Problem z wypłacaniem wynagrodzeń
REKLAMA
Tylko w ubiegłym roku nieprawidłowości stwierdzono u blisko 3 tysięcy skontrolowanych pracodawców. Jak wyjaśnia rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska nieprzestrzeganie przepisów występuje we wszystkich grupach pracodawców, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Najczęściej jednak w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym.
REKLAMA
Pracodawcy mówią o trudnościach finansowych. Inspektorzy pracy wskazują na nieznajomość przepisów i błędy w ich interpretacji, błędy w obliczeniach wysokości wynagrodzenia i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Wielu pracodawców kredytuje też prowadzoną działalność gospodarczą kosztem pracowników.
Polecamy: Wynagrodzenia pracowników - nadużycia pracodawcy
Inspektorzy pracy nałożyli w ubiegłym roku na niepłacących pracodawców 5683 mandaty, na łączną kwotę 7 milionów 200 tysięcy złotych. Danuta Rutkowska zaznaczyła, że niewypłacanie wynagrodzenia za pracę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych. Maksymalna grzywna, jaką mogą nałożyć inspektorzy wynosi 5 tysięcy.
Renata Górna z Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP zwraca uwagę na potrzebę uszczegółowienia przepisów w taki sposób, by ich interpretacja była jasna i oczywista. Podkreśla, że przepisy są zawiłe, w wielu elementach dają pole do różnych interpretacji.
Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace
Zdaniem Renaty Górnej powinno się też lepiej wykorzystywać środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat