Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop bezpłatny 2021 - zus, wniosek

Urlop bezpłatny 2021 - zus, wniosek
Urlop bezpłatny 2021 - zus, wniosek
Shutterstock
Urlop bezpłatny w 2021 roku udziela się na wniosek pracownika. Czy opłaca się za niego ZUS? Czy to okres nieskładkowy? Jaka jest podstawa prawna urlopu bezpłatnego? Ile dni urlopu przysługuje? Czy wlicza się do stażu pracy? Jakie są zasady udzielania urlopu? Czy można odmówić urlopu? Gdzie wpisać urlop w świadectwie pracy? Pobierz wzór wniosku.

Podstawa prawna urlopu bezpłatnego

Podstawa prawna do wnioskowania o urlop bezpłatny to art. 174 Kodeksu pracy.

Urlop bezpłatny w Kodeksie pracy - co to jest?

Urlop bezpłatny przysługuje osobie będącej pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy. Jak sama nazwa wskazuje, jest całkowicie bezpłatny. Pracownik nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za czas trwania tego urlopu. Zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu pracy na wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Niezbędne jest więc złożenie wniosku o ten urlop. Pracodawca może, ale nie musi go zaakceptować.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Ile dni?

Kodeks pracy nie przewiduje limitu dni urlopu bezpłatnego. Jedynym przepisem wskazującym niejako na czas trwania urlopu jest art. 174 § 3 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące, strony umowy o pracę mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Wiadomo więc, że urlop ten na pewno może trwać dłużej niż 3 miesiące. W przypadku urlopu w wymiarze do 3 miesięcy pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu i żądać powrotu do pracy, nawet z ważnych przyczyn. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak porozumieniu się stronom umowy co do tej kwestii.

Czy można przerwać?

Jak już zostało wyżej wspomniane, urlop bezpłatny można przerwać, jeśli strony przewidzą wcześniej taką możliwość dla urlopu trwającego dłużej niż 3 miesiące. Zawsze jednak za zgoda pracownika możliwy jest powrót do pracy we wcześniejszym terminie, nawet w przypadku krótszego urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop bezpłatny a staż pracy

Na podstawie art. 174 § 2 Kodeksu pracy dowiadujemy się, że czas urlopu bezpłatnego nie wlicza się do stażu pracy, a więc do okresu od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Wyjątek stanowi sytuacja uregulowana w art 1741 § 1 Kodeksu pracy dotycząca udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy zgodnie z porozumieniem między pracodawcami. Okres ten wlicza się do czasu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny udziela się wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Pracownik nie może udać się na urlop bez uzyskania wyraźnej zgody pracodawcy. Czy o urlop ten można wnioskować tylko po wykorzystaniu wypoczynkowego? Nie, Przepisy prawa pracy nie przewidują takiego warunku ubiegania się o urlop bezpłatny. W każdej chwili można skorzystać z tego uprawnienia. Czy trzeba uzasadniać chęć skorzystania z urlopu bezpłatnego? Odpowiedź na to pytanie również jest przecząca. Jednak zawsze dobrze jest podać pracodawcy przyczyny korzystania z wolnego od pracy. Na pewno będzie to pozytywnie odczytane przez pracodawcę i wpłynie na relacje między pracodawcą i pracownikiem. Podczas urlopu bezpłatnego nie można wypowiedzieć umowy o pracę.

Wniosek o urlop bezpłatny – wzór

Pobierz wzór wniosku o urlop bezpłatny.

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego - wzór

Wniosek o urlop bezpłatny

Pobierz wzór

Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy

Jak już zostało wspomniane, urlop bezpłatny można wykorzystać nawet jeśli pracownik dysponuje jeszcze dniami urlopu wypoczynkowego. Są to dwa różne urlopy i uprawnienia pracownicze. Urlop wypoczynkowy jest przeznaczony wyłącznie na wypoczynek pracownika, a bezpłatny można wziąć w różnych celach, niekoniecznie związanych z odpoczynkiem od pracy. Pracodawca nie może więc zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego zamiast urlopu bezpłatnego.

Czy można pracować na urlopie bezpłatnym?

Urlop bezpłatny można wziąć z różnych powodów – w celu opieki nad bliską osobą, dzieckiem, w nagłej sytuacji uniemożliwiającej stawiennictwo w pracy w określonym czasie, w celu odpoczynku (jeśli nie ma się już urlopu wypoczynkowego), a także w celu podjęcia innej pracy, np. sezonowej.

Pracownik wykonuję pracę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo w sezonie świątecznym zajmuje się sprzedażą choinek bożonarodzeniowych, co stanowi jego dodatkowy zarobek. Może w tym celu złożyć u pracodawcy wniosek o urlop bezpłatny na 3 tygodnie.

Czy można odmówić urlopu bezpłatnego?

Tak, przepisy Kodeksu pracy jasno wskazują, że pracodawca może udzielić urlopu. Nie nakłada się więc na niego obowiązku uwzględnienia prośby pracownika. Skoro pracownik nie musi podawać przyczyny chęci skorzystania z urlopu to pracodawca nie ma również obowiązku podania przyczyny odmowy udzielenia urlopu. Jednak nie może być przyczyną odmowy posiadanie przez pracownika niewykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.

Czy pracodawca może bez zgody pracownika wysłać go na urlop bezpłatny (COVID-19)?

W czasie pandemii COVID-19 pracodawcy szukają sposobów na minimalizację kosztów prowadzenia biznesu – w tym kosztów pracowniczych. W czasie przestoju czy mniejszej liczby zamówień na produkty czy usługi świadczone przez firmy, wysyłają pracowników na urlopy, w tym urlopy bezpłatne. Czy mają do tego prawo? W świetle Kodeksu pracy – nie. Urlopu bezpłatnego udziela się bowiem zawsze na pisemny wniosek pracownika. Przepisy covidowe nie wprowadziły zmian w zakresie urlopów bezpłatnych.

Urlop bezpłatny a ZUS, emerytura  – czy to okres nieskładkowy?

Okres urlopu bezpłatnego to nie okres nieskładkowy, ponieważ ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie wylicza go w katalogu okresów nieskładkowych. Tylko ściśle określone okresy urlopu bezpłatnego liczy się do emerytury jako okres nieskładkowy:

- okresy przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem:

a) w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat,

b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko

- okres urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą (art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu, ale nie ustaje. Pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Urlop bezpłatny w świadectwie pracy

Urlop bezpłatny nie jest okresem nieskładkowym, a więc nie należy wpisywać go w tym miejscu w świadectwie pracy (pkt. 6 ust. 13). Prawidłowym wykazaniem urlopu bezpłatnego jest wpisanie go w pkt. 6 ust. 2. Należy wypisać wszystkie okresy korzystania z urlopu bezpłatnego podczas całego zatrudnienia u danego pracodawcy wraz ze wskazaniem podstawy prawnej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Majk
  2021-11-05 00:51:17
  Czy bezpłatny urlop jest wliczany do okresu zatrudnienia? Z góry dziękuję za odpowiedź!
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 

Jakie zyski z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Symulacja

25 tys. zł brutto zwrotu w ciągu dekadytyle po 10 latach wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie mogła wypłacić osoba uzyskująca aktualne, średnie wynagrodzenie. Tym samym, zarobi o blisko 9 tys. zł więcej, niż w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w PPK.

Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy

W czasach pandemii i pracy hybrydowej, zwiększenie zaangażowania i motywacji pracowników stało się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Docenienie i motywowanie pracowników to kluczowe czynniki, wpływające na ich zaangażowanie i lojalność wobec firmy. Przedsiębiorstwa, które inwestują w zadowolenie swoich pracowników, zyskują długotrwałe korzyści w postaci zwiększenia wydajności, redukcji kosztów rotacji pracowników oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy.

Nowe zasady zatrudniania w spółdzielni socjalnej

Czy będą nowe zasady zatrudniania w spółdzielni socjalnej? Co może robić spółdzielna socjalna? Jak działa spółdzielna socjalna i kto może do niej należeć. Trwają prace nad  projektem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, utworzenie stanowiska pracy oraz na finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej lub przedsiębiorstwie społecznym.

ZUS walczy z nieuczciwymi firmami transportowymi

ZUS walczy z nieuczciwymi firmami transportowymi. W związku z przypadkami nieuczciwych zachowań w firmach transportowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na podjęcie bardziej stanowczych kroków. Przewoźnicy muszą teraz udzielić odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące swojej działalności oraz przesłać dokumenty związane z ustaleniem podstawy wymiaru składek.  W wielu odnotowanych przez Grupę Inelo sytuacjach przewoźnicy otrzymali zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku z artykułem 123 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nowe zawody medyczne

Jakie będą nowe zawody medyczne, które dotychczas nie były uregulowane? Rząd proponuje zmiany w uregulowaniu warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte przepisami. Zajdą zmiany w doskonaleniu zawodowym osób wykonujących zawód medyczny oraz w zakresie odpowiedzialności zawodowej. Będzie nowy rejestr osób wykonujących zawody medyczne.

Masz prawo do tych pieniędzy! Dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE

Wiele osób nie wie, że po śmierci swoich bliskich osób, ma prawo do wypłaty zgromadzonych na koncie OFE środków osoby zmarłej. Masz prawo do tych pieniędzy, a procedura nie jest skomplikowana! Jak wygląda dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE? 

Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych

W dniu 31 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Osoby transpłciowe nadal zmagają się z ogromnym problemem dyskryminacji i nierównego traktowania w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym czy gospodarczym. Panuje niezrozumienie i brak akceptacji.

Nowy wzór świadectwa pracy w 2023 roku

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. W projekcie zawarto również nowy (pomocniczy) wzór świadectwa pracy. Nowe przepisy i nowy wzór wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia 2023 r. W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać także informacje o wykorzystanych przez pracownika dniach: okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego.

Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

Work life balance w policji - co na to Komendant Główny Policji

Policjanci skarżą się do RPO, że w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach brak wakatów, co powoduje, że raporty policjantów o przeniesienie do jednostki bliżej miejsca zamieszkania są zwykle negatywnie rozpatrywane. Policjanci są zmęczeni dojazdami, nie mają zapewnionego dobowego odpoczynku a ich praca jest przez to mało efektywna. Jak wygląda work life banace w policji - co odpowie na pismo Komendant Główny Policji? To się okaże.

Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

Płatne szkolenia dla pracowników

Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego.