REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim jest rzecznik patentowy? Dla kogo to dobry zawód? Ruszył nabór na aplikację rzecznikowską

Kim jest rzecznik patentowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska Izba Rzeczników Patentowych rozpoczęła nabór na aplikację rzecznikowską. Naborowi towarzyszą działania mające na celu promocję zawodu rzecznika patentowego. Co to za zawód? Kto się w nim sprawdzi? Do kiedy można składać wnioski?

Rzecznik patentowy - zawód z przyszłością

Rzecznik patentowy to zawód zaufania publicznego. Łączy wiedzę z zakresu prawa, techniki, nowych technologii, języków obcych oraz nauk przyrodniczych. Dlatego odnajdują się w nim zarówno absolwenci kierunków studiów technicznych, biologiczno-przyrodniczych, medycznych oraz prawniczych, administracyjnych czy ekonomicznych. 

REKLAMA

Autopromocja

Rzecznik patentowy jest specjalistą w zakresie ochrony własności intelektualnej, wspiera przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki we wszystkich sprawach dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, praw autorskich oraz czynów nieuczciwej konkurencji. Aby nim zostać, należy ukończyć aplikację rzecznikowską. Polska Izba Rzeczników Patentowych właśnie rozpoczęła nabór wniosków na egzamin wstępny.

Rzecznik patentowy - gdzie może pracować

W obliczu rozwijającej się gospodarki, której towarzyszy dynamiczny wzrost technologiczny zawód rzecznika patentowego staje się coraz bardziej potrzebny i atrakcyjny. Daje on możliwość nieustającego rozwoju, a także kilka możliwych ścieżek kariery: pracę dla innowacyjnych koncernów i ośrodków akademickich, a także prowadzenie własnej kancelarii patentowej­  – podkreśla Dorota Rzążewska, Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Rośnie też zapotrzebowanie rynkowe na specjalistów w tym zawodzie, któremu staramy się wyjść naprzeciw, stwarzając jak najlepsze warunki kształcenia dla przyszłych rzeczników –– dodaje.

Polska Izba Rzeczników Patentowych aktualnie prowadzi działania promujące zawód rzecznika patentowego oraz aplikację rzecznikowską. W ramach promocji aplikacji docieramy z informacjami poprzez social media, spotkania online i na żywo oraz współprace z Partnerami – uczelniami i biurami karier.

Nabór wniosków na aplikację rzecznikowską 

Nabór wniosków na aplikację rzecznikowską oraz egzamin wstępny ruszył 7 lipca 2023 r. Wnioski można składać do 15 września 2023, a egzamin konkursowy odbędzie się 7 października 2023 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej szczegółów znajduje się na stronie PIRP. Na stronie rzecznikpatentowy.org.pl można znaleźć również broszurę informacyjną dla kandydatów na aplikację rzecznikowską, a w niej informacje ogólne o zawodzie, porady, jak przygotować się do egzaminu konkursowego czy lista dokumentów do skompletowania. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zobacz na przykładach zmianę zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika?

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA