| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Czy IKE rozwiąże problem naszych emerytur?

Czy IKE rozwiąże problem naszych emerytur?

Pod koniec ubiegłego roku rząd ogłosił, że zamiast dotychczasowych 7,3 proc. naszej pensji brutto do OFE będzie trafiać jedynie 2,3 proc. Dzięki przesunięciu publicznych pieniędzy z OFE do ZUS, rządowi uda się ograniczyć deficyt budżetowy, który nie przekroczy w 2011 r. progu 55 proc. długu w relacji do PKB. Dla obecnych emerytów zmiana nie będzie przesadnie odczuwalna, natomiast na reformie stracą obecni 30-latkowie - ich emerytalna przyszłość jeszcze nigdy nie wyglądała tak źle.

Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS oraz od kolejnych rządów, które wedle potrzeb łatania dziury budżetowej mogą zmieniać zasady wypłacania rent i emerytur. W tej sytuacji w kwestii państwowych emerytur możemy spodziewać się wszystkiego, a tak właściwie to niczego. Pieniądze, które aktualnie wpływają do ZUS (12,22 proc. naszej pensji) wydawane są na bieżące emerytury. Obecnie na jednego emeryta przypadają 4 osoby pracujące, za 20-30 lat liczba tych osób zmaleje do dwóch. Co z tego wynika? O satysfakcjonującej emeryturze z systemu obowiązkowego możemy zapomnieć.

W ogólnym zamieszaniu medialnym i dyskusjach umyka nam informacja, że mamy jednak możliwość „wzięcia spraw w swoje ręce”. Taką opcję przewidział sam ustawodawca, nagradzając osoby samodzielnie oszczędzające na cele emerytalne odroczoną co prawda w czasie, ale sporą ulgą podatkową.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), bo to o nim mowa, okazuje się jedną z nielicznych rozsądnych opcji oszczędzania pieniędzy na jesień życia. Rozsądną - ponieważ zależną wyłącznie od naszej własnej systematyczności i zapobiegliwości, a nie aktualnych planów polityków. Zasady funkcjonowania IKE są bardzo proste: zakładamy konto np. w wybranym funduszu inwestycyjnym czy banku i na podstawie analizy naszych możliwości finansowych sami decydujemy, ile i kiedy chcemy wpłacić. Jeżeli nie spodoba się nam zarządzający naszymi pieniędzmi możemy go po pewnym czasie zmienić przenosząc nasze środki do innej instytucji finansowej. Mamy pełną kontrolę nad naszą finansową przyszłością.

Oszczędzanie naszych pieniędzy na emeryturę będzie najbardziej efektywne, jeżeli jasno ustalimy sobie jaką kwotę miesięcznie, czy ewentualnie jaki procent każdej wypłaty przy nieregularnych dochodach, przeznaczymy na IKE.

Załóżmy, że przez trzydzieści lat będziemy odkładać na naszą emeryturę np. 150 zł miesięcznie, a wybrany na IKE fundusz inwestycyjny osiągnie 10 proc. roczną stopę zwrotu (z doświadczenia krajów rozwiniętych wynika, ze taki wynik jest typowy dla większości funduszy akcyjnych w okresie 20 czy 30 lat). W takiej sytuacji przechodząc na emeryturę będziemy szczęśliwymi posiadaczami 341 898,80 zł. Co ważne, sami przez ten okres wpłacimy 54 000 zł, pozostała część kwoty to nic innego jak zysk z inwestycji. Cała ta kwota jest naszą własnością, nikt jej nikomu nie odbierze na ważniejsze cele, w razie śmierci osoby oszczędzającej prawo własności inwestycji przekazywane jest spadkobiercom lub osobom wskazanym przez właściciela. Uzbierawszy taką sumę, po 30 latach można wypłacić ją w dowolny sposób, który znowu zależy tylko od nas samych. Może to być jednorazowa wypłata, w kilku transzach na większe wydatki, lub jako stale wypłacany dodatek do emerytury w wysokości 1 812 zł (zakładając, że przez 30 lat wypłat pieniądze będą trzymane na lokacie o oprocentowaniu 5 proc.).

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS.
Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »