Uprawnienia emerytalno-rentowe a przystąpienie Chorwacji do UE
REKLAMA
Dzień 1 lipca 2013 r. to data przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej. Od tej daty w stosunkach pomiędzy Chorwacją a państwami członkowskimi Unii Europejskiej (w tym Polską) obowiązują postanowienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29.04.2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16.09.2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia nr 883/2004. Rozporządzenia te zastępują dotychczasową Umowę z dnia 16.01.1958 r. zawartą pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. z 1959 r., Nr 19, poz. 114, z późn. zm.).
REKLAMA
Polecamy serwis: Emerytury i renty
Rozciągnięcie rozporządzeń unijnych w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych na stosunki polsko-chorwackie dotyczy osób:
- posiadających wyłącznie polskie okresy ubezpieczenia zamieszkałych w Chorwacji oraz
- posiadających polskie okresy ubezpieczenia oraz okresy ubezpieczenia przebyte w innych państwach członkowskich UE, w tym przebyte w Chorwacji.
Rozpatrywaniem wniosków o emerytury/renty z ZUS dla osób zamieszkałych w Chorwacji oraz osób, które przebyły za granicą w UE okresy ubezpieczenia, w tym ostatnio okresy ubezpieczenia w Chorwacji, zajmuje się:
I Oddział ZUS w Warszawie
adres: ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
Osoby, które zainteresowane są przyznaniem emerytury lub renty również z chorwackiej instytucji ubezpieczeniowej, nie muszą składać oddzielnego wniosku o świadczenie. Wniosek o przyznanie świadczenia złożony w ZUS będzie przekazany do instytucji chorwackiej i zainicjuje wszczęcie postępowania o przyznanie tego świadczenia.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace
Unijnej koordynacji podlegają następujące długoterminowe świadczenia pieniężne realizowane przez ZUS:
- z ubezpieczenia emerytalnego, rentowych i wypadkowego FUS:
- emerytury,
- renty z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia,
- renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
- renty rodzinne,
- dodatki pielęgnacyjne do świadczeń wymienionych w pkt a)-d) oraz
- dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych,
- okresowe emerytury kapitałowe,
- świadczenia przedemerytalne,
- renta socjalna (dotyczy osób zamieszkałych w Polsce).
Źródło: ZUS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat