| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Świadczenie dla 100-latków - zasady ubiegania się o dodatek

Świadczenie dla 100-latków - zasady ubiegania się o dodatek

Osobom, które ukończyły 100 lat przysługuje dodatek w wysokości ponad 3300 zł. Jest to świadczenie honorowe przyznawane wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Oznacza to, że jedynym warunkiem pobierania wynagrodzenia jest ukończenie 100 lat. Świadczenie to wypłacane jest co miesiąc i stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wypłata świadczenia dla 100-latków

Wypłatą świadczenia zajmują się ZUS, KRUS oraz resortowe zakłady emerytalne, takie jak: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Honorowe świadczenie przyznawane jest od 1972 roku, z czego większość przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość świadczenia

Świadczenia honorowe przyznawane są w wysokości aktualnie obowiązującej kwoty bazowej, służącej do obliczenia nowych świadczeń przyznawanych w trybie zwykłym. Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku i podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim przez Prezesa GUS. Tutaj warto wspomnieć, że sposób wyliczania dodatku w KRUS i ZUS jest taki sam. Taką samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zasady ubiegania się o świadczenie

Pomimo, że świadczenie przysługuje z urzędu, automatycznie z chwilą ukończenia sędziwego wieku w odniesieniu do osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe to pozostałe osoby powinny upomnieć się o swoje, a więc złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia. Może to zrobić także członek rodziny w imieniu uprawnionego 100-latka.

Podanie należy złożyć we właściwej według miejsca zamieszkania terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Osobom pobierającym świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dodatek przyznaje Prezes KRUS.

Zadaj pytanie: FORUM

W przypadku MON i MSW dopełnienie wszelkich formalności należy do tychże instytucji. Wojskowe biuro emerytalne na dwa miesiące przez ukończeniem przez daną osobę 100 lat, przesyła teczkę akt emerytalnych do ZUS celem wydania właściwej decyzji. Podobny sposób postępowania potwierdza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Świadczenie przyznawane jest z urzędu po ukończeniu przez emeryta lub rencistę wymaganego wieku. W związku z powyższym nie jest wymagane składanie odrębnego wniosku w celu jego uzyskania.

Dodatek stażowy dla emeryta

Czytaj także

Zdjęcia

Ponad 3300 zł dla 100-latków - zasady ubiegania się o dodatek. / Fot. Fotolia
Ponad 3300 zł dla 100-latków - zasady ubiegania się o dodatek. / Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »