REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy jest szansa na uniknięcie podatku w tym roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak uniknąć podatku?
Jak uniknąć podatku?

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu jest jeszcze szansa, aby dobrze zainwestować nasze pieniądze unikając przy tym płacenia 19 procentowego podatku od zysków kapitałowych. Podatek Belki prześladuje nas w prawie wszystkich formach indywidualnego inwestowania. Istnieją jednak rozwiązania, które są z niego zwolnione.

Śledząc bieżące wiadomości można dojść do wniosku, że im bardziej spada temperatura na zewnątrz, tym bardziej gorąca robi się atmosfera dotycząca emerytur. O ile jednak nie jesteśmy kadrą zarządzającą Otwartych Funduszy Emerytalnych albo członkami rządu, nie mamy żadnego wpływu na rozwój sytuacji. Co możemy i co powinniśmy robić to inwestować i oszczędzać indywidualnie na swoją przyszłość pieniądze, nie oglądając się na państwo i OFE. Szczególnie wówczas, gdy nie należymy do osób lubiących oddawać część swoich zarobków Urzędowi Skarbowemu.

REKLAMA

REKLAMA

I tak jak niemożliwe jest całkowite uniknięcie podatku dochodowego, tak jesteśmy w stanie zachować dla siebie podatek od zysków kapitałowych. Jest on nałożony zarówno na konto czy lokatę w banku jak i na wszystkie dochody osiągane na giełdzie. Istnieją co prawda tak zwane lokaty antybelkowe niedające jednak takich zysków, jakich byśmy oczekiwali. Z podatku Belki zwolnieni są również członkowie Pracowniczych Programów Emerytalnych, ale żeby być beneficjentem tego programu należy pracować na etacie w dużej prywatnej firmie prowadzącej PPE.

Co może zrobić więc osoba, której zależy zarówno na zwrocie z podatku jak i na godnej emeryturze? Założyć Indywidualne Konto Emerytalne. Pozostał już tylko niecały miesiąc, aby jeszcze w 2010 roku ulokować w IKE prawie 10 000 złotych i nie zapłacić ani grosza podatku od osiągniętego w perspektywie zysku.

Dowiedz się: Jak przenieść środki z PPE do IKE

Zasada jest prosta. Jeśli z wypłatą środków zainwestowanych wcześniej w IKE wstrzymamy się do 60. roku życia – nasz uzbierany kapitał będzie zwolniony z 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. IKE zapewnia takie benefity, ponieważ zostało stworzone specjalnie po to, aby zachęcić obywateli do odkładania na emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W 2010 roku limit rocznych wpłat na IKE wynosi 9 579 zł (wyliczany na podstawie 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok). Warto się więc zmobilizować i jeszcze do końca roku wpłacić pieniądze na IKE. Nie oddawanie Urzędowi Skarbowemu 19 proc. zysku z naszych oszczędności może mieć kluczowe znaczenie dla stanu naszej emerytury. Odkładając 150 złotych miesięcznie przez 25 lat (zakładając 10 procentową stopę zwrotu rocznie) możemy uchronić od podatku nawet 30 000 PLN.

Wybierając instytucję, której powierzymy inwestowanie swoich oszczędności, warto spojrzeć na jej wyniki z ostatnich lat, a nie kierować się sukcesami z ostatnich miesięcy. W IKE lokowane przez nas pieniądze będą pracowały na nas przez wiele lat stąd bardzo ważne jest patrzenie na to, jakie nasza instytucja wypracowuje zyski w dłuższym okresie. Z większości analiz wynika, że najlepiej zarabia się poprzez fundusze inwestycyjne. Ale i te trzeba umieć wybrać.

Szukając odpowiedniego funduszu, który otworzymy w ramach IKE warto dostosować strategię inwestowania do ilości lat, które pozostały nam do przejścia na emeryturę.

Młodym osobom, które mają przed sobą wiele lat do emerytury polecam fundusze bardziej agresywne - mogą wiele zyskać, a w dłuższym okresie nawet ewentualne straty będą łatwe do odrobienia. Starszym osobom, które mają bliżej do emerytury polecałabym raczej fundusze zrównoważone. W tym przypadku ważniejszy od spektakularnych wyników jest stabilny zysk, który zapewni nam godziwą emeryturę bez zbędnych nerwów.

Inwestując długoterminowo najlepiej widać zasadę kuli śnieżnej - im dłużej odkładamy, tym więcej środków pracuje na nasz zysk. Dzięki temu w dłuższej perspektywie przestaje mieć znaczenie czy wpłaciliśmy na fundusz pieniądze w trakcie trwania bessy czy też hossy.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Pieniądze lokowane na IKE oszczędzamy z myślą o emeryturze, ale możemy również w każdym momencie je wypłacić, jednakże wtedy zapłacimy podatek od zysków, tak jak na zwykłej lokacie. IKE dają dużą swobodę inwestowania. Możemy na nie wpłacać pieniądze przez cały rok w dowolnych kwotach, więc nawet jeżeli w tym roku jeszcze nie pomyśleliśmy o naszej emeryturze - nic straconego. Do końca grudnia możemy przelać nasze oszczędności na IKE (pamiętając o rocznym limicie).

Indywidualne Konta Emerytalne to mądra inwestycja w przyszłość, warto więc o niej pomyśleć bez względu na wiek. W tym szczególnym przypadku sprawdza się powiedzenie „lepiej późno niż wcale”. 

Źródło: Legg Mason TFI

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA