reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wojdat z "S": sprawą społeczeństwa jest jak godzić pracę i życie rodzinne

Wojdat z "S": sprawą społeczeństwa jest jak godzić pracę i życie rodzinne

Związki zawodowe i premier są zgodni - godzenie życia rodzinnego i zawodowego to kwestia istotna dla całego społeczeństwa. Dlatego nie można kosztów tej polityki przerzucać na jednostkę - uważa pełnomocniczka ds. kobiet Komisji Krajowej NSZZ "S" Danuta Wojdat.

W piątek premier Donald Tusk zapowiedział wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku. W poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że projekt założeń do przepisów będzie gotowy w ciągu ok. dwóch tygodni.

Według pełnomocniczki "S" pracodawcy zapewne by chcieli, by koszty rozwiązań, które mają zapobiec niekorzystnym trendom demograficznym, przerzucić na rodziców.

"Ale jasno musimy sobie powiedzieć, czy demografia - i co za tym idzie kwestia godzenia życia rodzinnego i zawodowego - to jest kwestia jednostki, czy kwestia istotna dla całego społeczeństwa. Premier mówi, że to jest istotne dla społeczeństwa. My, związki zawodowe mówimy: to jest sprawa ważna dla społeczeństwa. Więc kiedy mówimy o jakichś kosztach realizacji tej polityki, to nie można jej przerzucać na jednostkę. Z tego punktu widzenia zapowiedź premiera jest bardzo dobrze przez nas oceniana" - powiedziała Wojdat.

Dodała, że wydłużenie urlopu macierzyńskiego nie może dotyczyć tylko osób zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony. "Nie wyobrażam sobie rozwiązania, które by tylko obejmowało pracowników zatrudnionych na podstawie umowy i to jeszcze do tego umowy na czas nieokreślony" - powiedziała Wojdat.

Przypomniała, że nierówne traktowanie pracowników ze względu ma macierzyństwo jest dyskryminacją, która jest w Polsce zabroniona. "Należałoby zastanowić się, w jaki sposób to prawo chronić i sprawiać, żeby było bardziej skuteczne. To jest rozsądniejsze niż mówienie: skoro jakieś rozwiązanie może prowadzić do patologii, to go nie wprowadzajmy. Należy zwalczać patologie, a nie unikać pozytywnych rozwiązań" - powiedziała Wojdat.

Przypomniała, że w Komisji Trójstronnej jest projekt dotyczący objęcia składką na ubezpieczenie społeczne pracowników zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych. "Muszą się znaleźć rozwiązania, które dadzą pracownikom takie same możliwości. Wiem, że to będą trudne negocjacje, bo w negocjacjach związanych z kosztami zawsze jest problem, kto ma te koszty przyjąć na siebie i jakiej grupy mają te uprawnienia dotyczyć. Niemniej warto się w te negocjacje poważanie zaangażować, bo demografia jest jasna" - powiedziała.

W piątek premier oświadczył, że nie będzie decyzji o obciążaniu tzw. umów śmieciowych składkami na ZUS. Premier tłumaczył, że czas, "w którym Polacy każdego dnia troszczą się o to, aby utrzymać pracę, to nie jest czas, aby podrażać koszta pracy w żadnym wymiarze". (PAP)

ral/ bos/ jra/

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama