REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rehabilitacja narządów ruchu po wypadku na koszt ZUS-u od 2025 roku. Kto może dostać skierowanie?

rehabilitacja lecznicza, fizjoterapia, fizykoterapia
Darmowa rehabilitacja narządów ruchu po wypadku finansowana przez ZUS w 2025 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 roku ZUS uruchomił nowe profile rehabilitacji. Jednym z nich jest rehabilitacja narządów ruchu po wypadku w systemie stacjonarnym (tzw. wczesna rehabilitacja powypadkowa) - zarówno w systemie stacjonarnym jak i ambulatoryjnym. Kto może liczyć na skierowanie na taką rehabilitację? Na czym polega ta rehabilitacja?
rozwiń >

NRW czyli narząd ruchu po wypadku. Gdzie są ośrodki?

- Program rehabilitacji narządów ruchu po wypadku ZUS realizuje już od 2016 roku, ale po raz pierwszy w trybie stacjonarnym będzie prowadzony w ośrodku na Opolszczyźnie. Od lutego leczeniem takim będzie się zajmowało Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i będzie to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, z którym ZUS podpisał umowę na rehabilitację osób, które podczas wypadku, zwłaszcza wypadku przy pracy doznały urazu narządu ruchu – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS nie dysponuje własnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi. Podpisuje natomiast umowy z konkretnymi placówkami, które specjalizują się w takiej działalności.

W 2024 r. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie (ul. Wyzwolenia 11) złożyło ofertę w ogłoszonym przez ZUS konkursie na realizację usług wczesnej rehabilitacji po wypadkach. ZUS podpisał z placówką w Korfantowie umowę na turnusy w latach 2025 – 2027. Umowa jest realizowana od 1 lutego 2025 r.

Drugim ośrodkiem, z którym ZUS podpisał umowę na realizację usług wczesnej rehabilitacji po wypadkach jest VRATISLAVIA MEDICA Sp. z o.o. Ta umowa będzie realizowana od 1 marca 2025 r. w Szpitalu Vratislavia Medica, ul. Lekarska 1, we Wrocławiu.

REKLAMA

Autopromocja

Cel rehabilitacji narządów ruchu po wypadku

Głównym założeniem rehabilitacji jest przywrócenie zdolności do pracy i uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Wczesna i intensywna rehabilitacja ma zapobiec powikłaniom i nieodwracalnym zmianom pourazowym w narządzie ruchu oraz skrócić okres leczenia.

Ta forma rehabilitacja ma indywidualny i kompleksowy program (rodzaj i zakres zabiegów) dostosowany do każdej osoby skierowanej. Obejmuje on rehabilitację medyczną oraz elementy rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Kto może dostać skierowanie na rehabilitację

Na leczenie do ww. ośrodków w Korfantowie i Wrocławiu będą kierowane osoby:
- po świeżych urazach układu kostno-szkieletowego i mięśniowego,
- po naprawczym leczeniu operacyjnym wczesnych zmian pourazowych,
- po zakończeniu leczenia w oddziale urazowo-ortopedycznym,
- wymagające indywidualnego i intensywnego leczenia usprawniającego.

- Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby zgłoszone przez pracodawców do ubezpieczeń społecznych w ZUS, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Nie będą natomiast mogły z niej skorzystać osoby, którym ZUS przyznał na stałe rentę z tytułu niezdolności do pracy – dodaje Sebastian Szczurek z ZUS.

REKLAMA

Można skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS, jeśli dana osoba spełnia jeden z poniższych warunków:
1) jest osobą ubezpieczoną w ZUS (pracuje zawodowo) i grozi jej całkowita lub częściowa niezdolność do pracy;
2) pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne;
3) pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Aby uzyskać skierowanie na rehabilitację narządów ruchu po wypadku nie trzeba być osobą samodzielną – informuje ZUS. Można poruszać się na wózku inwalidzkim lub potrzebować pomocy przy takich czynnościach jak chodzenie czy utrzymanie higieny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciwwskazaniami są w przypadku tej formy rehabilitacji:
- stan po złamaniach i zwichnięciach patologicznych, jeśli choroba narządu ruchu przebiega z demineralizacją tkanki kostnej;
- stan po złamaniach i zwichnięciach, jeśli pacjent choruje na nowotwór kości i ma przerzuty nowotworowe do kości;
- aktywny stan zapalny (jeśli pacjent ma gorączkę i niegojące się sączące się rany, z dodatnimi posiewami z krwi i rany);
- odleżyny;
- rozległe krwiaki;
- podejrzenie choroby nowotworowej.

Jak uzyskać skierowanie?

Skierowanie na rehabilitację będzie możliwe, gdy lekarz orzecznik ZUS stwierdzi taką potrzebą w ramach kontroli zwolnienia lekarskiego lub gdy wnioskujesz o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. W twoim imieniu wniosek (Wniosek - PR-4) do ZUS-u może też wysłać lekarz prowadzący (specjalista) lub lekarz pierwszego kontaktu. Oprócz wniosku potrzebna jest dokumentacja, potwierdzająca dolegliwości (np. konsultacje lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, badania obrazowe i laboratoryjne) oraz opinia czy rekonwalescencja przyczyni się do odzyskania zdolności do pracy przez ubezpieczonego.

Jeśli ZUS wyda orzeczenie, to ubezpieczony otrzyma „Zawiadomienie o skierowaniu” z informacją o terminie i miejscu rehabilitacji.

Ważne

Koszty pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym w całości pokrywa ZUS. Chodzi o opłaty związane z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz kosztami transportu najtańszym środkiem transportu.

Rehabilitacja narządu ruchu po wypadku – program, zabiegi

Rehabilitacja trwa zwykle 24 dni, a okres ten może być wydłużony jeśli lekarz lub ordynator ośrodka uzna, że pacjent wymaga dłuższego leczenia. Po zakończonej kuracji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu oraz informację o stanie zdrowia.

Jak informuje ZUS, program rehabilitacji narządu ruchu po wypadku obejmuje:
- nadzór lekarzy i fizjoterapeutów nad przebiegiem rehabilitacji,
- całodobową opiekę pielęgniarską i lekarską,
- indywidualny program rehabilitacji realizowany przez 6 dni w tygodniu,
- minimalnie 6 zabiegów leczniczych dziennie od poniedziałku do piątku, w tym 3 sesje indywidualnych ćwiczeń ruchowych,
- 4 zabiegi w soboty, w tym 2 sesje ćwiczeń ruchowych,
- zabiegi fizykoterapeutyczne: ciepłolecznictwo, krioterapię, hydroterapię, elektroterapię,
laseroterapię, ultradźwięki, zabiegi polem elektromagnetycznym i magnetycznym oraz masaż leczniczy,
- wsparcie psychologiczne,
- edukację zdrowotną.

Rehabilitacja na koszt ZUS, to nie sanatorium z NFZ

Rehabilitacja lecznicza jest finansowana przez ZUS i nie jest tym samym co lecznictwo uzdrowiskowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ośrodki rehabilitacyjne, które na podstawie umowy z ZUS-em prowadzą rehabilitację leczniczą nie muszą być sanatoriami.

To, że ośrodek rehabilitacyjny jest położony w miejscowości uzdrowiskowej nie musi oznaczać, że będzie w nim prowadzony program rehabilitacji leczniczej ZUS.

Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad zwierzęciem może przyczynić się do awansu

Posiadanie psa lub kota może pomóc w rozwoju kariery? Tak wynika z ostatnich badań brytyjskich naukowców. Zależności obcowania ze zwierzakami a sukcesem jest jednak więcej.

Dodatek motywacyjny źródłem konfliktów. Czy będzie nowelizacja przepisów?

Samorządowcy domagają się zapewnienia dodatków motywacyjnych dla wszystkich pracowników zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie oraz w zespołach do spraw orzekania o niepełnosprawności. Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich chcą rozmawiać o nowelizacji przepisów z MRPiPS.

100 zł na energię elektryczną do 6 miesięcy. Można już składać wnioski.

Kto z nas nie chciałby co miesiąc otrzymywać 100 zł dodatku finansowego przeznaczonego na energię elektryczną. Wiadomo - koszty prądu, życia, żywności i inne stale rosną. Dobrze więc, że chociaż część osób w społeczeństwie może liczyć na to wsparcie pieniężne. Okres objęty refundacją nie może być krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy. Jak uzyskać świadczenie?

Zostań artystą, a państwo dopłaci do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Często można usłyszeć narzekania artystów na niskie emerytury i inne świadczenia. Rząd postanowił przyjrzeć się problemowi i w efekcie zaproponował projekt ustawy o zabezpieczeniu socjalnym osób wykonujących zawód artystyczny. Ustawa ma zapewnić wsparcie artystom o najniższych dochodach.

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców 2025. Będą nowe przepisy już od maja lub czerwca

Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców wejdą w życie najprawdopodobniej w maju lub czerwcu 2025 roku. Nie będzie m.in. obowiązkowego testu rynku pracy. Planowana jest pełna elektronizacja legalizacji pracy cudzoziemca w Polsce. Jakie jeszcze zmiany przewidziane są na ten rok?

PPK to program długoterminowego oszczędzania. Czy opłaca się wycofywać środki?

Pracownicze Plany Kapitałowe są prostym i efektywnym sposobem systematycznego gromadzenia oszczędności. I chociaż ze środków gromadzonych w PPK można skorzystać w dowolnym czasie, głównym celem programu jest budowanie bezpieczeństwa finansowego na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Czy opłaca się wycofywać środki z PPK?

Darmowe wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin

Wiadomo, że sprzęty do rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami są bardzo specjalistyczne i zwykle bardzo drogie. Na szczęście funkcjonują różne programy i formy wsparcia osób potrzebujących i przykładowo możliwe jest całkowicie darmowe wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Aktualny wykaz dni wolnych od pracy w 2025 r.

11 marca 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 6 marca 2025 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dniach wolnych od pracy. Chodzi o uwzględnienie zmiany wprowadzonej nowelizacją z 6 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Zatrudnianie wyłącznie na podstawie umów o pracę? Niekoniecznie, pozostaną wyjątki na umowy cywilnoprawne

Senat przyjął niedawno poprawki do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz propozycje te czekają na ponowne rozpatrzenie przez Sejm, a najpewniej w maju lub czerwcu nowe przepisy wejdą w życie. Jakie są najważniejsze zapisy tej ustawy?

215 zł miesięcznie dla zawałowców. Jak ubiegać się o świadczenie?

W Polsce coraz więcej osób przechodzi zawały. Mając na uwadze sposób życia w XXI w. wcale to nie dziwi. Można otrzymać 215 zł miesięcznie. Świadczenie jest także dla zawałowców i także w 2025 r. Jak ubiegać się o świadczenie, gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty wypełnić, podpowiadamy.

REKLAMA