| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Senacka Komisja Rodziny: bez poprawek do ustawy o emeryturach z FUS

Senacka Komisja Rodziny: bez poprawek do ustawy o emeryturach z FUS

Senacka Komisji Rodziny i Polityki Społecznej nie zarekomendowała w czwartek poprawek do ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesieniu go do 67. roku życia.

Wiceminister Pracy Marek Bucior wyjaśniając założenia ustawy powiedział, że system emerytalny jest stale modernizowany i "obecnie doszliśmy do etapu przyjęcia zmian, które mają charakter parametryczny - podniesienia wieku emerytalnego, czyli zrealizowania tego, co czynią inne kraje europejskie, ale też poza Europą" - mówił.

Senator Jan Libicki (PO) powiedział, że ustawa odpowiada na ogólnoświatową tendencję wydłużania się życia. "Jest rzeczą jasną, że jeżeli wydłuża się długość życia, to musi się wydłużyć także czas pracy. To jest zupełnie oczywiste" - podkreślił. Dodał, że wiele krajów podniesienie wieku emerytalnego już przeprowadziło. Senator wniósł o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Podobnego zdania był Jan Rulewski (PO), zarzucił jednak, że rząd zbyt "sztywno" trzyma się wieku przechodzenia na emeryturę. "Główną wadą tej ustawy jest sztywność. Przyjęto sztywną granicę wiekową 67 lat. Prawdą jest, że szereg krajów wokół tej granicy krąży (...), ale robią to w sposób elastyczny" - mówił.

Rulewski zgłosił kilka poprawek do ustawy, ale nie znalazły one poparcia podczas głosowania.

Senator PiS Robert Mamątow wyraził opinię, że podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia powoduje, że będzie on wyższy niż w większości państw UE. "Wygląda to tak: Słowacja 62 lata, Słowenia 61 lat kobiety, 63 lata mężczyźni. Identycznie Rumunia i Bułgaria (...) Proszę państwa jest tylko pięć państw w Unii Europejskiej, które będą miały taki sam wiek emerytalny jak w Polsce" - mówił. Według niego ustawa ta jest procedowana na siłę i bez zasięgnięcia opinii związków zawodowych.

Minister Bucior odnosząc się do tych zarzutów powiedział, że inne kraje Europy dopiero będą podnosić wiek emerytalny.

Senator Stanisław Kogut (PiS) pytał natomiast, dlaczego tempo prac nad ustawą jest tak szybkie. "Twierdzi pan, że Irlandczycy i Włosi szybciej robili (przyjmowali podobne ustawy - PAP), a ja panu zadam pytanie, dlaczego pan nie mówi o Niemcach, którzy negocjowali tę ustawę z przedstawicielami związków zawodowych kilka lat" - pytał ministra Buciora senator PiS. Dodał, że ustawa emerytalna była pisana na kolanie. "Dla mnie to ta ustawa jest robiona na kolanie i w związku z tym składam wniosek o odrzucenie ustawy w całości" - oświadczył.

Przewodniczący senackiej Komisji Mieczysław Augustyn (PO) przypomniał, że mimo długoletnich negocjacji ustawy emerytalnej w Niemczech, na ulicach demonstrowało 3,5 mln osób przeciw tej reformie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »