reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy

Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy

Od dłuższego czasu trwa dyskusja nad wprowadzeniem dnia wolnego w święto Trzech Króli. Dyskusję zainicjował prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Teraz poinformował, że przypadające na 6 stycznia 2010 r. święto Trzech Króli będzie w łódzkim magistracie dniem wolnym od pracy.

Święto Trzech Króli będzie odpracowane przez wydłużenie dni pracy o 15 minut w okresie od 4 stycznia do 16 lutego 2010 r. Kropiwnicki uzyskał w tej kwestii pozytywną opinię związków zawodowych działających w magistracie.

Przepisy umożliwiają pracodawcy indywidualne ustanowienie święta Trzech Króli dniem wolnym w przedsiębiorstwie. Ponadto możliwe jest, aby pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, zgłosił prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy. Prośbę należy zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.

Święto Trzech Króli - czy będzie dzień wolny od pracy >>

Do tej pory Sejm kilkakrotnie odrzucił projekty ustaw ustanawiających dzień wolny w Trzech Króli. Pierwszy z nich, pilotowany przez Kropiwnickiego, został odrzucony w październiku 2008 r.

W listopadzie br. PO zapowiadała, że złoży w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. W zamian PO chce usunąć z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

reklama

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama