REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rehabilitacja narządów ruchu po wypadku na koszt ZUS-u od 2025 roku. Kto może dostać skierowanie?

rehabilitacja lecznicza, fizjoterapia, fizykoterapia
Darmowa rehabilitacja narządów ruchu po wypadku finansowana przez ZUS w 2025 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 roku ZUS uruchomił nowe profile rehabilitacji. Jednym z nich jest rehabilitacja narządów ruchu po wypadku w systemie stacjonarnym (tzw. wczesna rehabilitacja powypadkowa) - zarówno w systemie stacjonarnym jak i ambulatoryjnym. Kto może liczyć na skierowanie na taką rehabilitację? Na czym polega ta rehabilitacja?
rozwiń >

NRW czyli narząd ruchu po wypadku. Gdzie są ośrodki?

- Program rehabilitacji narządów ruchu po wypadku ZUS realizuje już od 2016 roku, ale po raz pierwszy w trybie stacjonarnym będzie prowadzony w ośrodku na Opolszczyźnie. Od lutego leczeniem takim będzie się zajmowało Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i będzie to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, z którym ZUS podpisał umowę na rehabilitację osób, które podczas wypadku, zwłaszcza wypadku przy pracy doznały urazu narządu ruchu – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS nie dysponuje własnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi. Podpisuje natomiast umowy z konkretnymi placówkami, które specjalizują się w takiej działalności.

W 2024 r. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie (ul. Wyzwolenia 11) złożyło ofertę w ogłoszonym przez ZUS konkursie na realizację usług wczesnej rehabilitacji po wypadkach. ZUS podpisał z placówką w Korfantowie umowę na turnusy w latach 2025 – 2027. Umowa jest realizowana od 1 lutego 2025 r.

Drugim ośrodkiem, z którym ZUS podpisał umowę na realizację usług wczesnej rehabilitacji po wypadkach jest VRATISLAVIA MEDICA Sp. z o.o. Ta umowa będzie realizowana od 1 marca 2025 r. w Szpitalu Vratislavia Medica, ul. Lekarska 1, we Wrocławiu.

REKLAMA

Autopromocja

Cel rehabilitacji narządów ruchu po wypadku

Głównym założeniem rehabilitacji jest przywrócenie zdolności do pracy i uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Wczesna i intensywna rehabilitacja ma zapobiec powikłaniom i nieodwracalnym zmianom pourazowym w narządzie ruchu oraz skrócić okres leczenia.

Ta forma rehabilitacja ma indywidualny i kompleksowy program (rodzaj i zakres zabiegów) dostosowany do każdej osoby skierowanej. Obejmuje on rehabilitację medyczną oraz elementy rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Kto może dostać skierowanie na rehabilitację

Na leczenie do ww. ośrodków w Korfantowie i Wrocławiu będą kierowane osoby:
- po świeżych urazach układu kostno-szkieletowego i mięśniowego,
- po naprawczym leczeniu operacyjnym wczesnych zmian pourazowych,
- po zakończeniu leczenia w oddziale urazowo-ortopedycznym,
- wymagające indywidualnego i intensywnego leczenia usprawniającego.

- Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby zgłoszone przez pracodawców do ubezpieczeń społecznych w ZUS, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Nie będą natomiast mogły z niej skorzystać osoby, którym ZUS przyznał na stałe rentę z tytułu niezdolności do pracy – dodaje Sebastian Szczurek z ZUS.

REKLAMA

Można skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS, jeśli dana osoba spełnia jeden z poniższych warunków:
1) jest osobą ubezpieczoną w ZUS (pracuje zawodowo) i grozi jej całkowita lub częściowa niezdolność do pracy;
2) pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne;
3) pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Aby uzyskać skierowanie na rehabilitację narządów ruchu po wypadku nie trzeba być osobą samodzielną – informuje ZUS. Można poruszać się na wózku inwalidzkim lub potrzebować pomocy przy takich czynnościach jak chodzenie czy utrzymanie higieny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciwwskazaniami są w przypadku tej formy rehabilitacji:
- stan po złamaniach i zwichnięciach patologicznych, jeśli choroba narządu ruchu przebiega z demineralizacją tkanki kostnej;
- stan po złamaniach i zwichnięciach, jeśli pacjent choruje na nowotwór kości i ma przerzuty nowotworowe do kości;
- aktywny stan zapalny (jeśli pacjent ma gorączkę i niegojące się sączące się rany, z dodatnimi posiewami z krwi i rany);
- odleżyny;
- rozległe krwiaki;
- podejrzenie choroby nowotworowej.

Jak uzyskać skierowanie?

Skierowanie na rehabilitację będzie możliwe, gdy lekarz orzecznik ZUS stwierdzi taką potrzebą w ramach kontroli zwolnienia lekarskiego lub gdy wnioskujesz o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. W twoim imieniu wniosek (Wniosek - PR-4) do ZUS-u może też wysłać lekarz prowadzący (specjalista) lub lekarz pierwszego kontaktu. Oprócz wniosku potrzebna jest dokumentacja, potwierdzająca dolegliwości (np. konsultacje lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, badania obrazowe i laboratoryjne) oraz opinia czy rekonwalescencja przyczyni się do odzyskania zdolności do pracy przez ubezpieczonego.

Jeśli ZUS wyda orzeczenie, to ubezpieczony otrzyma „Zawiadomienie o skierowaniu” z informacją o terminie i miejscu rehabilitacji.

Ważne

Koszty pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym w całości pokrywa ZUS. Chodzi o opłaty związane z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz kosztami transportu najtańszym środkiem transportu.

Rehabilitacja narządu ruchu po wypadku – program, zabiegi

Rehabilitacja trwa zwykle 24 dni, a okres ten może być wydłużony jeśli lekarz lub ordynator ośrodka uzna, że pacjent wymaga dłuższego leczenia. Po zakończonej kuracji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu oraz informację o stanie zdrowia.

Jak informuje ZUS, program rehabilitacji narządu ruchu po wypadku obejmuje:
- nadzór lekarzy i fizjoterapeutów nad przebiegiem rehabilitacji,
- całodobową opiekę pielęgniarską i lekarską,
- indywidualny program rehabilitacji realizowany przez 6 dni w tygodniu,
- minimalnie 6 zabiegów leczniczych dziennie od poniedziałku do piątku, w tym 3 sesje indywidualnych ćwiczeń ruchowych,
- 4 zabiegi w soboty, w tym 2 sesje ćwiczeń ruchowych,
- zabiegi fizykoterapeutyczne: ciepłolecznictwo, krioterapię, hydroterapię, elektroterapię,
laseroterapię, ultradźwięki, zabiegi polem elektromagnetycznym i magnetycznym oraz masaż leczniczy,
- wsparcie psychologiczne,
- edukację zdrowotną.

Rehabilitacja na koszt ZUS, to nie sanatorium z NFZ

Rehabilitacja lecznicza jest finansowana przez ZUS i nie jest tym samym co lecznictwo uzdrowiskowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ośrodki rehabilitacyjne, które na podstawie umowy z ZUS-em prowadzą rehabilitację leczniczą nie muszą być sanatoriami.

To, że ośrodek rehabilitacyjny jest położony w miejscowości uzdrowiskowej nie musi oznaczać, że będzie w nim prowadzony program rehabilitacji leczniczej ZUS.

Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekrutacja do KSAP 2025. Kształcenie stacjonarne i dualne

O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?

Kwiecień 2025 - dni wolne od pracy i godziny pracy

Kwiecień 2025 - ile jest dni wolnych od pracy i godzin pracy w miesiącu? Kiedy wypadają święta? Czy drugi dzień świąt jest wolny od pracy? Jak liczy się liczbę godzin pracy w miesiącu?

Wielki Piątek wolny dla tych pracowników w 2025 r. Komu przysługuje wolne w ten dzień?

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Jak co roku ożywiła się debata o ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Jednak mimo braku dnia wolnego w Wielki Piątek, część osób nie będzie musiała w tym dniu pracować. O kogo chodzi?

Kwiecień 2025. Kalendarz do druku pdf

Pobierz kalendarz kwietnia 2025 do druku z miejscem na notatki. Kwiecień 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy i dwie niedziele handlowe. Jakie inne ważne dni występują w tym miesiącu?

REKLAMA

Kto z pracowników jest chroniony przed natychmiastowym zwolnieniem z pracy, na jakich zasadach

Cztery lata przed emeryturą czyli przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego dającego możliwość złożenia wniosku o emeryturę, pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem. Czy jednak bezwarunkowo? Czy każdy może być pewnym gwarancji pracy już do emerytury, aż przez cztery najbliższe lata?

Pracodawco, pracownicy nie znają przysługujących im benefitów

Pracodawcy muszą lepiej informować pracowników o przysługujących im benefitach pozapłacowych. Taka wiadomość może przesądzić o przyjęciu oferty pracy przez kandydata albo o pozostaniu w firmie dobrych, zaangażowanych pracowników. Jakie są wyniki badania Up Bonus "Benefity pozapłacowe. Trendy w 2025 roku"?

Jak efektywnie zarządzać zespołem pracowników? Nadzieja i zaufanie jako kluczowe elementy

Okazuje się, że nadzieja i zaufanie to kluczowe czynniki decydujące o efektywności funkcjonowania zespołów i całych organizacji. Jakie są strategie i modele budowania zaufania w zespole? Jak można mierzyć poziom zaufania wśród pracowników?

Terminy wypłaty trzynastych emerytur przez KRUS

KRUS wypłaci tzw. trzynastą emeryturę w kwietniowych terminach płatności emerytur i rent. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów zostanie wypłacone razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym w terminach płatności tych świadczeń.

REKLAMA

Od 666 zł do 3132 zł. Jakie podwyżki dla pracowników samorządowych?

Związek Powiatów Polskich zaproponował podwyżki dla pracowników samorządowych – od 666 zł do 3132 zł. Samorządowcy chcą też wprowadzenia mechanizmu uzależniającego waloryzację wynagrodzeń od wzrostu płacy minimalnej.

Umowa na okres próbny 3 miesiące i 2 miesiące a okres wypowiedzenia

Umowa na okres próbny to zazwyczaj pierwsza umowa zawierana z nowym pracodawcą. Często trwa 3 miesiące lub 2 miesiące, ale może być krótsza. Ile trwa okres wypowiedzenia? Kiedy dochodzi do rozwiązania umowy na okres próbny?

REKLAMA