REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 800 tysięcy emerytów i rencistów pracowało pod koniec marca 2023 r. GUS podał dane

emeryt rencista emeryci renciści starszy senior dziaders silvers praca aktywność zawodowa zatrudnienie emerytów rencistów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 800 tysięcy emerytów i rencistów pracowało pod koniec marca 2023 r. GUS podał dane

Autopromocja

783,3 tys. emerytów i rencistów pracowało na koniec marca 2023 r. w gospodarce narodowej. Wśród nich 50,5% stanowiły kobiety. Prawie jedna czwarta czynnych zawodowo emerytów i rencistów było zatrudnionych w sektorze publicznym. Główny Urząd Statystyczny podał dane o zatrudnieniu emerytów i rencistów w marcu 2023 r.

Liczba emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej według stanu na 31 marca 2023 r. wzrosła w stosunku do stycznia 2023 r. o 5,0%. Z ogółu pracujących emerytów i rencistów blisko 23% pracowało w sektorze publicznym.  Informacje o emerytach i rencistach dotyczą osób pracujących, które poinformowały swojego płatnika składek, że mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Dane nie zawierają informacji o emerytach i rencistach ubezpieczonych w KRUS.

Udział emerytów i rencistów w liczbie pracujących ogółem w gospodarce narodowej według miejsca zamieszkania w 2023 r.

Mapa 1. Udział emerytów i rencistów w liczbie pracujących ogółem w gospodarce narodowej według miejsca

 

Stan na 31 marca

GUS

Według miejsca zamieszkania najwięcej pracujących emerytów i rencistów przybyło w regionie podlaskim (o 6,4%).  Największa część pracujących emerytów i rencistów związanych z sektorem publicznym była w regionie warszawskim stołecznym (32,7%), a najmniejsza w regionie świętokrzyskim (17,1%). W ostatnim dniu marca 2023 r. w regionie warszawskim stołecznym kobiety stanowiły 55,7% pracujących emerytów i rencistów

Struktura emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej według sekcji PKD w 2023 r.

Wykres 1. Struktura emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej według sekcji PKD

 

Stan na 31 marca

GUS

Wzrost liczby emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej w stosunku do stycznia 2023 r. nastąpił we wszystkich sekcjach PKD, a najwyższy był w sekcji Edukacja (o 9,9%). W ostatnim dniu marca 2023 r. w 10 na 19 sekcji PKD wśród pracujących emerytów i rencistów zdecydowana większość (ponad 90%) była związana z sektorem prywatnym 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród pracujących emerytów i rencistów najbardziej sfeminizowaną sekcją była Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (prawie 80% pracujących w tej sekcji emerytów i rencistów to kobiety). Najbardziej zmaskulinizowaną sekcją było Górnictwo i wydobywanie (dziewięciu na dziesięciu pracujących to mężczyźni). 

Pełne nazwy sekcji PKD dostępne są na stronie GUS pod adresem: http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/ W opracowaniu zastosowano skrócone nazwy sekcji PKD, oznaczając skróty znakiem „∆”.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA