REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria Prezydenta przekazała rządowi propozycje ws. urlopów rodzicielskich

REKLAMA

Umożliwienie skorzystania z rocznego urlopu rodzicielskiego na raty bądź łączenia go z pracą rodziców na część etatu - to niektóre z rozwiązań proponowanych przez Kancelarię Prezydenta. Stanowisko kancelarii ws. urlopów rodzicielskich w poniedziałek zostało przekazane rządowi.

Poinformowała o tym PAP prezydencka minister Irena Wóycicka. Jak dodała, Kancelaria Prezydenta ma nadzieję, że w pracach rządu nad szczegółowymi rozwiązaniami ws. wydłużenia do roku urlopów macierzyńskich jej stanowisko zostanie uwzględnione.

REKLAMA

Autopromocja

"Bardzo cieszy, że premier przyłączył się do idei prezydenta dotyczącej tego, by polityka rodzinna miała wysoki priorytet w działaniach rządu" - powiedziała Wóycicka. Dodała, że cieszy także to, że Donald Tusk przyjął sugestie Kancelarii Prezydenta dotyczące przedłużenia urlopu rodzicielskiego.

Jednak, zdaniem Kancelarii, dobrze byłoby przedyskutować formułę tego urlopu tak, "aby był on dostosowany do potrzeb rodziców, by nie szkodził kobietom", ponieważ "długie okresy pozostawania poza pracą mogą skutkować zmniejszeniem szans na rynku pracy".

Dlatego prezydencka minister - jak powiedziała - przekazała w poniedziałek rządowi stanowisko Kancelarii w sprawie tego, jak powinny wyglądać urlopy rodzicielskie.

Minister wyjaśniła, że w piśmie tym wymienionych zostało kilka zasad, którymi, zdaniem Kancelarii, powinien kierować się rząd przygotowując konkretne rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsza z nich to - jak powiedziała Wóycicka - kwestia równości płci, czyli podkreślenie, że chodzi o urlopy rodzicielskie, a nie macierzyńskie.

"Bardzo istotne jest podkreślenie, że to jest rozwiązanie dla obydwu rodziców, także ojców, którzy w Polsce nadal w zbyt małym stopniu angażują się w opiekę nad dziećmi. Wszyscy się z tym zgadzają, od prawej do lewej wydaje się, że jest konsensus w tej sprawie, natomiast nie ma konsensusu na poziomie praktycznego działania" - oceniła minister.

Jej zdaniem nazwa urlopu jest istotna, "bo nazwy też kreują pewną rzeczywistość".

Druga kwestia - powiedziała Wóycicka - to elastyczność rozwiązań. "Chodzi o to, by umożliwić wykorzystywanie urlopu rodzicielskiego w częściach - a nie tylko w całości - co najmniej do ukończenia przez dziecko czterech lat" - wyjaśniła.

Celem takiego rozwiązania jest to, by osoby, które będą chciały skorzystać z wydłużonego urlopu rodzicielskiego nie musiały łączyć go z urlopem macierzyńskim i wykorzystywać od razu w całości.

"Będzie to miało ogromne plusy zwłaszcza dla tych rodziców, którzy zdecydują się na powrót na rynek pracy przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Te osoby będą mogły skorzystać z urlopu później, w trudniejszych momentach związanych na przykład z pójściem dziecka do przedszkola, co często wiąże się z chorobami" - tłumaczyła minister.

Jej zdaniem takie rozwiązanie byłoby bardziej korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Wóycicka przypomniała, że premier mówił w swoim wystąpieniu, że wydłużając urlopy macierzyńskie zbliżamy się do standardów szwedzkich. Ale - jak podkreśliła - w tym kraju rozwiązania dotyczące tych urlopów są niezwykle elastyczne.

Kancelaria Prezydenta opowiada się też za wprowadzeniem możliwości łączenia urlopu z pracą na część etatu. Rodzic otrzymywałby wtedy proporcjonalną część świadczenia rodzicielskiego. "To pozwoli, szczególnie kobietom, nie wypaść z rynku pracy. Ponadto obecnie praca rodzica na część etatu wiąże się ze zmniejszeniem dochodów" - zwróciła uwagę minister.

Na część etatu - z wyrównaniem wynikającym ze świadczenia rodzicielskiego - mogłoby przejść oboje rodziców, zamiennie opiekując się dziećmi. Wóycicka zaznaczyła, że chodzi o promowanie włączania się ojców w opiekę nad dziećmi.

Kancelaria Prezydenta chce ponadto - powiedziała minister - by dostępność świadczenia rodzicielskiego i urlopu rodzicielskiego była maksymalnie szeroka, czyli bazowała na opłacaniu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, podobnie jak obecny zasiłek macierzyński.


REKLAMA

Zmiany proponowane przez Kancelarię Prezydenta - jak przyznała minister - wymagałyby przejrzenia i integracji wszystkich przepisów dotyczących urlopów i zasiłków macierzyńskich, urlopów wychowawczych czy dodatków wychowawczych. "Chodzi o to, by urlopy rodzicielskie były wkomponowane w cały system wsparcia dla rodzin opiekujących się małymi dziećmi" - powiedziała.

"Takie podejście do urlopu rodzicielskiego, rozumianego nie jako proste wydłużenie urlopu macierzyńskiego, umożliwiłoby przyjęcie bezpiecznych rozwiązań, zgodnych z nowoczesnym podejściem do polityki społecznej, która ma nie narzucać rozwiązań, ale wspierać wybory rodziców" - przekonywała minister.

Wóycicka zaznaczyła jednak, że choć wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich to "bardzo ważne rozwiązanie" - także z punktu widzenia polskich przyzwyczajeń kulturowych - to nie może zastąpić rozwijania instytucjonalnej opieki nad dzieckiem.

"To nie może być traktowane jako alternatywa dla opieki instytucjonalnej nad dzieckiem, mam nadzieję, że rząd przyłoży wszelkich możliwych starań, by stworzyć stabilne podstawy finansowania tej opieki" - powiedziała minister. Dodała, że ta kwestia będzie też przedmiotem prac grupy ekspertów Kancelarii Prezydenta zajmujących się polityką rodzinną.

Agata Jabłońska-Andrzejczuk (PAP)

hgt/ eaw/ jbr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA