MON: najpierw konsultacje, potem zmiany w emeryturach
REKLAMA
Obowiązek prac nad projektowaną nowelą wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 24 lutego 2010 r. orzekł, że byłym żołnierzom Wojska Polskiego nie należy obniżać emerytur za czas zanim wzięli udział w działaniach WRON.
REKLAMA
Mając na uwadze konieczność zapewnienia zgodności prawa stanowionego z konstytucją zaproponowano, aby w przypadku osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego emerytura wynosiła 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w Wojsku Polskim po dniu 11 grudnia 1981 r. Tym samym tej grupie osób emerytura obniżona zostałaby tylko za lata służby pełnionej od 12 grudnia 1981 r. Natomiast każdy rok służby pełnionej od dnia 8 maja 1945 r. do dnia 11 grudnia 1981 r. liczony byłby według wskaźnika 2,6 proc. podstawy wymiaru, jak pozostałym żołnierzom zawodowym.
ZUS: liczba emerytów i rencistów w maju spadła o 5,3 tys. osób >>
Decyzji o nowelizacji tej ustawy nie podjęto od lutego 2010 roku.
Minister Siemoniak uważa, że w takiej sprawie nie powinno być automatyzmu, ponieważ budzi ona duże emocje. Szef resortu obrony, przy pełnym szacunku do orzeczeń TK, które trzeba realizować, chce ponownie wszechstronnie przeanalizować to orzeczenie i jego potencjalne skutki.
Jako odpowiedzialny za kształt ewentualnej nowelizacji ma do tego prawo, stąd dyspozycja przerwania prac.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat