reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Podwyżki składek ZUS

Podwyżki składek ZUS

Z winy rządu firmy czekają jeszcze dwie podwyżki składek ZUS.

W tym roku 1,7 mln osób prowadzących firmy nie będzie, jak obiecywał rząd, opłacać składek do ZUS w stałej wysokości. Nie mogą więc już teraz zlecić bankowi, aby ten wysyłał do Zakładu przez cały ten rok taką samą kwotę. Stanie się tak, bo posłowie zasiadający w sejmowej Komisji Przyjazne Państwo zapomnieli, że przedsiębiorcy opłacają nie tylko składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalna, rentowe, wypadkowa i chorobowa) oraz do Funduszu Pracy, ale także składkę zdrowotną do NFZ.

W październiku 2008 r. Sejm na wniosek tej komisji przesądził, że przedsiębiorcy będą płacić od 2009 r. przez cały rok takie same składki na ubezpieczenia społeczne i do FP. Ich wysokość zmieniała się dotychczas cztery razy w roku. Nie zmieniono jednak dotychczasowych przepisów dotyczących sposobu opłacania składki zdrowotnej. A brak takiej zmiany oznacza, że przedsiębiorcy wciąż musieliby sprawdzać cztery razy w roku wysokość składek.

Kierowane przez Ewę Kopacz Ministerstwo Zdrowia obiecywało przygotowanie projektu ustawy w tej sprawie. Jednak do Sejmu wpłynął on, jako poselski, na początku grudnia 2008 r. Został uchwalony 23 stycznia i czeka na decyzję Senatu.

W efekcie w okresie styczeń-luty właściciele firm zapłacą do ZUS składki w innej wysokości niż te płacone od marca do końca roku. W tym pierwszym okresie z tytułu wszystkich składek wpłacą do ZUS 832,62 zł. To o ponad 43 zł więcej niż za grudzień. Kolejna, wynosząca ponad 9 zł, podwyżka czeka ich od marca, gdy wzrośnie składka zdrowotna.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama