REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak to zrobić? W jakim terminie?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego – kto i kiedy zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego? Jaki jest termin na zgłoszenie? Jak można ubezpieczyć dziecko, by mogło czerpać z tego jak najwięcej korzyści? 

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego - kiedy?

Dzieci posiadające obywatelstwo polskie mają prawo do bezpłatnego leczenia. Jednakże rodzice mają obowiązek zgłosić je do ubezpieczenia. Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia z chwilą zarejestrowania jego narodzin w urzędzie stanu cywilnego. Należy zgłosić je do ubezpieczenia, jako członka rodziny.  

REKLAMA

Autopromocja

Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, jako członek rodziny do ukończenia przez nie 18 lat. Jeżeli wciąż pobiera naukę, to do ukończenia 26 lat. W sytuacji, gdy dziecko ma znaczny stopień niepełnosprawności, wtedy istnieje możliwość ubezpieczenia go bez względu na to, w jakim jest wieku. Co istotne, dzięki ubezpieczeniu dziecko może korzystać nieodpłatnie ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje płatnik składek (pracodawca) na wniosek osoby ubezpieczonej (pracownika). Zaś płatnik składek zgłoszenia dokonuje poprzez druk ZCNA  –„Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego”, po czym przekazuje je do ZUS. 

Pracownik ma 7 dni na złożenie pracodawcy wniosku o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca ma tyle samo czasu na dokonanie tego zgłoszenia w ZUS. 

Dziecko do ubezpieczenia można zgłosić na 3 sposoby: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • za pośrednictwem pracodawcy bądź zleceniodawcy – wystarczy w miejscu pracy przekazać dane osobowe dziecka potrzebne do wypełnienia formularza przekazywanego następnie do ZUS; 
  • w urzędzie pracy – jeżeli rodzic jest tam zarejestrowany, jako osoba bezrobotna; 
  • osobiście do ZUS – jeżeli rodzic prowadzi działalność gospodarczą.

Zgłoszenie jest darmowe i nie wpływa na wysokość składki zdrowotnej. Bez względu na to czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłoszona została jedna, czy dwie osoby (np. małżonek i uczące się dziecko). Składki za te osoby są pokrywane z budżetu państwa.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia a brak numeru PESEL

Termin 7 dni na złożenie pracodawcy wniosku o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym może powodować trudności, w przypadku, kiedy zgłasza się nowo narodzone dziecko. W zgłoszeniu trzeba podać m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania, ale także i PESEL. I wtedy pojawiają się wątpliwości – co zrobić, kiedy dziecku nie nadano jeszcze numeru? Czy to znaczy, że nie może podlegać ono ubezpieczeniu zdrowotnemu? 

Kwestia ta unormowana została w art. 50 Ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: „Ust. 14. W przypadku dzieci do ukończenia 3. miesiąca życia, które nie posiadają numeru PESEL, potwierdzenie, o którym mowa w ust. 3, następuje na podstawie numeru PESEL osoby obowiązanej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego”. Oznacza to więc, że w czasie, gdy dziecko nie posiada jeszcze numeru PESEL, zgłoszenia dokonuje się na podstawie numeru PESEL rodzica składającego wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. W chwili otrzymania numeru należy zgłosić to pracodawcy, aby mógł zaktualizować informację w ZUS. 

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego - kto ma obowiązek?

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny jest obowiązkowe – może to zrobić tylko jedna osoba. Należy zrealizować ten obowiązek w określonym terminie, w przeciwnym razie za niedopełnienie go grozi kara grzywny. Do ubezpieczenia zgłasza dziecko: 

  • rodzic lub opiekun dziecka – jeżeli jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym (np. pracuje na etacie, prowadzi firmę, pracuje na podstawie przepisów o koordynacji, jest bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, ma ubezpieczenie dobrowolne);
  • babcia lub dziadek – jeżeli żaden z rodziców nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym;
  • ZUS – gdy dziecko otrzymuje np. rentę rodzinną;
  • placówka opiekuńczo-wychowawcza – jeżeli dziecko jest jej podopiecznym;
  • szkoła – jeżeli dziecko jest uczniem i nie jest objęte ubezpieczeniem, jako członek rodziny lub podopieczny placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka - czy potrzebne?

Prywatne ubezpieczenie bez wątpienia ułatwia korzystanie dziecku z pomocy zdrowotnej. Zapewnia przede wszystkim: 

  • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu tego samego dnia; 
  • wizytę u specjalisty bez skierowania, w ciągu kilku dni roboczych; 
  • darmowe badania diagnostyczne; 
  • szczepienia; 
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

REKLAMA

Dzieci często chorują, coraz częściej występują u nich alergie. Wizyty u lekarza stają się rutyną i dobrze jest, aby proces leczenia maksymalnie uprościć. Posiadając prywatną polisę zdrowotną można skorzystać z elektronicznej rejestracji, otrzymać szybki termin wizyty i fachową pomoc. Im szybciej podejmie się dziecko leczenia, tym szybciej powróci do zdrowia – z pomocą prywatnej polisy zdrowotnej jest to o wiele łatwiejsze. 

Ponadto prywatna polisa zdrowotna dodatkowo ułatwia wizyty u lekarza poza godzinami pracy rodziców. W prywatnej placówce medycznej nie jest to problem, dzięki temu nie potrzeba brać dni wolnych, by móc udać się z dzieckiem do lekarza. Wpływa to na jakość pracy. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - jak zgłosić dziecko?

Procedura jest bardziej uproszczona niż w przypadku zgłoszenia dziecka do polisy ZUS. Tutaj wystarczy, że jeden z rodziców opłaci składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i już następnego dnia można korzystać ze świadczeń. 

Do polisy należy przy wypełnianiu umowy dołączyć dane dziecka. Można to zrobić w trakcie trwania umowy, z tym tylko, że wtedy trzeba o tym poinformować właściwego ubezpieczyciela. 

Koszty związane z prywatną polisą zdrowotną dla dziecka nie muszą być wcale duże – uzależnione to jest od indywidualnych potrzeb. Koszt prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może wynosić około 30 zł miesięcznie; przy większym rozbudowaniu ochrony – kilkaset złotych na miesiąc. 

Przy wyborze polisy zdrowotnej warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na liczbę lekarzy specjalistów i badań w pakiecie. Przykładowo, dostęp do lekarzy specjalistów (dla dzieci i dorosłych) zaczyna się od kilkunastu. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

REKLAMA

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA