Kandydaci do służby muszą mieć średnie wykształcenie
REKLAMA
Służbę w SG może pełnić osoba posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, o nieposzlakowanej opinii, niekarana, korzystająca z pełni praw publicznych, która nie przekroczyła w dniu przyjęcia wieku 35 lat, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej.
REKLAMA
- Rekrutacja kandydatów do służby odbywa się w trybie konkursowym. Do służby przyjmowani są kandydaci, którzy w najwyższym stopniu spełniają stawiane im wymagania - mówi płk Wojciech Lechowski z Komendy Głównej SG.
Przydatność i predyspozycje kandydatów do służby weryfikowane są w postępowaniu kwalifikacyjnym składającym się z dwóch etapów.
Pierwszy to zebranie dokumentów od kandydatów. Osoby zainteresowane służbą w SG muszą dostarczyć osobiście do kadr wybranej jednostki Straży Granicznej:
• pisemne podanie o przyjęcie do służby w Straży Granicznej;
• wypełniony kwestionariusz osobowy;
• dwie aktualne fotografie wymagane do dowodu osobistego;
• kserokopie (oryginały tylko do wglądu): dowodu osobistego; książeczki wojskowej; świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub służby, aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego; dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.
Pozytywnie zaopiniowani kandydaci przystępują do postępowania kwalifikacyjnego. Składa się na nie: wstępna rozmowa kwalifikacyjna, badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości podanych przez kandydata w kwestionariuszu osobowym danych oraz postępowanie sprawdzające w zakresie dostępności do informacji niejawnych.
Negatywne wyniki ze wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, badań psychologicznych, badań psychofizjologicznych, postępowania sprawdzającego powoduje przerwanie procesu rekrutacji.
Etap ten kończy się wystawieniem opinii o dopuszczeniu lub nie kandydata do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Prowadzone jest ono już w jednym z ośrodków szkolenia SG (tj. w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie lub w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie).
Na etap ten składa się: test wiedzy ogólnej, znajomości języka obcego, sprawdzian ze sprawności fizycznej i rozmowa kwalifikacyjna.
Przeprowadza go komisja kwalifikacyjna składająca się z funkcjonariuszy posiadających doświadczenie zawodowe.
Po pozytywnym zakończeniu opisanego postępowania kwalifikacyjnego Rejonowa Komisja Lekarska orzeka o zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Straży Granicznej.
Nowo przyjęty do służby funkcjonariusz może liczyć na zarobki w graniach 1,6 tys. zł netto (bez dodatków). Umowa o pracę zawierana jest w ramach służby przygotowawczej, a potem funkcjonariusz przechodzi na służbę stałą.
Podstawa prawna
• Ustawa z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej - Dz.U. 1990 nr. 78, poz. 462 z późn. zm.
• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat