reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Czy opieka na dziecko do lat 8 z powodu koronawirusa może przerwać urlop wypoczynkowy?

Czy opieka na dziecko do lat 8 z powodu koronawirusa może przerwać urlop wypoczynkowy?

Czy opieka nad dzieckiem wynikająca ze specustawy z związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przerywa urlop wypoczynkowy? Odpowiedź poniżej.

Pytanie

Czy opieka nad dzieckiem wynikająca ze specustawy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) przerywa urlop wypoczynkowy?

Odpowiedź

Nie. Opieka nad dzieckiem nie jest przyczyną powodującą przerwanie urlopu wypoczynkowego.

Uzasadnienie

Opieka nie przerywa urlopu. Art. 4 specustawy ws. koronawirusa jest powiązany z art. 32 ustawy zasiłkowej

Art. 4. 1. W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Urlop już rozpoczęty

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 166 kp) pracodawca może przerwać urlopu pracownika tylko w ściśle określonych przypadkach. Przerwanie urlopu następuje w przypadku:

● czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą,
● odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
● powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
● urlopu macierzyńskiego

W powyższym katalogu nie wymieniono konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, a zatem sytuacja taka nie przerywa urlopu wypoczynkowego.

Z kolei opieka na dziecko ma wpływ na urlop wypoczynkowy, który jeszcze się nie rozpoczął. Zgodnie z art. 165 Kodeksu pracy, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z usprawiedliwionych przyczyn, np. z powodu udokumentowanej opieki nad chorym dzieckiem, pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych,

- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama