Kategorie

Czy IKE rozwiąże problem naszych emerytur?

Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS.
Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS.
Pod koniec ubiegłego roku rząd ogłosił, że zamiast dotychczasowych 7,3 proc. naszej pensji brutto do OFE będzie trafiać jedynie 2,3 proc. Dzięki przesunięciu publicznych pieniędzy z OFE do ZUS, rządowi uda się ograniczyć deficyt budżetowy, który nie przekroczy w 2011 r. progu 55 proc. długu w relacji do PKB. Dla obecnych emerytów zmiana nie będzie przesadnie odczuwalna, natomiast na reformie stracą obecni 30-latkowie - ich emerytalna przyszłość jeszcze nigdy nie wyglądała tak źle.

Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS oraz od kolejnych rządów, które wedle potrzeb łatania dziury budżetowej mogą zmieniać zasady wypłacania rent i emerytur. W tej sytuacji w kwestii państwowych emerytur możemy spodziewać się wszystkiego, a tak właściwie to niczego. Pieniądze, które aktualnie wpływają do ZUS (12,22 proc. naszej pensji) wydawane są na bieżące emerytury. Obecnie na jednego emeryta przypadają 4 osoby pracujące, za 20-30 lat liczba tych osób zmaleje do dwóch. Co z tego wynika? O satysfakcjonującej emeryturze z systemu obowiązkowego możemy zapomnieć.

Reklama

W ogólnym zamieszaniu medialnym i dyskusjach umyka nam informacja, że mamy jednak możliwość „wzięcia spraw w swoje ręce”. Taką opcję przewidział sam ustawodawca, nagradzając osoby samodzielnie oszczędzające na cele emerytalne odroczoną co prawda w czasie, ale sporą ulgą podatkową.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), bo to o nim mowa, okazuje się jedną z nielicznych rozsądnych opcji oszczędzania pieniędzy na jesień życia. Rozsądną - ponieważ zależną wyłącznie od naszej własnej systematyczności i zapobiegliwości, a nie aktualnych planów polityków. Zasady funkcjonowania IKE są bardzo proste: zakładamy konto np. w wybranym funduszu inwestycyjnym czy banku i na podstawie analizy naszych możliwości finansowych sami decydujemy, ile i kiedy chcemy wpłacić. Jeżeli nie spodoba się nam zarządzający naszymi pieniędzmi możemy go po pewnym czasie zmienić przenosząc nasze środki do innej instytucji finansowej. Mamy pełną kontrolę nad naszą finansową przyszłością.

Oszczędzanie naszych pieniędzy na emeryturę będzie najbardziej efektywne, jeżeli jasno ustalimy sobie jaką kwotę miesięcznie, czy ewentualnie jaki procent każdej wypłaty przy nieregularnych dochodach, przeznaczymy na IKE.

Reklama

Załóżmy, że przez trzydzieści lat będziemy odkładać na naszą emeryturę np. 150 zł miesięcznie, a wybrany na IKE fundusz inwestycyjny osiągnie 10 proc. roczną stopę zwrotu (z doświadczenia krajów rozwiniętych wynika, ze taki wynik jest typowy dla większości funduszy akcyjnych w okresie 20 czy 30 lat). W takiej sytuacji przechodząc na emeryturę będziemy szczęśliwymi posiadaczami 341 898,80 zł. Co ważne, sami przez ten okres wpłacimy 54 000 zł, pozostała część kwoty to nic innego jak zysk z inwestycji. Cała ta kwota jest naszą własnością, nikt jej nikomu nie odbierze na ważniejsze cele, w razie śmierci osoby oszczędzającej prawo własności inwestycji przekazywane jest spadkobiercom lub osobom wskazanym przez właściciela. Uzbierawszy taką sumę, po 30 latach można wypłacić ją w dowolny sposób, który znowu zależy tylko od nas samych. Może to być jednorazowa wypłata, w kilku transzach na większe wydatki, lub jako stale wypłacany dodatek do emerytury w wysokości 1 812 zł (zakładając, że przez 30 lat wypłat pieniądze będą trzymane na lokacie o oprocentowaniu 5 proc.).

Istotne jest, że zyski z IKE nie są opodatkowane 19 proc. podatkiem od zysków kapitałowych, tzw. podatkiem Belki. Podatkiem tym obłożone są zarówno zyski z lokat, jak i dochody osiągane na giełdzie. Przy powyższych założeniach (odkładamy 150 zł miesięcznie przez 30 lat przy 10 proc. rocznej stopie zwrotu) dzięki uldze podatkowej nie oddajemy Urzędowi Skarbowemu 54 700,77 zł, czyli prawie jednej piątej zysku z naszych oszczędności.

Przeczytaj także: Jak obliczany jest podatek Belki?

Warto też zauważyć, że jest to potężna kwota, równa sumie wpłat, które wpłaciliśmy! Aby jednak skorzystać z ulgi musimy poczekać z wypłatą zgromadzonych środków do 60 roku życia (osiągnięcia uprawnień emerytalnych). Mamy oczywiście możliwość wycofania naszych oszczędności z IKE wcześniej, ale nie unikniemy wtedy płacenia 19 proc. podatku. Brak opodatkowania zysków z IKE jest na tyle atrakcyjny, że ustawodawca ustalił limit rocznych wpłat na konto. W 2011 roku wynosi on 10 077 zł (wyliczany jest na podstawie 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok).

Polecamy serwis: ZUS

Po latach ciężkiej pracy każdemu z nas należy się komfortowy wypoczynek na emeryturze. W sytuacji, kiedy państwo nie potrafi zagwarantować nam godziwej emerytury, musimy zatroszczyć się o nią sami. Regularne oszczędzanie na IKE może nam pomóc patrzeć na zamieszanie wokół reformy emerytalnej bez emocji. Po co przejmować się posunięciami rządu, na które i tak nie mamy wpływu? W kwestii naszych emerytur bardzo trafne jest stwierdzenie „Umiesz liczyć? Licz na siebie!”.

Agnieszka Łukawska - Legg Mason TFI

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?