REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powraca!
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powraca!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca na zasadach z września 2020 r. Przysługuje rodzicom opiekującym się dziećmi, którzy z tego powodu nie mogą wykonywać pracy. Dotyczy to sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii COVID-19. Od kiedy można korzystać z dodatkowego zasiłku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powraca

Pandemia koronawirusa rośnie w siłę. W związku z tym zamykane są stopniowo szkoły. Dziś, 4 listopada 2020 r., premier Mateusz Morawiecki ogłosił zdalną naukę od 9 listopada 2020 r. (poniedziałek) w klasach 1-3. Na razie nowe obostrzenia nie dotyczą przedszkoli i żłobków, które funkcjonują stacjonarnie w reżimie sanitarnym. Na konferencji padło pytanie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który obowiązywał od marca do września 2020 r. Powstał w związku z pandemią koronawirusa i zamknięcia placówek edukacyjno-wychowawczych. Rodzice potrzebowali wsparcia ze względu na konieczność zwolnienia z pracy i sprawowanie opieki nad dziećmi. Premier ogłosił, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wróci i będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach (z września). To samo potwierdza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Autopromocja

Jest już rozporządzenie przedłużające stosowanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1961) i odpowiednio zasiłku opiekuńczego z KRUS:  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1962).

Więcej informacji o dodatkowym zasiłku opiekuńczym:

Zasiłek opiekuńczy po 20 września 2020 r.

Po 20 września dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał obowiązywać. Rodzice mogli korzystać ze standardowego zasiłku opiekuńczego uregulowanego w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykułach:

W skrócie zasiłek opiekuńczy można otrzymać w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także choroby niani czy opiekuna dziennego. Dotyczy dzieci do 8. roku życia i maksymalny okres pobierania zasiłku w każdym roku kalendarzowym wynosi 60 dni. Do tej puli dni wlicza się także zasiłek opiekuńczy pobierany w przypadku choroby dziecka do 14. roku życia. Co istotne, limit ten nie zwiększa się w przypadku większej liczby dzieci. Mając na względzie rodzinę składającą się z kilkorga chorowitych dzieci, limit ten można bardzo szybko wykorzystać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość zasiłku opiekuńczego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Zarówno wysokość zasiłku opiekuńczego, jak i dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80% wynagrodzenia za każdy dzień sprawowania opieki (także dni ustawowo wolne od pracy).

Na wystąpieniu premier zaapelował ponownie o pracę zdalną dla tych, którzy mogą pracować z domu.

Od kiedy?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał od 9 listopada do 29 listopada 2020 r. Jest to planowany czas ostatnio ogłoszonych obostrzeń. Dla przypomnienia dodatkowy zasiłek od marca obowiązywał aż do 26 lipca 2020 r. Następnie można było korzystać z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu przywrócono dodatkowy zasiłek i obowiązywał tymczasowo do 20 września. W związku z ciężką sytuacją epidemiczną w kraju rząd zdecydował się kolejny raz powrócić do dodatkowego zasiłku - od 9 listopada zamknięte stacjonarnie są klasy 1-3. Przewidziano dla nich nauczanie zdalne. Stąd powrót do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1962)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1961)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA