REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeciętne wynagrodzenie to 7379,88 zł brutto. W sektorze przedsiębiorstw pracuje prawie 6,5 miliona pracowników. GUS podał dane za wrzesień 2023

Przeciętne wynagrodzenie to 7379,88 zł brutto
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło we wrześniu 2023 r. 7379,88 zł brutto. To o 10,3% więcej niż rok wcześniej, i o 0,1% więcej niż w sierpniu. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał we wrześniu 6496,1 tys. osób, prawie tyle samo co przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. wyniosło 7379,88 zł brutto. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku we wrześniu 2023 r. wyniosło 7379,76 zł.

Autopromocja
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w III kwartale 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny podał także dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w III kwartale 2023 r. Wyniosło ono:

 • bez wypłat nagród – 7462,25 zł,
 • włącznie z wypłatami z zysku – 7465,32 zł.

Najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie odnotowano w sekcji Informacja i komunikacja (12477,40 zł), zaś najniższe w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5308,53 zł). 

Przeciętne zatrudnienie i przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw

Wyszczególnienie

09 2023

01-09 2023

w liczbach
bezwzględnych
08 2023=
=100
09 2022=
=100
w liczbach bezwzględnych01-09 2022=
=100
Przeciętne zatrudnienie w tys. etatów

6496,10

99,9

100,0

6526,80

100,5

Przeciętne wynagrodzenia ogółem (brutto) w zł

7379,88

100,1

110,3

7336,43

112,0

w tym bez wypłat 
z zysku 

7379,76

100,2

110,3

7335,02

112,0

Ważne

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw

Wykres 2. Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw.png

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw

GUS

W skali roku (wrzesień 2023 r. do września 2022 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie o 10,3%.  We wrześniu 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie minimalnie wzrosło nominalnie w stosunku do sierpnia 2023 r. o 0,1%. 

Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji Pozostała działalność usługowa (o 3,0%). Najwyższa wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia we wrześniu 2023 r. wystąpiła w sekcji Informacja i komunikacja (12313,32 zł), a najniższa w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5446,36 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie dziewięciu miesięcy 2023 r. (narastająco) w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. nominalnie wzrosło o 12,0%. Wzrost wystąpił we wszystkich sekcjach PKD, wahał się od 6,9% w sekcji Budownictwo do 16,1% w sekcji Transport i gospodarka magazynowa.

Ważne

W lipcu 2023 r. ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 3600 zł, tj. o 19,6% względem 2022 r., kiedy to wynosiło 3010 zł (w 2022 r. wzrost o 7,5% względem 2021 r.), co miało też wpływ na zmiany przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się we wrześniu 2023 r. w porównaniu do odnotowanego w sierpniu 2023 r. o 0,1%, podczas gdy w sierpniu 2023 r. względem lipca 2023 r. spadło o 0,2%. W skali roku (wrzesień 2023 r. do września 2022 r.) odnotowano przeciętne zatrudnienie na podobnym poziomie.

Wykres 1. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.png

 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

GUS

Przeciętne zatrudnienie ustala się po przeliczeniu wymiarów etatów osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty.

Sektor przedsiębiorstw 

Sektor przedsiębiorstw stanowi część gospodarki narodowej, co oznacza, że dane dotyczą podmiotów o liczbie pracujących 10 i więcej osób w których prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresieleśnictwa i pozyskiwania drewna; rybołówstwa w wodach morskich; górnictwa i wydobywania; przetwórstwa przemysłowego; wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych; dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami oraz działalności związanej z rekultywacją; budownictwa; handlu hurtowego i detalicznego; naprawy pojazdów samochodowych, włączając motocykle; transportu i gospodarki magazynowej; działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi; informacji i komunikacji; działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości; działalności firm centralnych (head offices); doradztwa związanego z zarządzaniem; działalności w zakresie architektury i inżynierii; badań i analiz technicznych; reklamy, badania rynku i opinii publicznej; pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej; działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej; działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją; naprawy i konserwacji komputerów i artykułów użytku osobistego i domowego; pozostałej indywidualnej działalności usługowej. 

W związku z tym, badanie nie obejmuje, m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Źródło danych: GUS 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA