REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec marzeń o wczesnej emeryturze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Trzeba zmienić marzenia Polaków o jak najszybszym przechodzeniu na emeryturę i przekonać pracodawców, że warto zatrudniać osoby po 50-tce - uważa wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Akademię Rozwoju Filantropii wiceminister przekonywała, że równie ważne jest dotarcie do pracodawców z informacją, że rząd przygotował zachęty do zatrudniania osób po 50. roku życia.

REKLAMA

Autopromocja

Spotkanie oficjalnie otwiera ogólnopolski konkursu na rozwiązania i praktyki sprzyjające zatrudnieniu i rozwojowi zawodowemu pracowników w wieku ponad 50 lat.

Tomasz Szimanek z Akademii Rozwoju Filantropii powiedział, że tylko niecałe 30 proc. Polaków i Polek w tym wieku jest aktywnych zawodowo.

Jego zdaniem, osoby po 50-tce mogłyby być bardzo cennymi pracownikami. "To ponad 2 mln osób, które mają doświadczenie, praktyczną znajomość zawodu, a do tego wcale nie muszą być mniej mobilne czy bardziej chore od ludzi młodych. To nieprawdziwe stereotypy" - powiedział Szimanek.

"Przede wszystkim należy jednak przekonać do aktywności zawodowej osoby w wieku 50+, które system ubezpieczeń społecznych przez całe lata zachęcał do jak najwcześniejszego odchodzenia na rentę czy emeryturę" - mówił. Zaznaczył, że nowy system emerytalny do tego nie zachęca. "Wynika z niego jednoznacznie, że każdy dodatkowy rok pracy podwyższy emeryturę" - wskazał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chłoń-Domińczak zaznaczyła, że rząd przygotował zachęty do zatrudniania osób, które ukończyły 50 lat. Wymieniła tu brak obowiązku płacenia od takich pracowników składek na Fundusz Pracy czy skrócenie z 30 do 14 dni okresu, przez który pracodawca musi płacić za zwolnienie lekarskie.

"Zamierzamy stworzyć specjalny portal internetowy, na którym będziemy zamieszczać informacje o korzyściach płynących z zatrudniania osób w wieku 50+" - powiedziała Chłoń-Domińczak.

Dr Jacek Męcina z PKPP Lewiatan zapewnił, że "część polskich pracodawców zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z zatrudniania osób starszych, ale pozostałym trzeba je wskazać. Nie jest bowiem prawdą, że np. kwalifikacje takich osób są przestarzałe, częściej chorują czy wolniej pracują".

"Starszy pracownik znacznie bardziej niż młody jest związany z firmą. Może też przekazać młodym swoją wiedzę praktyczną, co w wielu zawodach jest niezastąpione" - powiedział Męcina.

Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego z PricewaterhouseCoopers, "w sytuacji kryzysu gospodarczego największym błędem, jaki można popełnić, byłoby zachęcanie osób starszych do odchodzenia z pracy".

"To myślenie krótkofalowe. Na dłuższą metę gospodarka może rozwijać się tylko przez zwiększanie produkcji i zatrudnianie coraz większej liczby osób, także starszych. Zachęcanie do aktywności zawodowej osób w wieku 50+ nie ma nic wspólnego ze wzrostem bezrobocia" - argumentował Orłowski.

Jak podkreślił, "mniej osób aktywnych zawodowo oznacza konieczność płacenia wyższych podatków przez tych, którzy pracują, prowadzą własne firmy. To zaś nieuchronnie prowadzi osoby zawodowo aktywne do uciekania w +szarą strefę+, a pracodawców do ograniczania tworzenia nowych miejsc pracy".

Jak powiedział Szimanek, konkurs na praktyki przyjazne pracownikom 50+ skierowany jest do pracodawców, organizacji pozarządowych, powiatowych urzędów pracy. Zgłoszenia można przysyłać do 4 maja do 30 września. 19 listopada odbędzie się gala finałowa, podczas której zostaną zaprezentowani zwycięzcy.

Konkurs będzie finansowany z tzw. środków norweskich. Są to pieniądze wpłacane na specjalny fundusz przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein (które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale nie należą do UE) na rozwój społeczno- gospodarczy przede wszystkim nowych państw członkowskich UE.

"Polska otrzyma z tego funduszu kilkaset milionów euro" - zapowiedział Szimanek.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablice GUS 2025. Jest nowa tabela średniego dalszego trwania życia

Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązują nowe tablice trwania życia. GUS przedstawił je 25 marca. Tablice trwania życia GUS wpływają na wysokość emerytury. Jak czytać dalsze trwanie życia z tablic?

Wczasy pod gruszą 2025 w czasie majówki. Ile wynosi grusza?

Wczasy pod gruszą w 2025 r. można wykorzystać w czasie majówki np. już od 26 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi grusza? Czym grusza różni się od świadczenia urlopowego? Kiedy pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie do urlopu pracownika?

Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

Kto może liczyć na najwyższy wzrost wynagrodzenia w lipcu 2025 r.? Ta grupa pracowników ze znacznym wzrostem pensji [WZROST NAWET DO 11 TYS ZŁ]

1 lipca 2025 r. zwiększy się najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ich wynagrodzenie powiązane jest z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej, które wzrosło w zeszłym roku.

REKLAMA

PIT-0: Ulga dla osób w wieku emerytalnym. Zamiast przejść na emeryturę opłaca się pracować

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą korzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Dlatego nie zawsze opłaca się przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Niepełnosprawni: 31 marca 2025 r. tysiące kart parkingowych utraciło ważność. Trzeba złożyć nowy wniosek

W stosunku do niektórych osób z niepełnosprawnościami z orzeczonym stopniem znacznym i umiarkowanym upłynął termin ważności kart parkingowych w dniu 31 marca 2025 r., o ile takowe posiadali. Termin ważności tych kart i tak był wydłużony z 30 września 2024 r. właśnie do końca marca 2025 r. Sprawdź czy sytuacja Cię dotyczy i jakie są zasady wydawania kart na 2025 r.

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy a znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy - czy zawsze jest gwarantowane dla osoby z niepełnosprawnością? Odpowiedź może zaskoczyć, bo jak to mawiają prawnicy: "to zależy". Wszystko zależy od momentu budowy czy przebudowy terenu przed zakładem. To uprawnienie dla osób z niepełnosprawnościami, z orzeczonym znaczny czy umiarkowanym stopnie, nie jest więc zawsze gwarantowane.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

REKLAMA

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

REKLAMA