REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak to zrobić? W jakim terminie?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego – kto i kiedy zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego? Jaki jest termin na zgłoszenie? Jak można ubezpieczyć dziecko, by mogło czerpać z tego jak najwięcej korzyści? 

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego - kiedy?

Dzieci posiadające obywatelstwo polskie mają prawo do bezpłatnego leczenia. Jednakże rodzice mają obowiązek zgłosić je do ubezpieczenia. Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia z chwilą zarejestrowania jego narodzin w urzędzie stanu cywilnego. Należy zgłosić je do ubezpieczenia, jako członka rodziny.  

Autopromocja

Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, jako członek rodziny do ukończenia przez nie 18 lat. Jeżeli wciąż pobiera naukę, to do ukończenia 26 lat. W sytuacji, gdy dziecko ma znaczny stopień niepełnosprawności, wtedy istnieje możliwość ubezpieczenia go bez względu na to, w jakim jest wieku. Co istotne, dzięki ubezpieczeniu dziecko może korzystać nieodpłatnie ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje płatnik składek (pracodawca) na wniosek osoby ubezpieczonej (pracownika). Zaś płatnik składek zgłoszenia dokonuje poprzez druk ZCNA  –„Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego”, po czym przekazuje je do ZUS. 

Pracownik ma 7 dni na złożenie pracodawcy wniosku o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca ma tyle samo czasu na dokonanie tego zgłoszenia w ZUS. 

Dziecko do ubezpieczenia można zgłosić na 3 sposoby: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • za pośrednictwem pracodawcy bądź zleceniodawcy – wystarczy w miejscu pracy przekazać dane osobowe dziecka potrzebne do wypełnienia formularza przekazywanego następnie do ZUS; 
 • w urzędzie pracy – jeżeli rodzic jest tam zarejestrowany, jako osoba bezrobotna; 
 • osobiście do ZUS – jeżeli rodzic prowadzi działalność gospodarczą.

Zgłoszenie jest darmowe i nie wpływa na wysokość składki zdrowotnej. Bez względu na to czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłoszona została jedna, czy dwie osoby (np. małżonek i uczące się dziecko). Składki za te osoby są pokrywane z budżetu państwa.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia a brak numeru PESEL

Termin 7 dni na złożenie pracodawcy wniosku o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym może powodować trudności, w przypadku, kiedy zgłasza się nowo narodzone dziecko. W zgłoszeniu trzeba podać m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania, ale także i PESEL. I wtedy pojawiają się wątpliwości – co zrobić, kiedy dziecku nie nadano jeszcze numeru? Czy to znaczy, że nie może podlegać ono ubezpieczeniu zdrowotnemu? 

Kwestia ta unormowana została w art. 50 Ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: „Ust. 14. W przypadku dzieci do ukończenia 3. miesiąca życia, które nie posiadają numeru PESEL, potwierdzenie, o którym mowa w ust. 3, następuje na podstawie numeru PESEL osoby obowiązanej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego”. Oznacza to więc, że w czasie, gdy dziecko nie posiada jeszcze numeru PESEL, zgłoszenia dokonuje się na podstawie numeru PESEL rodzica składającego wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. W chwili otrzymania numeru należy zgłosić to pracodawcy, aby mógł zaktualizować informację w ZUS. 

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego - kto ma obowiązek?

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny jest obowiązkowe – może to zrobić tylko jedna osoba. Należy zrealizować ten obowiązek w określonym terminie, w przeciwnym razie za niedopełnienie go grozi kara grzywny. Do ubezpieczenia zgłasza dziecko: 

 • rodzic lub opiekun dziecka – jeżeli jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym (np. pracuje na etacie, prowadzi firmę, pracuje na podstawie przepisów o koordynacji, jest bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, ma ubezpieczenie dobrowolne);
 • babcia lub dziadek – jeżeli żaden z rodziców nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym;
 • ZUS – gdy dziecko otrzymuje np. rentę rodzinną;
 • placówka opiekuńczo-wychowawcza – jeżeli dziecko jest jej podopiecznym;
 • szkoła – jeżeli dziecko jest uczniem i nie jest objęte ubezpieczeniem, jako członek rodziny lub podopieczny placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka - czy potrzebne?

Prywatne ubezpieczenie bez wątpienia ułatwia korzystanie dziecku z pomocy zdrowotnej. Zapewnia przede wszystkim: 

 • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu tego samego dnia; 
 • wizytę u specjalisty bez skierowania, w ciągu kilku dni roboczych; 
 • darmowe badania diagnostyczne; 
 • szczepienia; 
 • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

Dzieci często chorują, coraz częściej występują u nich alergie. Wizyty u lekarza stają się rutyną i dobrze jest, aby proces leczenia maksymalnie uprościć. Posiadając prywatną polisę zdrowotną można skorzystać z elektronicznej rejestracji, otrzymać szybki termin wizyty i fachową pomoc. Im szybciej podejmie się dziecko leczenia, tym szybciej powróci do zdrowia – z pomocą prywatnej polisy zdrowotnej jest to o wiele łatwiejsze. 

Ponadto prywatna polisa zdrowotna dodatkowo ułatwia wizyty u lekarza poza godzinami pracy rodziców. W prywatnej placówce medycznej nie jest to problem, dzięki temu nie potrzeba brać dni wolnych, by móc udać się z dzieckiem do lekarza. Wpływa to na jakość pracy. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - jak zgłosić dziecko?

Procedura jest bardziej uproszczona niż w przypadku zgłoszenia dziecka do polisy ZUS. Tutaj wystarczy, że jeden z rodziców opłaci składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i już następnego dnia można korzystać ze świadczeń. 

Do polisy należy przy wypełnianiu umowy dołączyć dane dziecka. Można to zrobić w trakcie trwania umowy, z tym tylko, że wtedy trzeba o tym poinformować właściwego ubezpieczyciela. 

Koszty związane z prywatną polisą zdrowotną dla dziecka nie muszą być wcale duże – uzależnione to jest od indywidualnych potrzeb. Koszt prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może wynosić około 30 zł miesięcznie; przy większym rozbudowaniu ochrony – kilkaset złotych na miesiąc. 

Przy wyborze polisy zdrowotnej warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na liczbę lekarzy specjalistów i badań w pakiecie. Przykładowo, dostęp do lekarzy specjalistów (dla dzieci i dorosłych) zaczyna się od kilkunastu. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  REKLAMA

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  REKLAMA

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA