Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Urlop z powodu siły wyższej – Kodeks pracy
- Urlop z powodu siły wyższej – ile płatny?
- Przykłady siły wyższej – urlop
Urlop z powodu siły wyższej – Kodeks pracy
26 kwietnia 2023 roku w celu dostosowania polskiego prawa pracy do wymogów unijnych w Kodeksie pracy dodana została instytucja urlopu z powodu siły wyższej (art. 1481). Niedługo miną 2 lata od początku funkcjonowania tego rodzaju urlopu, a wciąż nie jest on często wykorzystywany. Zgodnie z sondą zamieszczoną na naszej stronie tylko 26% czytelników skorzystało ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. To dodatkowe 2 dni wolnego lub 16 godzin w roku kalendarzowym.
REKLAMA
Urlop z powodu siły wyższej – ile płatny?
Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej nie jest tożsame z urlopem na żądanie. Przede wszystkim urlop na żądanie jest płatny jak urlop wypoczynkowy (jest częścią urlopu wypoczynkowego). Natomiast urlop z powodu siły wyższej jest płatny tylko 50%. Może być to jedną z przyczyn braku popularności tego zwolnienia od pracy.
Przykłady siły wyższej – urlop
Po drugie korzystanie z tego rodzaju urlopu musi wiązać się z siłą wyższą. Jego przeznaczeniem nie jest więc wypoczynek pracownika, a konieczność obecności z powodu niedających się przewidzieć okoliczności. Ustawodawca dokładnie ujął to w sformułowaniu: „ pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika”. Podana okoliczność musi więc spełniać łącznie następujące wymogi:
- jest pilna,
- dotyczy spraw rodzinnych,
- spowodowana jest chorobą lub wypadkiem,
- wymaga natychmiastowej obecności pracownika.
Przepisy nie wymagają podawania powodu korzystania z niniejszego zwolnienia, ale w praktyce dobrze jest zawrzeć go we wniosku. Podając przyczynę, nie pozostawiamy wątpliwości, że korzystamy z art. 1481 Kodeksu pracy zgodnie z jego przeznaczeniem. Co więcej, zgodnie z Kodeksem cywilnym ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne, a więc na pracowniku. W razie sporu Pracodawca mógłby więc powołać się na przepisy Kodeksu cywilnego.
Przykłady siły wyższej, która uzasadnia skorzystanie z urlopu to:
- Zalanie mieszkania
- Pożar domu
- Poważna awaria instalacji elektrycznej
- Awaria samochodu
- Wypadek komunikacyjny
- Choroba lub wypadek członka rodziny
- Konieczność opieki nad rannym członkiem rodziny
Pamiętajmy, że śmierć, pogrzeb, ślub, narodziny osoby bliskiej nie uzasadniają korzystania z tego rodzaju urlopu. Z tych przyczyn należy wnioskować o urlop okolicznościowy.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023, poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat