REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy IKE rozwiąże problem naszych emerytur?

Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS.
Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS.

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku rząd ogłosił, że zamiast dotychczasowych 7,3 proc. naszej pensji brutto do OFE będzie trafiać jedynie 2,3 proc. Dzięki przesunięciu publicznych pieniędzy z OFE do ZUS, rządowi uda się ograniczyć deficyt budżetowy, który nie przekroczy w 2011 r. progu 55 proc. długu w relacji do PKB. Dla obecnych emerytów zmiana nie będzie przesadnie odczuwalna, natomiast na reformie stracą obecni 30-latkowie - ich emerytalna przyszłość jeszcze nigdy nie wyglądała tak źle.

Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS oraz od kolejnych rządów, które wedle potrzeb łatania dziury budżetowej mogą zmieniać zasady wypłacania rent i emerytur. W tej sytuacji w kwestii państwowych emerytur możemy spodziewać się wszystkiego, a tak właściwie to niczego. Pieniądze, które aktualnie wpływają do ZUS (12,22 proc. naszej pensji) wydawane są na bieżące emerytury. Obecnie na jednego emeryta przypadają 4 osoby pracujące, za 20-30 lat liczba tych osób zmaleje do dwóch. Co z tego wynika? O satysfakcjonującej emeryturze z systemu obowiązkowego możemy zapomnieć.

Autopromocja

W ogólnym zamieszaniu medialnym i dyskusjach umyka nam informacja, że mamy jednak możliwość „wzięcia spraw w swoje ręce”. Taką opcję przewidział sam ustawodawca, nagradzając osoby samodzielnie oszczędzające na cele emerytalne odroczoną co prawda w czasie, ale sporą ulgą podatkową.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), bo to o nim mowa, okazuje się jedną z nielicznych rozsądnych opcji oszczędzania pieniędzy na jesień życia. Rozsądną - ponieważ zależną wyłącznie od naszej własnej systematyczności i zapobiegliwości, a nie aktualnych planów polityków. Zasady funkcjonowania IKE są bardzo proste: zakładamy konto np. w wybranym funduszu inwestycyjnym czy banku i na podstawie analizy naszych możliwości finansowych sami decydujemy, ile i kiedy chcemy wpłacić. Jeżeli nie spodoba się nam zarządzający naszymi pieniędzmi możemy go po pewnym czasie zmienić przenosząc nasze środki do innej instytucji finansowej. Mamy pełną kontrolę nad naszą finansową przyszłością.

Oszczędzanie naszych pieniędzy na emeryturę będzie najbardziej efektywne, jeżeli jasno ustalimy sobie jaką kwotę miesięcznie, czy ewentualnie jaki procent każdej wypłaty przy nieregularnych dochodach, przeznaczymy na IKE.

Załóżmy, że przez trzydzieści lat będziemy odkładać na naszą emeryturę np. 150 zł miesięcznie, a wybrany na IKE fundusz inwestycyjny osiągnie 10 proc. roczną stopę zwrotu (z doświadczenia krajów rozwiniętych wynika, ze taki wynik jest typowy dla większości funduszy akcyjnych w okresie 20 czy 30 lat). W takiej sytuacji przechodząc na emeryturę będziemy szczęśliwymi posiadaczami 341 898,80 zł. Co ważne, sami przez ten okres wpłacimy 54 000 zł, pozostała część kwoty to nic innego jak zysk z inwestycji. Cała ta kwota jest naszą własnością, nikt jej nikomu nie odbierze na ważniejsze cele, w razie śmierci osoby oszczędzającej prawo własności inwestycji przekazywane jest spadkobiercom lub osobom wskazanym przez właściciela. Uzbierawszy taką sumę, po 30 latach można wypłacić ją w dowolny sposób, który znowu zależy tylko od nas samych. Może to być jednorazowa wypłata, w kilku transzach na większe wydatki, lub jako stale wypłacany dodatek do emerytury w wysokości 1 812 zł (zakładając, że przez 30 lat wypłat pieniądze będą trzymane na lokacie o oprocentowaniu 5 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotne jest, że zyski z IKE nie są opodatkowane 19 proc. podatkiem od zysków kapitałowych, tzw. podatkiem Belki. Podatkiem tym obłożone są zarówno zyski z lokat, jak i dochody osiągane na giełdzie. Przy powyższych założeniach (odkładamy 150 zł miesięcznie przez 30 lat przy 10 proc. rocznej stopie zwrotu) dzięki uldze podatkowej nie oddajemy Urzędowi Skarbowemu 54 700,77 zł, czyli prawie jednej piątej zysku z naszych oszczędności.

Przeczytaj także: Jak obliczany jest podatek Belki?

Warto też zauważyć, że jest to potężna kwota, równa sumie wpłat, które wpłaciliśmy! Aby jednak skorzystać z ulgi musimy poczekać z wypłatą zgromadzonych środków do 60 roku życia (osiągnięcia uprawnień emerytalnych). Mamy oczywiście możliwość wycofania naszych oszczędności z IKE wcześniej, ale nie unikniemy wtedy płacenia 19 proc. podatku. Brak opodatkowania zysków z IKE jest na tyle atrakcyjny, że ustawodawca ustalił limit rocznych wpłat na konto. W 2011 roku wynosi on 10 077 zł (wyliczany jest na podstawie 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok).

Polecamy serwis: ZUS

Po latach ciężkiej pracy każdemu z nas należy się komfortowy wypoczynek na emeryturze. W sytuacji, kiedy państwo nie potrafi zagwarantować nam godziwej emerytury, musimy zatroszczyć się o nią sami. Regularne oszczędzanie na IKE może nam pomóc patrzeć na zamieszanie wokół reformy emerytalnej bez emocji. Po co przejmować się posunięciami rządu, na które i tak nie mamy wpływu? W kwestii naszych emerytur bardzo trafne jest stwierdzenie „Umiesz liczyć? Licz na siebie!”.

Agnieszka Łukawska - Legg Mason TFI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Ci ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA