reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Czy umowa o dzieło rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?

Czy umowa o dzieło rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Oznacza to, że jeżeli wykonujesz pracę tylko  i wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, to nie są za Ciebie odprowadzane żadne składki.

Obowiązek ubezpieczenia z tytułu umowy o dzieło powstaje w dwóch przypadkach:

  • gdy tę umowę zawrzesz z własnym pracodawcą,
  • gdy umowa o dzieło jest przez Ciebie wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Tylko wtedy od tej umowy o dzieło są opłacane za Ciebie składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz zdrowotne. Żadna inna sytuacja nie powoduje powstania obowiązku ubezpieczeń dla tej umowy.

Zobacz: W jaki sposób rozstrzyga się zbiegi tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych?

Takie uregulowania mają zastosowanie do przychodów osiągniętych od kwietnia 2002 r.

Z tytułu umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą nie będzie dokonane za Ciebie odrębne zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych. Przychód z tytułu umowy o dzieło  po zsumowaniu z przychodem ze stosunku pracy pracodawca wykaże w imiennym raporcie miesięcznym z kodem 01 XX XX.

Jeżeli umowę o dzieło zawrzesz z innym podmiotem niż Twój pracodawca, ale w ramach tej umowy wykonujesz pracę na rzecz pracodawcy, to podmiot z którym została zawarta umowa o dzieło zgłasza Cię osobno do ubezpieczeń oraz sporządza raport imienny z kodem 01 XX XX.

Roman S. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie introligatorskiej. Z tego tytułu pobiera stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1950 zł. We wrześniu pracodawca zawarł z nim dodatkowo umowę o dzieło na wykonanie szczególnego, pilnego zamówienia klienta. Za wykonanie tego dzieła Roman S. osiągnął przychód we wrześniu w kwocie 2300 zł. W związku z powyższym, pracodawca Romana S. za miesiąc wrzesień wykaże w dokumentach rozliczeniowych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości łącznego przychodu z obydwu umów, tj. 4250 zł i od takiej kwoty potrąci składki na te ubezpieczenia.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Należy zaznaczyć, że samo zawarcie umowy o dzieło nie jest również podstawą do dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Taką możliwość daje tylko kontynuacja ubezpieczeń w sytuacji, jeżeli dana  osoba wcześniej miała swój tytuł do ubezpieczeń, czyli np. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, która uległa rozwiązaniu. Może wtedy w przeciągu 30 dni złożyć wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń i samodzielnie opłacać za siebie składki, jednocześnie wykonując umowę o dzieło.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama