REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W co czwartej polskiej rodzinie jest bezrobotny

Osoby bezrobotne i poszukujące pracy można obecnie spotkać w mniej więcej co czwartej rodzinie - wynika z sondaży CBOS prowadzonych w marcu i kwietniu. Jak poinformował CBOS, bezrobotni w tych miesiącach stanowili 11 proc. ogółu badanych.

Koniec z podwójnymi karami za niepłacenie składek ZUS

Nie będzie już można karać dwa razy tej samej osoby za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek do ZUS - przewiduje nowelizacja przepisów, którą bez poprawek, jednogłośnie poparł Senat. Zmiana wynika z wyroku TK.

Nowe zasady informowania ubezpieczonych o opłaconych za nich składkach

ZUS przypomina o zmianach, które zaszły w 2011 r. w zakresie informowania ubezpieczonych przez ich płatników o składkach, które zostały za nich rozliczone w imiennych raportach miesięcznych.

Zwiększenie uprawnień kontrolnych prezesa PFRON

Posłowie proponują nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chcą m.in. rozszerzenia uprawnień kontrolnych PFRON.

REKLAMA

Emerytury mundurowe po 25 latach służby i 55. roku życia

Funkcjonariusze i żołnierze, którzy wstąpią do służby od 2013 r., będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby - zdecydował Sejm.

MPiPS chce urlopów wychowawczych także dla rodziców prowadzących firmy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i pracujące na innych warunkach niż umowa o pracę będą mogły skorzystać z urlopu wychowawczego, a składki za nie w tym okresie będzie opłacał budżet państwa - zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Nowe wzory druków ZUS

Od 9 maja obowiązują nowe wzory druków ZUS stosowanych przy ustalaniu prawa i wypłacie świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Nowoczesne usługi biznesowe dają prawie 86 tys. miejsc pracy

W nowoczesnych centrach biznesowych założonych w Polsce przez główne firmy sektora nowoczesnych technologii pracuje 86 tys. osób. Z prognoz Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce wynika, że w takich centrach w br. zatrudnionych będzie już 100 tys. osób.

REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą wiek emerytalny do 67. roku życia

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która podwyższa wiek emerytalny do 67. roku życia i zrównuje go dla kobiet i mężczyzn. Głosowało 455 posłów, za było 268, przeciw 185, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Pod koniec kwietnia nieco mniej bezrobotnych niż w marcu

Na koniec kwietnia tego roku w Polsce było 2 mln 76 tys. bezrobotnych, co oznacza spadek o 65,5 tys. w porównaniu z marcem br. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister pracy Jacek Męcina. Dodał, że to sezonowy spadek bezrobocia.

Projekt reformy emerytur mundurowych - do komisji

Sejm skierował rządowy projekt zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych ponownie do komisji. Odrzucenia projektu w całości chce SP i PiS; partia ta zapowiada, że jeśli ustawa zostanie uchwalona, zaskarży ją do TK.

Budżet opłaci składki za osoby wychowujące dzieci

Składki emerytalne i rentowe za osoby wychowujące dzieci będą finansowane ze środków publicznych - zakłada najnowszy projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Stopa bezrobocia w kwietniu 13 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2012 r. wynosiła 13 proc. wobec 13,3, proc. w marcu. - wynika z szacunków resortu pracy. Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 2 mln 76 tys. 400.

Deregulacja zawodów w Polsce, Włoszech, Szwecji i Wlk. Brytanii

Prawnicy, przewodnicy turystyczni i taksówkarze - to zawody, w dostępie do których istotnych zmian chce dokonać minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Kraje europejskie w różny sposób uregulowały dostęp do nich - w żadnym nie jest on nieograniczony.

Rada Ochrony Pracy zaniepokojona stanem bezpieczeństwa w budownictwie

W Polsce poprawiają się warunki pracy; w 2011 r. - w porównaniu z 2010 r. - spadła m.in. liczba wypadków przy pracy - takie są dane zaprezentowane na uroczystym posiedzeniu sejmowej Rady Ochrony Pracy.

Ministerstwo Finansów za pełną deregulacją zawodu księgowego czy maklera giełdowego

Resort finansów przygotował listę pięciu zawodów, które powinny podlegać całkowitej deregulacji, w tym księgowego, maklera papierów wartościowych czy maklera giełd towarowych. Resort chce też częściowej deregulacji kilku innych zawodów.

Skutki niewydania świadectwa pracy

Definitywne zakończenie stosunku pracy zobowiązuje pracodawcę do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Bezwzględny obowiązek wydania świadectwa pracy został określony w art. 97 § 1 k.p., który stanowi, że w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.

Zaufanie Polaków do zawodów medycznych niższe niż średnia europejska

Polacy mają mniejsze zaufanie do zawodów związanych z ochroną zdrowia, czyli lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, niż wynosi średnia w Europie - wynika z przedstawionego przez wydawnictwo Reader's Digest badania European Trusted Brands.

Rząd chce upowszechniać klauzule społeczne w zamówieniach publicznych

Rząd chce przełamywać obawy przed stosowaniem klauzul społecznych, dlatego powstanie wzorzec zamówienia publicznego z użyciem takich klauzul. Rząd chce też poszerzyć grono osób, które mogłyby zostać zatrudnione w ramach klauzul społecznych.

Większość Polaków przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego

79 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat, a 86 proc. nie popiera podwyższenia wieku emerytalnego kobiet do 67 lat - wynika z opublikowanego badania CBOS.

Bilans Kapitału Ludzkiego pokazuje niedopasowanie na rynku pracy

Większość pracodawców szukających osób do pracy ma trudności z ich znalezieniem, na rynku pracy panuje niedopasowanie - wynika z badania Bilans Kapitału Ludzkiego, przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Wolontariusze nie będą mogli pracować w szpitalach

Wolontariusze nie będą mogli pracować w szpitalach i hospicjach - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wynika to z faktu, że po wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej placówki te prowadzą działalność gospodarczą.

Nowy system umożliwi wypracowanie długofalowej polityki kadrowej

Nowe zasady przechodzenia na emeryturę funkcjonariuszy i żołnierzy spowoduje m.in. konieczność wypracowania długofalowej polityki kadrowej - mówił w Sejmie Marek Biernacki z PO. Platforma jest za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji.

Sejm skończył debatę ws. projektu zmian w systemie emerytalnym

Po prawie ośmiu godzinach zakończyła się w czwartek w Sejmie debata nad rządowym projektem podwyższającym wiek emerytalny do 67 lat. W piątek rano zostaną poddane pod głosowanie wnioski opozycji o odrzuceniu projektu.

Pieniądze z UE dobrze wykorzystane na szkolenia bezrobotnych

Urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy prawidłowo dysponowały pieniędzmi z UE na programy aktywizacji bezrobotnych - podała Najwyższa Izba Kontroli. Dodała, że choć wsparcie nie obniżyło bezrobocia, to jednak znacząco ograniczyło jego wzrost.

MPiPS: wiek emerytalny będzie wzrastał co rok o trzy miesiące

Projekt podnoszący wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku - zapewnił zastępca dyrektora departemantu ubezpieczeń społecznych w resorcie pracy Mariusz Kubzdyl.

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 13,3 proc.

Stopa bezrobocia w marcu tego roku wyniosła 13,3 proc. wobec 13,5 proc. w lutym - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Dodał, że najwyższe bezrobocie odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia w maju

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podejmowania działalności gospodarczej, ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Uruchomiony został szczegółowy kalkulator emerytalny

Na stronie www.emerytura.gov.pl uruchomiony został szczegółowy kalkulator emerytalny. Teraz każdy może obliczyć swoją szacunkową emeryturę przed i po reformie. To kolejny etap rządowej kampanii informacyjnej.

Europejczycy na emeryturze mogą żyć w zdrowiu 9 lat

65-letnie Europejki i Europejczycy mają szansę przeżyć w dobrej kondycji zdrowotnej jeszcze 9 lat; potem ich zdrowie się pogarsza - wynika z ostatniego podsumowania Eurostatu. W sumie po 65. roku życia kobiety w Europie żyją średnio 21 lat, a mężczyźni 17 lat.

Rok 2012 pod znakiem zmian w systemie rentowo-emerytalnym

W 2012 r. podniesiono już składki rentowe i wprowadzono kwotową waloryzację świadczeń. W minionym tygodniu rząd przyjął projekt podwyższający wiek emerytalny i nowe regulacje dotyczące emerytur mundurowych. Trwają też prace nad zmianami emerytur górniczych i księży.

Tusk: w maju projekt w sprawie emerytur duchownych

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że w maju powinien być gotowy projekt ustawy dotyczący emerytur duchownych. Zakłada on likwidację Funduszu Kościelnego, z którego są one finansowane oraz wprowadzenie odpisu podatkowego na rzecz związków wyznaniowych.

Termin zwrotu nadpłaconych składek zdrowotnych - niekonstytucyjny

Niezgodny z konstytucją był przepis, który nie pozwalał dochodzić zwrotu nienależnie opłaconych składek zdrowotnych po upływie ponad pięciu lat - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Przepis ten już nie obowiązuje.

Rząd przyjął projekty ustaw: podwyższającą wiek emerytalny i reformującą emerytury mundurowe

Rząd przyjął w piątek projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat oraz zmian w systemie emerytur mundurowych. To kluczowe i najtrudniejsze projekty spośród zapowiedzianych w expose - powiedział premier Donald Tusk.

PSL przedstawia pakiet społeczny "Z myślą o rodzinie"

Pakiet społeczny "Z myślą o rodzinie" przedstawi w najbliższym czasie PSL - będzie to seria projektów ustaw dotyczących m.in. polityki rodzinnej czy ochrony zdrowia.

W czwartek Sejm ma zająć się reformą emerytalną

Sejm w czwartek ma zająć się projektem reformy emerytalnej, zakładającym podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn - zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Miesiąc z urlopu wychowawczego dla ojca

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmiany w kodeksie pracy, dotyczący m.in. urlopu wychowawczego. Z obecnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego, przysługującego matce, zostanie wydzielony miesiąc dla ojca - wynika z odpowiedzi wiceministra pracy na poselską interpelację.

Wynagrodzenie w marcu wzrosło o 3,8 proc. rok do roku

Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 3770,66 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,8 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 5,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Termin składania sprawozdań finansowych za 2011 r.

PFRON przypomina, że zgodnie z rozporządzeniami Rady Ministrów z 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (DzU nr 53, poz. 312 ze zm.) oraz w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (DzU nr 53, poz. 311) wnioskodawca przedstawia podmiotowi udzielającemu pomocy publicznej sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzane zgodnie z przepisami o rachunkowości.

KE zaleca płace minimalne, by walczyć z ubóstwem i pobudzać popyt

KE nie może narzucać krajom UE stosowania płacy minimalnej, ale może ją zalecać, by walczyć z ubóstwem i pobudzać popyt w recesji - uważa komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor. Za brak płacy minimalnej dla wszystkich pracowników krytykowane są Niemcy.

Przedsiębiorcy, którzy nie płacą ZUS nie będą podwójnie karani

Przedsiębiorcy, którzy uchylają się od płacenia składek ZUS lub zaniżają ich wysokość nie będą podwójnie karani - podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Oznacza to, że ukarani za przestępstwo lub wykroczenie nie zapłacą dodatkowej opłaty.

Specjaliści ostrzegają przed propozycjami pracy przez internet

Przyjęcie wysłanej e-mailem propozycji pracy może zakończyć się wmanipulowaniem internauty w mechanizm prania brudnych pieniędzy - ostrzegają specjaliści z dziedziny informatyki śledczej, którzy coraz częściej odnotowują podobne próby.

Dyplomy potwierdzające kwalifikacje ważne w całej UE

Nowe dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej - poinformował wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki przedstawiając posłom informację na temat reformy szkolnictwa zawodowego.

Kary za niepłacenie składek do ZUS

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Kodeksie karnym. Celem zmian jest wyeliminowanie mechanizmu podwójnego karania za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek ubezpieczeniowych do ZUS.

W najbliższym czasie rząd zajmie się projektem emerytalnym

Projektem podnoszącym wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia Rada Ministrów zajmie się w najbliższym czasie - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu.

Specjaliści chcą się dokształcać

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród użytkowników portalu Pracuj.pl aż 85% ankietowanych zamierza w tym roku dokształcać się. 40% skorzysta ze szkoleń biznesowych, prawie tyle samo osób - ze szkoleń zawodowych, a 6% badanych planuje podjąć studia MBA. Z myślą o tej grupie specjalistów ruszyła dziś kolejna edycja wydarzenia on-line - MBA Event.

Ponad 200 tys. osób skorzystało z programu Kapitał Ludzki

Ponad 200 tys. osób w wieku 55-64 lat skorzystało z unijnego wsparcia w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki - poinformował wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski. Łączna wartość dotychczasowych projektów to ok. 780 mln zł.

Kalkulator szczegółowy do obliczania emerytur

Na stronie www.emerytura.gov.pl każdy będzie mógł obliczyć swoją prognozowaną emeryturę. Do już opublikowanego kalkulatora poglądowego dołączy kalkulator szczegółowy.

Bezrobotni mogą dostać dotację na założenie firmy

Bezrobotni z Warmii i Mazur mogą składać do powiatowych urzędów pracy wnioski o dotację na założenie firmy i rozpoczęcie działalności gospodarczej. W tym roku urzędy pracy w regionie otrzymały 119 mln zł na aktywizację bezrobotnych o 8 mln zł więcej niż rok temu.

Nowy projekt dotyczący emerytur uwzględnia prawo do częściowej emerytury

Resort pracy przygotował nowy projekt ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67 lat, uzupełniając go m.in. o rozwiązania pozwalające na uzyskanie wcześniejszej, częściowej emerytury.

REKLAMA