REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy jest szansa na uniknięcie podatku w tym roku?

Jak uniknąć podatku?
Jak uniknąć podatku?

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu jest jeszcze szansa, aby dobrze zainwestować nasze pieniądze unikając przy tym płacenia 19 procentowego podatku od zysków kapitałowych. Podatek Belki prześladuje nas w prawie wszystkich formach indywidualnego inwestowania. Istnieją jednak rozwiązania, które są z niego zwolnione.

Śledząc bieżące wiadomości można dojść do wniosku, że im bardziej spada temperatura na zewnątrz, tym bardziej gorąca robi się atmosfera dotycząca emerytur. O ile jednak nie jesteśmy kadrą zarządzającą Otwartych Funduszy Emerytalnych albo członkami rządu, nie mamy żadnego wpływu na rozwój sytuacji. Co możemy i co powinniśmy robić to inwestować i oszczędzać indywidualnie na swoją przyszłość pieniądze, nie oglądając się na państwo i OFE. Szczególnie wówczas, gdy nie należymy do osób lubiących oddawać część swoich zarobków Urzędowi Skarbowemu.

Autopromocja

I tak jak niemożliwe jest całkowite uniknięcie podatku dochodowego, tak jesteśmy w stanie zachować dla siebie podatek od zysków kapitałowych. Jest on nałożony zarówno na konto czy lokatę w banku jak i na wszystkie dochody osiągane na giełdzie. Istnieją co prawda tak zwane lokaty antybelkowe niedające jednak takich zysków, jakich byśmy oczekiwali. Z podatku Belki zwolnieni są również członkowie Pracowniczych Programów Emerytalnych, ale żeby być beneficjentem tego programu należy pracować na etacie w dużej prywatnej firmie prowadzącej PPE.

Co może zrobić więc osoba, której zależy zarówno na zwrocie z podatku jak i na godnej emeryturze? Założyć Indywidualne Konto Emerytalne. Pozostał już tylko niecały miesiąc, aby jeszcze w 2010 roku ulokować w IKE prawie 10 000 złotych i nie zapłacić ani grosza podatku od osiągniętego w perspektywie zysku.

Dowiedz się: Jak przenieść środki z PPE do IKE

Zasada jest prosta. Jeśli z wypłatą środków zainwestowanych wcześniej w IKE wstrzymamy się do 60. roku życia – nasz uzbierany kapitał będzie zwolniony z 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. IKE zapewnia takie benefity, ponieważ zostało stworzone specjalnie po to, aby zachęcić obywateli do odkładania na emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2010 roku limit rocznych wpłat na IKE wynosi 9 579 zł (wyliczany na podstawie 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok). Warto się więc zmobilizować i jeszcze do końca roku wpłacić pieniądze na IKE. Nie oddawanie Urzędowi Skarbowemu 19 proc. zysku z naszych oszczędności może mieć kluczowe znaczenie dla stanu naszej emerytury. Odkładając 150 złotych miesięcznie przez 25 lat (zakładając 10 procentową stopę zwrotu rocznie) możemy uchronić od podatku nawet 30 000 PLN.

Wybierając instytucję, której powierzymy inwestowanie swoich oszczędności, warto spojrzeć na jej wyniki z ostatnich lat, a nie kierować się sukcesami z ostatnich miesięcy. W IKE lokowane przez nas pieniądze będą pracowały na nas przez wiele lat stąd bardzo ważne jest patrzenie na to, jakie nasza instytucja wypracowuje zyski w dłuższym okresie. Z większości analiz wynika, że najlepiej zarabia się poprzez fundusze inwestycyjne. Ale i te trzeba umieć wybrać.

Szukając odpowiedniego funduszu, który otworzymy w ramach IKE warto dostosować strategię inwestowania do ilości lat, które pozostały nam do przejścia na emeryturę.

Młodym osobom, które mają przed sobą wiele lat do emerytury polecam fundusze bardziej agresywne - mogą wiele zyskać, a w dłuższym okresie nawet ewentualne straty będą łatwe do odrobienia. Starszym osobom, które mają bliżej do emerytury polecałabym raczej fundusze zrównoważone. W tym przypadku ważniejszy od spektakularnych wyników jest stabilny zysk, który zapewni nam godziwą emeryturę bez zbędnych nerwów.

Inwestując długoterminowo najlepiej widać zasadę kuli śnieżnej - im dłużej odkładamy, tym więcej środków pracuje na nasz zysk. Dzięki temu w dłuższej perspektywie przestaje mieć znaczenie czy wpłaciliśmy na fundusz pieniądze w trakcie trwania bessy czy też hossy.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Pieniądze lokowane na IKE oszczędzamy z myślą o emeryturze, ale możemy również w każdym momencie je wypłacić, jednakże wtedy zapłacimy podatek od zysków, tak jak na zwykłej lokacie. IKE dają dużą swobodę inwestowania. Możemy na nie wpłacać pieniądze przez cały rok w dowolnych kwotach, więc nawet jeżeli w tym roku jeszcze nie pomyśleliśmy o naszej emeryturze - nic straconego. Do końca grudnia możemy przelać nasze oszczędności na IKE (pamiętając o rocznym limicie).

Indywidualne Konta Emerytalne to mądra inwestycja w przyszłość, warto więc o niej pomyśleć bez względu na wiek. W tym szczególnym przypadku sprawdza się powiedzenie „lepiej późno niż wcale”. 

Źródło: Legg Mason TFI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  REKLAMA

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  REKLAMA

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  REKLAMA