REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kandydaci do służby muszą mieć średnie wykształcenie

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Straż Graniczna oferuje kandydatom zdobycie kwalifikacji i uprawnień zawodowych. Zarobki początkujących funkcjonariuszy wynoszą 1,6 tys. zł netto miesięcznie.

Służbę w SG może pełnić osoba posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, o nieposzlakowanej opinii, niekarana, korzystająca z pełni praw publicznych, która nie przekroczyła w dniu przyjęcia wieku 35 lat, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej.

REKLAMA

Autopromocja

- Rekrutacja kandydatów do służby odbywa się w trybie konkursowym. Do służby przyjmowani są kandydaci, którzy w najwyższym stopniu spełniają stawiane im wymagania - mówi płk Wojciech Lechowski z Komendy Głównej SG.

Przydatność i predyspozycje kandydatów do służby weryfikowane są w postępowaniu kwalifikacyjnym składającym się z dwóch etapów.

Pierwszy to zebranie dokumentów od kandydatów. Osoby zainteresowane służbą w SG muszą dostarczyć osobiście do kadr wybranej jednostki Straży Granicznej:

• pisemne podanie o przyjęcie do służby w Straży Granicznej;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wypełniony kwestionariusz osobowy;

• dwie aktualne fotografie wymagane do dowodu osobistego;

• kserokopie (oryginały tylko do wglądu): dowodu osobistego; książeczki wojskowej; świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub służby, aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego; dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

Pozytywnie zaopiniowani kandydaci przystępują do postępowania kwalifikacyjnego. Składa się na nie: wstępna rozmowa kwalifikacyjna, badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości podanych przez kandydata w kwestionariuszu osobowym danych oraz postępowanie sprawdzające w zakresie dostępności do informacji niejawnych.

Negatywne wyniki ze wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, badań psychologicznych, badań psychofizjologicznych, postępowania sprawdzającego powoduje przerwanie procesu rekrutacji.

Etap ten kończy się wystawieniem opinii o dopuszczeniu lub nie kandydata do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Prowadzone jest ono już w jednym z ośrodków szkolenia SG (tj. w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie lub w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie).

Na etap ten składa się: test wiedzy ogólnej, znajomości języka obcego, sprawdzian ze sprawności fizycznej i rozmowa kwalifikacyjna.

Przeprowadza go komisja kwalifikacyjna składająca się z funkcjonariuszy posiadających doświadczenie zawodowe.

Po pozytywnym zakończeniu opisanego postępowania kwalifikacyjnego Rejonowa Komisja Lekarska orzeka o zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Straży Granicznej.

Nowo przyjęty do służby funkcjonariusz może liczyć na zarobki w graniach 1,6 tys. zł netto (bez dodatków). Umowa o pracę zawierana jest w ramach służby przygotowawczej, a potem funkcjonariusz przechodzi na służbę stałą.

Podstawa prawna

• Ustawa z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej - Dz.U. 1990 nr. 78, poz. 462 z późn. zm.

• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA