REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Jakim ubezpieczeniom podlega pracownik?
Jakim ubezpieczeniom podlega pracownik?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W myśl obowiązujących przepisów za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Pracownicy są obejmowani każdorazowo obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Pracownicy podlegają przez cały czas trwania stosunku pracy obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom:

Autopromocja
  • emerytalnemu,
  • rentowemu,
  • chorobowemu,
  • wypadkowemu,
  • zdrowotnemu.

Nie ma znaczenia ilość zawartych umów o pracę, jak również wymiaru czasu pracy. Obowiązek uiszczenia składek na ubezpieczenia istnieje w przypadku każdej tego rodzaju umowy.

Amelia D. jest księgową. Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w 3 firmach. W pierwszej pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy, a w drugiej i trzeciej w wymiarze ¼  etatu. Każda z tych umów stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. A więc od przychodów z każdej z trzech umów o pracę płatnicy Amelii D. odprowadzają obowiązkowo składki na ubezpieczenia.

Jeżeli pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, nie podlega ubezpieczeniom społecznym mimo trwania stosunku pracy. A więc będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom z innego tytułu posiadanego jednocześnie z umową o pracę.

Cezary M. w trakcie urlopu bezpłatnego został zatrudniony np. przez własnego pracodawcę w ramach umowy o dzieło oraz wykonuje  pracę na podstawie umowy zlecenia. Ponieważ sama umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych, pracownik ten nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Z tytułu umowy zlecenia pracownik ten podlega ubezpieczeniom społecznym jak zleceniobiorca, a nie jak pracownik.

Zobacz: W jaki sposób rozstrzyga się zbiegi tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy rozszerzają termin pracownika o osoby, które zawarły jednocześnie umowę cywilnoprawną z:

  • pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy,
  • z innym podmiotem niż pracodawca, ale w ramach tych umów praca jest wykonywana na rzecz pracodawcy, z którym osoba ta pozostaje w stosunku pracy.

Powyższa zasada dotyczy zawartych nie wcześniej niż 14 stycznia 2000 r. umów :

  • zlecenia,
  • agencyjnej,
  • innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia (zwanej dalej umową o świadczenie usług),
  • umowy o dzieło.

Z tytułu wykonywania tych umów ubezpieczeni ci podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na zasadach określonych dla pracowników.

Należy więc zaznaczyć, że na fakt podlegania ubezpieczeniom nie ma w takim przypadku ani ustalone prawo do emerytury lub renty (dotyczy do umów o dzieło zawartych od 1 lipca 2004 r.), ani okres, na jaki umowa została zawarta, ani też wymiar czasu pracy w ramach stosunku pracy, jak również fakt bycia studentem lub uczniem.

Dariusz P. zatrudniony w firmie X na podstawie umowy o pracę podpisał ze swoim pracodawcą umowę zlecenia. Dla celów ubezpieczeń w trakcie trwania z obu tytułów jednocześnie jest traktowany jak pracownik i podlega wszystkim ubezpieczeniom obowiązkowo.

Pracownikiem jest również młodociany, tj. osoba, która ukończyła 16, ale nie przekroczyła 18 lat, zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoby takie, nieposiadające kwalifikacji zawodowych, mogą być zatrudnione tylko w celu przygotowania zawodowego poprzez naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy.

Należy zaznaczyć, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą być traktowane dla celów ubezpieczeń społecznych jako osoby współpracujące przy prowadzeniu pozarolniczej działalności.

Dzieje się tak, kiedy osoby takie spełniają następujące kryteria:

  • są w stosunku do osoby prowadzącej działalność:
    • małżonkiem,
    • dzieckiem własnym,
    • dzieckiem drugiego małżonka,
    • dzieckiem przysposobionym,
    • rodzicem,
    • macochą bądź ojczymem,
    • osobą przysposabiającą,
  • pozostają z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • współpracują przy prowadzeniu działalności.

Powyższa zasada nie ma zastosowania do osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Zobacz serwis: Jakie ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy?

Aleksandra W. od 1 czerwca 2007r.  jest zatrudniona w firmie Leszka P. jako recepcjonistka. Dnia 14 września 2008r. Aleksandra W. zawarła związek małżeński ze swoim pracodawcą – Leszkiem P. i zamieszkała z nim. Tym samym stała się członkiem rodziny osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. Po ślubie Aleksandra W. podjęła współpracę z mężem w jego firmie więc będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA