REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senacka Komisja Rodziny: bez poprawek do ustawy o emeryturach z FUS

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Senacka Komisji Rodziny i Polityki Społecznej nie zarekomendowała w czwartek poprawek do ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesieniu go do 67. roku życia.

Wiceminister Pracy Marek Bucior wyjaśniając założenia ustawy powiedział, że system emerytalny jest stale modernizowany i "obecnie doszliśmy do etapu przyjęcia zmian, które mają charakter parametryczny - podniesienia wieku emerytalnego, czyli zrealizowania tego, co czynią inne kraje europejskie, ale też poza Europą" - mówił.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Senator Jan Libicki (PO) powiedział, że ustawa odpowiada na ogólnoświatową tendencję wydłużania się życia. "Jest rzeczą jasną, że jeżeli wydłuża się długość życia, to musi się wydłużyć także czas pracy. To jest zupełnie oczywiste" - podkreślił. Dodał, że wiele krajów podniesienie wieku emerytalnego już przeprowadziło. Senator wniósł o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Podobnego zdania był Jan Rulewski (PO), zarzucił jednak, że rząd zbyt "sztywno" trzyma się wieku przechodzenia na emeryturę. "Główną wadą tej ustawy jest sztywność. Przyjęto sztywną granicę wiekową 67 lat. Prawdą jest, że szereg krajów wokół tej granicy krąży (...), ale robią to w sposób elastyczny" - mówił.

Rulewski zgłosił kilka poprawek do ustawy, ale nie znalazły one poparcia podczas głosowania.

Senator PiS Robert Mamątow wyraził opinię, że podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia powoduje, że będzie on wyższy niż w większości państw UE. "Wygląda to tak: Słowacja 62 lata, Słowenia 61 lat kobiety, 63 lata mężczyźni. Identycznie Rumunia i Bułgaria (...) Proszę państwa jest tylko pięć państw w Unii Europejskiej, które będą miały taki sam wiek emerytalny jak w Polsce" - mówił. Według niego ustawa ta jest procedowana na siłę i bez zasięgnięcia opinii związków zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Bucior odnosząc się do tych zarzutów powiedział, że inne kraje Europy dopiero będą podnosić wiek emerytalny.

REKLAMA

Senator Stanisław Kogut (PiS) pytał natomiast, dlaczego tempo prac nad ustawą jest tak szybkie. "Twierdzi pan, że Irlandczycy i Włosi szybciej robili (przyjmowali podobne ustawy - PAP), a ja panu zadam pytanie, dlaczego pan nie mówi o Niemcach, którzy negocjowali tę ustawę z przedstawicielami związków zawodowych kilka lat" - pytał ministra Buciora senator PiS. Dodał, że ustawa emerytalna była pisana na kolanie. "Dla mnie to ta ustawa jest robiona na kolanie i w związku z tym składam wniosek o odrzucenie ustawy w całości" - oświadczył.

Przewodniczący senackiej Komisji Mieczysław Augustyn (PO) przypomniał, że mimo długoletnich negocjacji ustawy emerytalnej w Niemczech, na ulicach demonstrowało 3,5 mln osób przeciw tej reformie.


Zastępca przewodniczącego komisji Jan Michalski (PO) stwierdził, że reforma emerytalna "ma olbrzymi i ewolucyjny charakter". Dodał, że to, co obecnie dzieje się w Grecji powinno być ostrzeżeniem. "Brak podjęcia odpowiedzialnych i rozłożonych w czasie działań może doprowadzić do naprawdę wielkiego kryzysu w państwie. Do obniżania emerytur w przyszłości (...)" - podkreślił.

Obecna na posiedzeniu komisji wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska stwierdziła, że Polska zaczyna reformę emerytalną od końca. "Każde państwo Unii Europejskiej podnosząc wiek emerytalny najpierw zajęło się polityką prorodzinną, rynkiem pracy, opieką nad osobami starszymi (...) a dopiero potem podnoszono wiek emerytalny" - mówiła.

Poprawki do ustawy zgłosił też zastępca przewodniczącego komisji Waldemar Kraska (PiS). Przepadły jednak w głosowaniach. Senatorowie PiS i PO zgłosili wnioski mniejszości, które będą rozpatrywane na posiedzeniu plenarnym Senatu. Ma ono odbyć się 23 maja.

Uchwalona w piątek nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Zmiany w systemie emerytur mundurowych zakładają natomiast, że funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby od 2013 r., będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby - zdecydowała izba, nowelizując ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Posłowie nie zgodzili się wcześniej na wnioski PiS i SP o odrzucenie rządowego projektu.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają?

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają? Prawdopodobnie tak. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów regulujących polski rynek kapitałowy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy (numer UC105), który ma na celu zmianę kluczowych aktów prawnych: ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Staż pracy na nowych zasadach. Projekt w Sejmie

Projekty dotyczące stażu pracy zostały skierowane do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach. "Każda praca zasługuje na szacunek" – podkreśliła podczas debaty szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Przerwa na papierosa w pracy: tak czy nie?

Pytań na temat palenia papierosów w miejscu pracy jest wciąż wiele. Nie dziwi to - bo temat w zależności od punktu widzenia - palącego czy niepalącego - jest różnie postrzegany. Do najczęstszych wątpliwości należą np.: czy pracodawca może zakazać przerwy na papierosa? Czy pracodawca może wydłużyć czas pracy dla pracowników palących papierosy?Czy pracodawca może zabronić palenia w pracy? Czy zakaz palenia w pracy jest dyskryminacją? Ile razy można iść na papierosa w pracy? Można wręcz powiedzieć, że problem jest palący, a aż 60% zatrudnionych uważa, że pracodawcy nie powinni ingerować w ich nawyki związane z paleniem - tak wynika z ankiety Gi Group Holding.

REKLAMA

Koniec z bezpłatnymi stażami dla pracowników. MRPiPS zapowiada zmiany

To częsta praktyka, gdy młody pracownik za odbywanie stażu nie otrzymuje wynagrodzenia. Przygotowywana przez resort pracy ustawa ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży.

To już pewne: nadchodzi nowa płaca minimalna, kto dostanie podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., ile ona wyniesie 250 zł

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

Na ile oszacowano miesięczną wartość nieodpłatnej pracy domowej? Wartość „ukrytej” pracy kobiet była znacznie wyższa niż mężczyzn

Ile wynosi średnia miesięczna wartość nieodpłatnej pracy domowej? Kobiety, zwłaszcza matki małych dzieci, wykonują znacząco więcej nieodpłatnej pracy domowej niż mężczyźni. Różnice te są widoczne we wszystkich obszarach codziennych obowiązków. Ocenia Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na badania GUS.

REKLAMA

Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

REKLAMA