| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Składka zdrowotna będzie ustalana tylko raz w roku

Składka zdrowotna będzie ustalana tylko raz w roku

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą sprawdzać wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne tylko raz w roku, a nie co kwartał.

23 stycznia br.Sejm znowelizował ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027). Dzięki niej właściciele firm już w tym roku będą mogli złożyć stałe zlecenie w banku dotyczące zapłaty z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne. Znowelizowana ustawa bowiem jest ostatnim elementem uproszczenia działalności małych firm. Już wcześniej Sejm przyjął, że kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2009 rok będzie podstawą do ustalenia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne.

Ustawa zakłada, że podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego łącznie z wypłatami z zysku. Jego wysokość zostanie ogłoszona przez prezesa GUS w Monitorze Polskim. Składka w nowej wysokości będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Uchwalona ustawa zakłada, że po raz pierwszy przedsiębiorcy będą płacić nowe składki za okres od 1 marca 2009 r. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Ustawa została przekazana do Senatu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »