reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kandydaci do służby muszą mieć średnie wykształcenie

Kandydaci do służby muszą mieć średnie wykształcenie

Straż Graniczna oferuje kandydatom zdobycie kwalifikacji i uprawnień zawodowych. Zarobki początkujących funkcjonariuszy wynoszą 1,6 tys. zł netto miesięcznie.

Służbę w SG może pełnić osoba posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, o nieposzlakowanej opinii, niekarana, korzystająca z pełni praw publicznych, która nie przekroczyła w dniu przyjęcia wieku 35 lat, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej.

- Rekrutacja kandydatów do służby odbywa się w trybie konkursowym. Do służby przyjmowani są kandydaci, którzy w najwyższym stopniu spełniają stawiane im wymagania - mówi płk Wojciech Lechowski z Komendy Głównej SG.

Przydatność i predyspozycje kandydatów do służby weryfikowane są w postępowaniu kwalifikacyjnym składającym się z dwóch etapów.

Pierwszy to zebranie dokumentów od kandydatów. Osoby zainteresowane służbą w SG muszą dostarczyć osobiście do kadr wybranej jednostki Straży Granicznej:

• pisemne podanie o przyjęcie do służby w Straży Granicznej;

• wypełniony kwestionariusz osobowy;

• dwie aktualne fotografie wymagane do dowodu osobistego;

• kserokopie (oryginały tylko do wglądu): dowodu osobistego; książeczki wojskowej; świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub służby, aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego; dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

Pozytywnie zaopiniowani kandydaci przystępują do postępowania kwalifikacyjnego. Składa się na nie: wstępna rozmowa kwalifikacyjna, badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości podanych przez kandydata w kwestionariuszu osobowym danych oraz postępowanie sprawdzające w zakresie dostępności do informacji niejawnych.

Negatywne wyniki ze wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, badań psychologicznych, badań psychofizjologicznych, postępowania sprawdzającego powoduje przerwanie procesu rekrutacji.

Etap ten kończy się wystawieniem opinii o dopuszczeniu lub nie kandydata do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Prowadzone jest ono już w jednym z ośrodków szkolenia SG (tj. w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie lub w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie).

Na etap ten składa się: test wiedzy ogólnej, znajomości języka obcego, sprawdzian ze sprawności fizycznej i rozmowa kwalifikacyjna.

Przeprowadza go komisja kwalifikacyjna składająca się z funkcjonariuszy posiadających doświadczenie zawodowe.

Po pozytywnym zakończeniu opisanego postępowania kwalifikacyjnego Rejonowa Komisja Lekarska orzeka o zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Straży Granicznej.

Nowo przyjęty do służby funkcjonariusz może liczyć na zarobki w graniach 1,6 tys. zł netto (bez dodatków). Umowa o pracę zawierana jest w ramach służby przygotowawczej, a potem funkcjonariusz przechodzi na służbę stałą.

Podstawa prawna

• Ustawa z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej - Dz.U. 1990 nr. 78, poz. 462 z późn. zm.

• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama