REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Pracy przeciwko wykluczeniu społecznemu na rynku pracy

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej realizuje program "Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu", w ramach którego odbywają się konkursy, służące aktywizacji bezrobotnych, rozwijaniu budownictwa socjalnego oraz wymianie dobrych praktyk i doświadczeń.

W tym roku na Gminne programy aktywizacji społeczno-zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego przeznaczono 2 mln zł. Celem tego konkursu jest wspieranie inicjatyw łączących aktywizację bezrobotnych z konkretnymi efektami w postaci remontów budynków socjalnych.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Niepełnosprawność i praca - nowe perspektywy, nowe rozwiązania

W ubiegłorocznej edycji, opiewającej na taką samą kwotę, wsparcie finansowe uzyskało 18 samorządów gmin. Dzięki realizacji tego projektu 15 osób długotrwale bezrobotnych, korzystających ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, uzyskało dodatkowe wsparcie przy ekonomicznym usamodzielnieniu się. W Rudzie Śląskiej wykonano prace remontowe w 10 lokalach socjalnych oraz 2 mieszkaniach chronionych, prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Obie gminy otrzymały po 120 tys. zł.

- Po pierwsze, wyremontowaliśmy nasze budynki komunalne i mieszkania socjalne, ale również pomogliśmy tym osobom, które chcą i potrafią z tej pomocy skorzystać – powiedział Bronisław Goraj, burmistrz Sławkowa, które otrzymało 80 tys. zł dotacji.

Celem konkursu jest wsparcie finansowe i promocja gmin w zaktywizowaniu osób długotrwale bezrobotnych i stworzenia przez nich spółdzielni socjalnej lub podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Kolejnym realizowanym od lat pomysłem są „Targi Aktywnych Form Pomocy”. Służą prezentacji i wymianie doświadczeń gmin, organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, działających w tym obszarze. W 2014 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył na nie 80.000 zł.

Ubiegłoroczne Targi, odbywające się w Gorzowie, Skwierzynie i Drzonkowie, dla uczestników z całej Polski były okazją do zaprezentowania dobrych praktyk przez wykorzystujących instrumenty aktywnych form pomocy. Podmioty reprezentujące 16 województw przygotowały stoiska targowe oraz zorganizowały trzy panele dyskusyjne.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA