Świadczenie dla 100-latków - zasady ubiegania się o dodatek
REKLAMA
REKLAMA
Wypłata świadczenia dla 100-latków
Wypłatą świadczenia zajmują się ZUS, KRUS oraz resortowe zakłady emerytalne, takie jak: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Sprawiedliwości.
REKLAMA
Honorowe świadczenie przyznawane jest od 1972 roku, z czego większość przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wysokość świadczenia
Świadczenia honorowe przyznawane są w wysokości aktualnie obowiązującej kwoty bazowej, służącej do obliczenia nowych świadczeń przyznawanych w trybie zwykłym. Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku i podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim przez Prezesa GUS. Tutaj warto wspomnieć, że sposób wyliczania dodatku w KRUS i ZUS jest taki sam. Taką samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON.
Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Zasady ubiegania się o świadczenie
Pomimo, że świadczenie przysługuje z urzędu, automatycznie z chwilą ukończenia sędziwego wieku w odniesieniu do osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe to pozostałe osoby powinny upomnieć się o swoje, a więc złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia. Może to zrobić także członek rodziny w imieniu uprawnionego 100-latka.
Podanie należy złożyć we właściwej według miejsca zamieszkania terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Osobom pobierającym świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dodatek przyznaje Prezes KRUS.
Zadaj pytanie: FORUM
W przypadku MON i MSW dopełnienie wszelkich formalności należy do tychże instytucji. Wojskowe biuro emerytalne na dwa miesiące przez ukończeniem przez daną osobę 100 lat, przesyła teczkę akt emerytalnych do ZUS celem wydania właściwej decyzji. Podobny sposób postępowania potwierdza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Świadczenie przyznawane jest z urzędu po ukończeniu przez emeryta lub rencistę wymaganego wieku. W związku z powyższym nie jest wymagane składanie odrębnego wniosku w celu jego uzyskania.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat