REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy jest szansa na uniknięcie podatku w tym roku?

Jak uniknąć podatku?
Jak uniknąć podatku?

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu jest jeszcze szansa, aby dobrze zainwestować nasze pieniądze unikając przy tym płacenia 19 procentowego podatku od zysków kapitałowych. Podatek Belki prześladuje nas w prawie wszystkich formach indywidualnego inwestowania. Istnieją jednak rozwiązania, które są z niego zwolnione.

Śledząc bieżące wiadomości można dojść do wniosku, że im bardziej spada temperatura na zewnątrz, tym bardziej gorąca robi się atmosfera dotycząca emerytur. O ile jednak nie jesteśmy kadrą zarządzającą Otwartych Funduszy Emerytalnych albo członkami rządu, nie mamy żadnego wpływu na rozwój sytuacji. Co możemy i co powinniśmy robić to inwestować i oszczędzać indywidualnie na swoją przyszłość pieniądze, nie oglądając się na państwo i OFE. Szczególnie wówczas, gdy nie należymy do osób lubiących oddawać część swoich zarobków Urzędowi Skarbowemu.

REKLAMA

Autopromocja

I tak jak niemożliwe jest całkowite uniknięcie podatku dochodowego, tak jesteśmy w stanie zachować dla siebie podatek od zysków kapitałowych. Jest on nałożony zarówno na konto czy lokatę w banku jak i na wszystkie dochody osiągane na giełdzie. Istnieją co prawda tak zwane lokaty antybelkowe niedające jednak takich zysków, jakich byśmy oczekiwali. Z podatku Belki zwolnieni są również członkowie Pracowniczych Programów Emerytalnych, ale żeby być beneficjentem tego programu należy pracować na etacie w dużej prywatnej firmie prowadzącej PPE.

Co może zrobić więc osoba, której zależy zarówno na zwrocie z podatku jak i na godnej emeryturze? Założyć Indywidualne Konto Emerytalne. Pozostał już tylko niecały miesiąc, aby jeszcze w 2010 roku ulokować w IKE prawie 10 000 złotych i nie zapłacić ani grosza podatku od osiągniętego w perspektywie zysku.

Dowiedz się: Jak przenieść środki z PPE do IKE

REKLAMA

Zasada jest prosta. Jeśli z wypłatą środków zainwestowanych wcześniej w IKE wstrzymamy się do 60. roku życia – nasz uzbierany kapitał będzie zwolniony z 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. IKE zapewnia takie benefity, ponieważ zostało stworzone specjalnie po to, aby zachęcić obywateli do odkładania na emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2010 roku limit rocznych wpłat na IKE wynosi 9 579 zł (wyliczany na podstawie 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok). Warto się więc zmobilizować i jeszcze do końca roku wpłacić pieniądze na IKE. Nie oddawanie Urzędowi Skarbowemu 19 proc. zysku z naszych oszczędności może mieć kluczowe znaczenie dla stanu naszej emerytury. Odkładając 150 złotych miesięcznie przez 25 lat (zakładając 10 procentową stopę zwrotu rocznie) możemy uchronić od podatku nawet 30 000 PLN.

Wybierając instytucję, której powierzymy inwestowanie swoich oszczędności, warto spojrzeć na jej wyniki z ostatnich lat, a nie kierować się sukcesami z ostatnich miesięcy. W IKE lokowane przez nas pieniądze będą pracowały na nas przez wiele lat stąd bardzo ważne jest patrzenie na to, jakie nasza instytucja wypracowuje zyski w dłuższym okresie. Z większości analiz wynika, że najlepiej zarabia się poprzez fundusze inwestycyjne. Ale i te trzeba umieć wybrać.

Szukając odpowiedniego funduszu, który otworzymy w ramach IKE warto dostosować strategię inwestowania do ilości lat, które pozostały nam do przejścia na emeryturę.

Młodym osobom, które mają przed sobą wiele lat do emerytury polecam fundusze bardziej agresywne - mogą wiele zyskać, a w dłuższym okresie nawet ewentualne straty będą łatwe do odrobienia. Starszym osobom, które mają bliżej do emerytury polecałabym raczej fundusze zrównoważone. W tym przypadku ważniejszy od spektakularnych wyników jest stabilny zysk, który zapewni nam godziwą emeryturę bez zbędnych nerwów.

Inwestując długoterminowo najlepiej widać zasadę kuli śnieżnej - im dłużej odkładamy, tym więcej środków pracuje na nasz zysk. Dzięki temu w dłuższej perspektywie przestaje mieć znaczenie czy wpłaciliśmy na fundusz pieniądze w trakcie trwania bessy czy też hossy.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Pieniądze lokowane na IKE oszczędzamy z myślą o emeryturze, ale możemy również w każdym momencie je wypłacić, jednakże wtedy zapłacimy podatek od zysków, tak jak na zwykłej lokacie. IKE dają dużą swobodę inwestowania. Możemy na nie wpłacać pieniądze przez cały rok w dowolnych kwotach, więc nawet jeżeli w tym roku jeszcze nie pomyśleliśmy o naszej emeryturze - nic straconego. Do końca grudnia możemy przelać nasze oszczędności na IKE (pamiętając o rocznym limicie).

Indywidualne Konta Emerytalne to mądra inwestycja w przyszłość, warto więc o niej pomyśleć bez względu na wiek. W tym szczególnym przypadku sprawdza się powiedzenie „lepiej późno niż wcale”. 

Źródło: Legg Mason TFI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA