Marek Mazur ze Związku Województw RP, Piotr Choroś z Unii Metropolii Polskich, Piotr Drygała ze Związku Miast Polskich, Andrzej Nowicki ze Związku Powiatów Polskich oraz Anna Grygierek ze Związku Gmin Polskich RP.

Redakcja poleca: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Najliczniejszą grupą, która zasiądzie w Radzie, są przedstawiciele organizacji pozarządowych. Są to Ewa Mańkiewicz-Cudny (podmiot zgłaszający - Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych), Krzysztof Balon (Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych), ks. Stanisław Słowik (Caritas Diecezji Kieleckiej), Małgorzata Sinica (Związek Harcerstwa Polskiego), Marek Borowski (Federacja Polskich Banków Żywności), Paweł Dębek (Instytut Edukacji Społecznej), Piotr Frączak (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych), Teresa Tiszbierek (Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RR), Witold Zakrzewski (Fundacja OPOR), Zdzisław Szkutnik (Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych), Karolina Poczykowska (podmiot zgłaszający - Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok), Dariusz Suszyński (Związek Młodzieży Wiejskiej), Cezary Miżejewski (Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych), Dorota Piechowicz-Witoń (Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wręczenie nominacji na członków Rady odbędzie się podczas inaugurującego posiedzenia, które odbędzie się 21 października w Warszawie.

Podstawą prawną do utworzenia Rady była uchwalona w 2003 r. ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Rada pełni funkcję nadzorczo-doradczą wobec organizacji pożytku publicznego.

Ustawa o działalności pożytku publicznego tworzy ramy dla działalności wolontariatu - określa m.in, jakie są zobowiązania wobec wolontariuszy oraz tworzy szereg uprawnień podatkowych dla organizacji pozarządowych. Obejmuje m.in. działalność charytatywną, ochronę zdrowia, promocję zatrudnienia, aktywizację zawodową, wspomaganie przedsiębiorczości, naukę, edukację, oświatę, wychowanie, ekologię, porządek i bezpieczeństwo publiczne, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych oraz integrację europejską.

W Polsce zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy pozarządowych organizacji skupiających wolontariuszy.

Zostań naszym ekspertem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA