Pracodawca zbada trzeźwość pracownika
REKLAMA
Zmiany do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadziła ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców uchwalona 25 marca 2011 r. (tzw. ustawa deregulacyjna, DzU nr 106 poz. 622).
REKLAMA
Nowe rozwiązania nie zmieniły obecnych procedur. Aktualne pozostają zakazy wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości i spożywania alkoholu w miejscu pracy, a także sankcje jakie może nałożyć pracodawca na nietrzeźwego pracownika, z dyscyplinarnym zwolnieniem włącznie. Nadal też pracownik ma prawo żądać przeprowadzenia badań, jeśli – jak obecnie – uzna to za szansę na własną obronę. Jednak takie samo prawo uzyskał również pracodawca w celu uzyskania dowodu na swoje racje.
Badania stanu trzeźwości mogą być zatem wykonywane również z inicjatywy kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej. W tym pracodawca musi zażądać przeprowadzenia takich badań przez uprawniony do tego organ powołany do ochrony porządku publicznego. Jeżeli konieczny będzie do tego pobór krwi, zabiegu tego dokona fachowy pracownik służby zdrowia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat