REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Seminarium PwC: "Programy motywacyjne - akcyjne, opcyjne, gotówkowe. Aspekty praktyczne"

REKLAMA

W imieniu firmy PwC zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium "Programy motywacyjne – akcyjne, opcyjne, gotówkowe. Aspekty praktyczne", które odbędzie się w dniu 6 lutego 2014 r.

Celem seminarium jest omówienie praktycznych aspektów związanych z funkcjonowaniem programów motywacyjnych opartych o akcje, opcje oraz inne pochodne instrumenty finansowe w Polsce, począwszy od aspektów motywacyjnych i komunikacyjnych poprzez podatkowe i prawne, skończywszy na księgowych.

REKLAMA

Autopromocja

Swoją wiedzą w tym zakresie będą dzielić się z Państwem nie tylko specjaliści PwC, ale też przedstawiciele firm, w których działają takie programy.

Patronat nad seminarium objęły: Infor.pl, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Zobacz również serwis: Motywowanie

Przedmiotem zainteresowania będą w szczególności programy opcji na akcje (w tym również opcji menedżerskich), programy nabycia akcji, programy akcji restrykcyjnych oraz prawa do ekwiwalentu za wzrost wartości akcji (stock appreciation rights). Przybliżymy Państwu również temat programów gotówkowych opartych na wskaźnikach finansowych spółek. Omawiać będziemy zarówno programy „polskie”, w których pracownicy nabywają akcje spółek polskich, jak i „zagraniczne”, w których oferowane są akcje zagranicznych spółek-matek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uczestnictwo w seminarium będzie okazją do swobodnej dyskusji ze specjalistami PwC zajmującymi się na co dzień doradztwem w zakresie ww. programów motywacyjnych w Polsce.

Prelegenci:

Ryszard Petru - Partner PwC w Polsce
Tomasz Barańczyk - Partner Zarządzający Działem prawno-podatkowym PwC, licencjonowany doradca podatkowy
Tomasz Konieczny - Partner w Dziale audytu i usług doradczych PwC, biegły rewident według przepisów brytyjskich (ACCA) i polskich (KIBR)
Artur Kaźmierczak - Partner w Dziale prawno-podatkowym PwC
Katarzyna Serwińska - Dyrektor w Dziale prawno-podatkowym PwC, licencjonowany doradca podatkowy
Joanna Narkiewicz-Tarłowska - Starszy Menedżer w Dziale prawno-podatkowym PwC, licencjonowany doradca podatkowy
Tomasz Pabiański - Starszy Menedżer w Dziale prawno-podatkowym
Monika Sojda-Gerwatowska - Counsel w kancelarii PwC Legal, radca prawny
Sylwia Janek - Starszy Konsultant w Dziale prawno-podatkowym PwC, licencjonowany doradca podatkowy
Mateusz Ordyk - Senior Associate w kancelarii PwC Legal, radca prawny

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem seminarium: http://www.pwc.pl/programy-motywacyjne

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA