Kategorie

Urlop wypoczynkowy w zadaniowym czasie pracy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Agnieszka Brzostek
Urlop wypoczynkowy w zadaniowym czasie pracy
Urlop wypoczynkowy w zadaniowym czasie pracy
Fotolia
Pracownikowi, zatrudnionemu w zadaniowym systemie czasu pracy przysługuje urlop wypoczynkowy na takich samych zasadach, jak dla innych pracowników.

Długość urlopu wypoczynkowego pracownika wykonującego obowiązki w ramach zadaniowego systemu czasu pracy zależy od ogólnego stażu pracy zatrudnionego.

Czas pracy to okres, kiedy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W ramach czasu pracy możemy wyróżnić podstawowy, równoważny, zadaniowy, przerywany, skrócony czy weekendowy czas pracy. 

Zadaniowy czas pracy polega na wskazaniu przez przełożonego zadań, które pracownik musi wykonać w normach czasu pracy określonych w art. 129 Kodeksu pracy, czyli w ciągu 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Przy czym liczba zadań powierzonych pracownikowi powinna pozwolić mu wykonać je w wyznaczonych normach czasu pracy, przy założeniu dochowania należytej staranności. Jeżeli pracodawca narzuci pracownikowi zbyt wiele obowiązków i ich wykonanie przekracza 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, pracownikowi przysługuje rekompensata za dodatkową prace jak za nadgodziny, na takich samych zasadach jak pracownikowi zatrudnionemu na etat. Potwierdził to Sąd Najwyższy (wyrok z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 181/99), nazwanie czasu pracy "zadaniowym" nie wyłącza stosowania przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi

Dokładny czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań pracodawca wyznacza po porozumieniu z pracownikiem. Wymiar zadań powinien być proporcjonalny do wymiaru czasu zatrudnionego (pełen etat, pół etatu lub inny). Pracodawca może też oczekiwać, że pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki w określonych częściach dnia lub w wyznaczonych dniach tygodnia.

Kiedy można stosować zadaniowy czas pracy?

Jednak zadaniowy czas pracy może być stosowany tylko w przypadku, gdy to uzasadnione rodzajem, organizacją lub miejscem pracy. W efekcie zadaniowy czas pracy można stosować zwłaszcza, gdy:

 • nie ma możliwości kontrolowania i ewidencjonowania czasu pracy pracownika, jak w przypadku pracy akwizytora, przedstawiciela handlowego czy listonosza, którzy wykonują swoje zadania poza zakładem pracy;
 • liczy się nie obecność w zakładzie, ale indywidualne zaangażowanie efekty pracy zatrudnionego, jak w przypadku pracy menedżera, pracy twórczej, w zawodzie programisty czy architekta,
 • zmienia się zapotrzebowanie na pracę, na przykład gdy jest ona zależna od liczby zamówień.

Zadaniowy czas pracy powinien być uregulowany w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy, takie informacje mogą być także zawarte w umowach konkretnych pracowników. 

Urlop wypoczynkowy pracownika 

Przy zadaniowym czasie pracy pracodawca nie musi prowadzić ewidencji godzin pracy, ale należy ewidencjonować miedzy innymi okresy urlopów wypoczynkowych i urlopów bezpłatnych czy niezdolności do pracy z powodu choroby oraz opieki nad chorym członkiem rodziny.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, wykonującego obowiązki w ramach zadaniowego systemu czasu pracy, zależy od stażu pracy i wynosi:

 • 20 dni – jeśli staż jest krótszy niż 10 lat,
 • 26 dni – jeśli staż wynosi 10 lat i dłużej.

Tak jak w przypadku pozostałych pracowników, urlop jest udzielany w dni wolne do pracy dla zatrudnionego i jeden dzień wolny odpowiada 8 godzinom pracy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja (PDF)
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.