Przedsiębiorcy, którzy nie płacą ZUS nie będą podwójnie karani
REKLAMA
W komunikacie CIR wskazano, że przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Kodeksu karnego przygotowało ministerstwo pracy.
REKLAMA
"Nowelizacja ustawy wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w listopadzie 2010 r. orzekł niezgodność z ustawą zasadniczą oraz z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi niektórych przepisów dotyczących kar za uchylanie się od opłacania składek na ubezpieczenie społeczne" - napisano w informacji.
CIR wyjaśnił, że chodzi o podwójne karanie za ten sam czyn: karę za przestępstwo lub wykroczenie oraz dodatkową opłatę wymierzaną przez ZUS w przypadku uchylania się od opłacania składek na ubezpieczenia lub opłacania ich w zaniżonej wysokości.
"Zmiany wprowadzone do projektu ustawy eliminują niekonstytucyjny mechanizm podwójnego karania za ten sam czyn, utrzymując jednocześnie w systemie prawnym wszystkie sankcje" - informuje komunikat.
Kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 r. >>
Zgodnie z przygotowaną przez resort pracy propozycją, utrzymany zostanie przepis, który przewiduje, że w przypadku nieopłacenia składki lub opłacania jej w zaniżonej wysokości ZUS będzie mógł wymierzyć dodatkową opłatę do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek.
REKLAMA
Jednak w przypadku prawomocnego skazania za przestępstwo określone w art. 218 par. 1a Kodeksu karnego lub wykroczenie z art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, decyzja o opłacie dodatkowej będzie uchylona. Opłata będzie zwracana w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się wyroku.
"Oznacza to, że wszczęte przez ZUS postępowanie o wymierzenie dodatkowej opłaty w przypadku, gdy płatnik został skazany za przestępstwo lub wykroczenie za nieopłacenie lub opłacenie w zaniżonej wysokości składek, zostanie umorzone z urzędu" - dodano w komunikacie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat