REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt ustawy o ułatwieniach w zatrudnianiu medyków spoza UE

Mateusz Roszak
Mateusz Roszak
Ułatwienia w zatrudnianiu medyków spoza UE.
Ułatwienia w zatrudnianiu medyków spoza UE.

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie medyków spoza UE ma być łatwiejsze. Trwają pracę nad projektem ustawy o zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek i ratowników spoza Unii Europejskiej. Praca w polskich placówkach nie będzie wymagała ukończenia studiów medycznych.

Projekt ustawy o zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek i ratowników spoza UE

Trwają prace nad projektem ustawy o zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych spoza UE w wyjątkowym trybie; zgodnie z projektem nad którym pracuje KPRM, MSZ i MZ nie będzie obowiązku nostryfikacji dyplomów - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w rządzie.

Autopromocja

Według źródeł PAP w zeszłym tygodniu zgłosiło się prawie 1000 obcokrajowców na różne kursy językowe dla medyków, które pomogą personelowi medycznemu spoza Unii Europejskiej w pracy w Polsce.

Bez dyplomu ukończenia studiów medycznych

Projekt, który według źródeł PAP, jest już na ukończeniu, ma pozwolić na zatrudnianie w Polsce lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w wyjątkowym trybie w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Zgodnie z zapisami nie będzie obowiązku nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów medycznych, aby móc zostać zatrudnionym w polskich placówkach.

Podstawa zatrudnienia - decyzja Ministra Zdrowia

Zatrudnienie i zezwolenie na pracę ma odbywać się na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, ale pod nadzorem polskich lekarzy specjalistów. Tak ma być na początku, a w dalszej kolejności chętni lekarze czy pielęgniarki będą mogli w standardowej procedurę nostryfikować dyplomy.

Ustawa covidowa

Ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską zostało także uregulowane w noweli tzw. ustawy covidowej, która tydzień temu została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Będą oni mogli być zatrudniani w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych (np. pod warunkiem posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista). Ustawa nie została jednak jeszcze opublikowana, co jest warunkiem koniecznym, żeby przepisy mogły wejść w życie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także pielęgniarki, ratownicy i lekarze bez specjalizacji

Przygotowany przez dwa resorty i KPRM projekt ma rozszerzać zapisy, które znalazły się w noweli tzw. ustawy covidowej. Rozszerzenie zapisów będzie oznaczało objęcie nimi także pielęgniarki, ratowników i lekarzy bez specjalizacji - tuż po studiach. Ci ostatni - według źródeł PAP - będą mogli przyjechać do Polski, pracować pod nadzorem polskich lekarzy specjalistów, sami wykształcić się w Polsce i ukończyć specjalizację.

Prace nad nową ustawą w toku

O przygotowaniu przepisów pozwalających na zatrudnianie personelu medycznego spoza UE mówili w ubiegłych tygodniach przedstawiciele rządu, w tym szef KPRM Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera w poniedziałek potwierdził zainteresowanie pracą w Polsce ze strony personelu medycznego spoza Unii Europejskiej. Dworczyk również dodał, że trwają prace nad przepisami umożliwiającymi pracę personelowi spoza UE.

Program "Medyk NAWA - Wsparcie uczelni kształcących na kierunkach medycznych"

Równolegle od 5 listopada do 20 listopada jest możliwe składanie wniosków w ramach pilotażowego programu "Medyk NAWA - Wsparcie uczelni kształcących na kierunkach medycznych". W ramach niego uczelnie medyczne będą mogły jeszcze w tym roku zaprosić do współpracy lub zatrudnić lekarzy-naukowców, lekarzy-praktyków (w tym lekarzy dentystów) oraz pielęgniarki i położne z Unii Europejskiej, a także z Wielkiej Brytanii. Program skierowany jest głównie do polskich medyków, ale nie wyklucza sytuacji, że zgłaszają się też lekarze - obcokrajowcy z terytorium UE i Wielkiej Brytanii (warunkiem jest znajomość j. angielskiego, ewentualnie j. polskiego i uprawnienia do wykonywania zawodu na terytorium Unii).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA