REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS ma już 90 lat. Działał nawet w czasie II wojny światowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ZUS ma już 90 lat. Działał nawet w czasie II wojny światowej
ZUS ma już 90 lat. Działał nawet w czasie II wojny światowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołano 24 października 1934 roku na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Od 90 lat ZUS jest najważniejszą instytucją polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

rozwiń >

Przedwojenny ZUS - ubezpieczenia, opieka, edukacja

Rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego zwieńczyło proces scalania i centralizacji systemu ubezpieczeń społecznych, który pozostał po zaborcach. Trwało to 15 lat. ZUS obejmował swym działaniem cały kraj. Główna siedziba była w Warszawie. Działało też pięć oddziałów terenowych w Krakowie, Królewskiej Hucie, Lwowie, Poznaniu i Łodzi.

ZUS był wtedy instytucją bardzo nowoczesną. Realizował zadania polityki społecznej państwa. Prócz wypłaty świadczeń prowadził także działalność edukacyjną i prewencyjną. Organizował słynne wystawy higieniczne, finansował wydawanie plakatów promujących bhp, produkcję filmów o tematyce bhp, zorganizowane formy wypoczynku dla robotników, walkę z chorobami zakaźnymi, kolonie letnie dla dzieci. ZUS wydawał czasopismo naukowe i popularno-naukowe o tematyce ubezpieczeniowej. Środki z nadwyżek finansowych, które pochodziły z reinwestycji składek ubezpieczeniowych, przeznaczał na projekty budowlane (szpitale, sanatoria, mieszkania) i prozdrowotne.

REKLAMA

II wojna światowa - działalność mimo terroru

W czasie II wojny światowej ZUS zapisał w swojej historii chlubne karty. Niemcy podzieliły okupowane polskie ziemie, część włączyły do III Rzeszy, a z reszty utworzyły Generalne Gubernatorstwo (dystrykt krakowski, warszawski, radomski i lubelski) z siedzibą władz w Krakowie. ZUS działa tylko na terenie Gubernatorstwa: wypłaca ograniczane przez okupanta świadczenia i daje zatrudnienie, często ratując tym życie wielu osób. Pracownicy instytucji ubezpieczeń społecznych, mimo grożących surowych kar, wspierali i licznie zasilali szeregi konspiracji niepodległościowej.

Epoka stalinowska - likwidacja ZUS

Radość z pokonania III Rzeszy szybko zdusił ustrój komunistyczny. W apogeum okresu stalinowskiego instytucje państwowe poddano gwałtownej ideologizacji Ten proces nie ominął też ZUS. W 1955 roku, w ramach zniesienia jakichkolwiek przejawów samorządności i niezależności instytucji oraz przedsiębiorstw, zostaje zlikwidowany Zakład. Wzorem rozwiązań radzieckich jego zadania przejmują związki zawodowe i Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.

Mała stabilizacja - reaktywacja ZUS

ZUS okazał się niezbędny dla wydolności systemu ubezpieczeń społecznych. Dlatego w 1960 roku został przywrócony i podjął swoje zadania, zapewniając ciągłość ubezpieczeń i terminowość wypłaty świadczeń. W latach 70-tych w ZUS pojawiły się pierwsze elektroniczne maszyny obliczeniowe.

Transformacja ustrojowa i reforma ubezpieczeń społecznych

Pierwsza dekada III Rzeczypospolitej to radość z odzyskania swobód demokratycznych, lecz także społeczny szok transformacji i gigantyczna inflacja. ZUS funkcjonował w trudnych warunkach gospodarczo-finansowych. Gwałtownie skurczył się rynek pracy. Aby uchronić się przed bezrobociem, wiele osób zdecydowało się wcześniej przejść na emeryturę. Szybko wzrasta liczba wypłacanych przez ZUS świadczeń. Nadwyręża to fundusze ubezpieczeń społecznych. Konieczne jest zreformowanie systemu ubezpieczeń. Pod koniec lat 90. przygotowywana jest zasadnicza reforma emerytalna. Jej istotą była zmiana sposobu obliczania emerytury, której wysokość zależy od sumy odprowadzonych składek, a nie jak dotąd, głównie od stażu pracy. Konieczne było utworzenia kilkunastu milionów indywidualnych kont dla ubezpieczonych, na których zapisywane i waloryzowane są składki. Z tego powodu ZUS musiał stworzyć zaawansowany system informatyczny, który podoła ogromnej skali przedsięwzięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Platforma Usług Elektronicznych – pierwszy polski e-urząd

W drugiej dekadzie XXI wieku ZUS wprowadził innowacyjne rozwiązania dla klientów. Kompleksowy System Informatyczny ZUS stał się jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych w Europie. Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) jest pierwszym w pełni wdrożonym polskim e-urzędem.

Dziś w ZUS większość spraw załatwisz elektronicznie

Zgodnie ze strategią rozwoju ZUS poszerza usługi elektroniczne. W 2018 r. wprowadził e-Składkę i e-ZLA. W kolejnych latach m.in. elektroniczne akta pracownicze – e-akta, elektroniczne wydawanie zaświadczeń A1, nowe wersje Programu Płatnik i ePłatnik. W trakcie pandemii uruchomił e-wizytę, czyli wideorozmowę z ekspertem ZUS. Później aplikację mobilną – najpierw dla rodziców, którzy składają wnioski o świadczenia dla rodzin. Następnie dla lekarzy – do wystawiania e-ZLA. Dla świadczeniobiorców udostępnił mobilną legitymację emeryta-rencisty w aplikacji mObywatel. Obecnie ZUS jest elektronicznym urzędem, dostępnym 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 90 lat swojej działalności przeszedł wiele zmian, ale pewne priorytety dawnego i obecnego systemu ubezpieczeń społecznych pozostały niezmienione. Zarówno wówczas, jak i teraz obowiązuje ten sam mechanizm redystrybucji. Trwałe są też mechanizmy zabezpieczenia społecznego, choć dostosowywane do zmieniającej się sytuacji społecznej i politycznej. Nadal priorytetami są: gwarancja terminowej wypłaty świadczeń, dbałość o jak najlepszą jakość obsługi klientów, troska o zdrowie i sprawność ubezpieczonych oraz powszechna edukacja o ubezpieczeniach społecznych.

Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA