REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy w zadaniowym czasie pracy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Agnieszka Brzostek
Urlop wypoczynkowy w zadaniowym czasie pracy
Urlop wypoczynkowy w zadaniowym czasie pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi, zatrudnionemu w zadaniowym systemie czasu pracy przysługuje urlop wypoczynkowy na takich samych zasadach, jak dla innych pracowników.

Długość urlopu wypoczynkowego pracownika wykonującego obowiązki w ramach zadaniowego systemu czasu pracy zależy od ogólnego stażu pracy zatrudnionego.

Autopromocja

Czas pracy to okres, kiedy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W ramach czasu pracy możemy wyróżnić podstawowy, równoważny, zadaniowy, przerywany, skrócony czy weekendowy czas pracy. 

Zadaniowy czas pracy polega na wskazaniu przez przełożonego zadań, które pracownik musi wykonać w normach czasu pracy określonych w art. 129 Kodeksu pracy, czyli w ciągu 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Przy czym liczba zadań powierzonych pracownikowi powinna pozwolić mu wykonać je w wyznaczonych normach czasu pracy, przy założeniu dochowania należytej staranności. Jeżeli pracodawca narzuci pracownikowi zbyt wiele obowiązków i ich wykonanie przekracza 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, pracownikowi przysługuje rekompensata za dodatkową prace jak za nadgodziny, na takich samych zasadach jak pracownikowi zatrudnionemu na etat. Potwierdził to Sąd Najwyższy (wyrok z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 181/99), nazwanie czasu pracy "zadaniowym" nie wyłącza stosowania przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi

Dokładny czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań pracodawca wyznacza po porozumieniu z pracownikiem. Wymiar zadań powinien być proporcjonalny do wymiaru czasu zatrudnionego (pełen etat, pół etatu lub inny). Pracodawca może też oczekiwać, że pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki w określonych częściach dnia lub w wyznaczonych dniach tygodnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można stosować zadaniowy czas pracy?

Jednak zadaniowy czas pracy może być stosowany tylko w przypadku, gdy to uzasadnione rodzajem, organizacją lub miejscem pracy. W efekcie zadaniowy czas pracy można stosować zwłaszcza, gdy:

 • nie ma możliwości kontrolowania i ewidencjonowania czasu pracy pracownika, jak w przypadku pracy akwizytora, przedstawiciela handlowego czy listonosza, którzy wykonują swoje zadania poza zakładem pracy;
 • liczy się nie obecność w zakładzie, ale indywidualne zaangażowanie efekty pracy zatrudnionego, jak w przypadku pracy menedżera, pracy twórczej, w zawodzie programisty czy architekta,
 • zmienia się zapotrzebowanie na pracę, na przykład gdy jest ona zależna od liczby zamówień.

Zadaniowy czas pracy powinien być uregulowany w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy, takie informacje mogą być także zawarte w umowach konkretnych pracowników. 

Urlop wypoczynkowy pracownika 

Przy zadaniowym czasie pracy pracodawca nie musi prowadzić ewidencji godzin pracy, ale należy ewidencjonować miedzy innymi okresy urlopów wypoczynkowych i urlopów bezpłatnych czy niezdolności do pracy z powodu choroby oraz opieki nad chorym członkiem rodziny.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, wykonującego obowiązki w ramach zadaniowego systemu czasu pracy, zależy od stażu pracy i wynosi:

 • 20 dni – jeśli staż jest krótszy niż 10 lat,
 • 26 dni – jeśli staż wynosi 10 lat i dłużej.

Tak jak w przypadku pozostałych pracowników, urlop jest udzielany w dni wolne do pracy dla zatrudnionego i jeden dzień wolny odpowiada 8 godzinom pracy. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA