REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
lato wakacje walizka podróż urlop bagaż
Czy można wyjechać na urlop w trakcie zwolnienia lekarskiego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Czy można wyjechać na L4?

Sezon wakacyjny w pełni, wyjazdy zaplanowane, a nagle zdarza się choroba i lekarz wystawia zwolnienie lekarskie. Co z wykupionymi wczasami? Czy wyjazd na wakacje w trakcie zwolnienia lekarskiego jest dozwolony?

REKLAMA

Autopromocja

Co do zasady można wyjechać, będąc na L4. Taki wniosek wysnuwa się z obowiązku poinformowania ZUS o zmianie adresu przebywania na chorobowym. Po pierwsze adres pobytu w trakcie czasowej niezdolności do pracy podaje się już lekarzowi wystawiającemu zaświadczenie lekarskie, jeśli jest inny niż adres podany w profilu informacyjnym osoby wystawiającej zaświadczenie o niezdolności do pracy lub w dokumentacji medycznej. Po drugie ubezpieczony ma również obowiązek poinformowania płatnika składek oraz ZUS o zmianie adresu pobytu w trakcie niezdolności do pracy. Termin na powiadomienie o zmianie adresu wynosi 3 dni. W razie braku powiadomienia ewentualne zawiadomienie o kontroli zostanie wysłane na adres podany w zaświadczeniu lekarskim i uznaje się je za doręczone skutecznie.

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać, gdy chory powinien leżeć?

Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy zawiera wskazania lekarskie - odpowiednio: chory powinien leżeć albo chory może chodzić. Kiedy zwolnienie lekarskie zawiera wskazanie „chory powinien leżeć” wyjazd na wakacje zorganizowane czy urlop za granicę z pewnością zostanie uznany za niedozwolony. Zwolnienie lekarskie będzie wówczas wykorzystywane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Dodatkowo pracodawca może zwolnić takiego pracownika bez wypowiedzenia czyli w trybie natychmiastowym.

Ważne

Celem zwolnienia lekarskiego jest powrót do zdrowia, a celem urlopu wypoczynkowego jest wypoczynek.

Okoliczności te ustala się w trybie określonym w art. 68 czyli w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy z ich celem. Takich kontroli mogą dokonywać płatnicy składek oraz ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w czasie zwolnienia lekarskiego można wyjechać, gdy chory może chodzić?

Gdy zwolnienie lekarskie zawiera wskazanie „chory może chodzić” wyjazd na wakacje, jest już bardziej dopuszczalny. Z pewnością nie ma przeciwwskazań do wyjazdu do rodziny, gdzie odpoczynek i dochodzenia do zdrowia mogą być ze sobą połączone, wskazane, a nawet bardziej efektywne. Wszystko zależy jednak od stanu zdrowia ubezpieczonego i charakteru niezdolności do pracy. Najważniejsze, aby powiadomić o nowym adresie płatnika składek i ZUS.

Wyjazd za granicę na zwolnieniu lekarskim

Czy dopuszcza się wyjazd za granicę na zwolnieniu lekarskim? Wydaje się, że niekiedy można takie sytuacje zaakceptować. Szczególnie można uzasadnić taki wyjazd chorego, który ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Przykładem takiej sytuacji może być wyjazd z granicę w trakcie L4 policjanta będący podstawa wyroku WSA w Szczecinie z dnia 30 maja 2019 r., sygn. II SA/Sz 291/19. W tym przypadku sprawdzono zdjęcia z wakacji na portalu społecznościowym. Ubezpieczony uargumentował wyjazd realizacją zaleceń lekarza psychiatry, który miał mu zalecić pilną potrzebę zmiany otoczenia i środowiska, z uwagi na jego stan zdrowia. Ostatecznie sąd uznał, że nie wykazano nieprawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Czy można jechać na urlop podczas zwolnienia lekarskiego?

Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Każda sytuacja w razie kontroli będzie rozpatrywana indywidualnie. Wszystko zależy od rodzaju choroby, wskazań lekarskich i ogólnego stanu zdrowia osoby przebywającej na L4. Warto jednak mieć na uwadze przepisy prawa pracy, zgodnie z którymi nie można wziąć urlopu wypoczynkowego w trakcie zwolnienia lekarskiego, a otrzymanie zwolnienia lekarskiego w trakcie wypoczynku przerywa urlop. Celem ustawodawcy jest więc rozgraniczenie tych dwóch funkcji – odpoczynku i powrotu do zdrowia.


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce wyższe dofinansowanie do wynagrodzenia. Konieczna będzie korekta wniosków o dofinansowanie

Z tytułu zatrudniania pracownika niepełnosprawnego pracodawcy przysługuje comiesięczne dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ma na celu zwiększenie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

ZUS zachęca: Bezpłatne i funkcjonalne narzędzie dla ubezpieczonych i świadczeniobiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca wszystkich ubezpieczonych i świadczeniobiorców do korzystania z aplikacji mobilnej mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. 

Pomniejszona 14 emerytura dla tych co dostają więcej niż 2 900 zł brutto co miesiąc. Jakie kwoty będą wypłacone emerytom i rencistom od 30 sierpnia do końca września 2024 r.

ZUS informuje, że w 2024 roku tzw. czternastka zostanie wypłacona emerytom i rencistom we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej już pod koniec sierpnia. W 2024 r. tzw. czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a 2,5 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie. Jakie kwoty będą wypłacone?

Jak działa pamięć? Badania naukowe: mózg tworzy kilka kopii wspomnień, które ulegają zmianom

Pamięć o jakimś konkretnym wydarzeniu lokuje się w mózgu w kilku równoległych kopiach – utrwalanych, modyfikowanych albo kasowanych po jakimś czasie. Tak wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria). Naukowcy uważają, że to, nasze zmieniające się wspomnienia pomagają nam dokonywać właściwych wyborów na przyszłość w zmieniającym się świecie.

REKLAMA

8 na 10 kandydatów woli wiedzieć o odrzuceniu CV niż pozostać bez odpowiedzi od pracodawcy

8 na 10 kandydatów woli wiedzieć o odrzuceniu CV niż pozostać bez odpowiedzi od pracodawcy. Taka informacja, mimo że negatywna, pozwala ruszyć dalej z procesem poszukiwania pracy. Jakie są wyniki badania w ramach kampanii "Nikt nie powinien być w zawieszeniu, kiedy wysyła CV i czeka na odpowiedź"?

Czeka nas rewolucja w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę – zrównanie wynagrodzenia minimalnego z wynagrodzeniem zasadniczym i wyższa pensja dla wielu pracowników, minimalne wynagrodzenie na poziomie 55% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia

W 2026 r., w związku z planowanym zrównaniem wynagrodzenia zasadniczego z minimalnym wynagrodzeniem za pracę – wiele pracowników czeka podwyżka wynagrodzenia. Dodatki do wynagrodzenia, mają stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementem pozwalającym pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Ustalane rokrocznie minimalne wynagrodzenie za pracę, ma natomiast osiągać poziom 55% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. To tylko niektóre zmiany, wynikające z projektu zupełnie nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 

Min. edukacji B. Nowacka o konkordacie i lekcjach religii. I nowych kwalifikacjach katechetów

Kościół upiera się przy tym, aby były dwie lekcje religii także w 2025 r., gdyż konkordat przekazał Watykanowi (jako państwu) prawo do określania programu lekcji religii. Jeżeli ten program wymaga dwóch godzin, to - zdaniem strony kościelnej w tym sporze - powinny być w szkole dwie lekcje religii (tygodniowo). Min. edukacji B. Nowacka chce od 1 września 2025 r. ograniczyć lekcję religii do jednej (tygodniowo). Jedna lekcja ma być w szkole i ewentualnie druga w salach katechetycznych (nie wiadomo na czyj koszt?).

Zakupy przed rokiem szkolnym. Artkuły szkolne poszły w górę. Czy 1 września 2024 to niedziela handlowa?

Czy 1 września 2024 to niedziela handlowa? Czy we wrześniu jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy najbliższa niedziela handlowa? Okazuje się, że ceny artykułów szkolnych w wakacje poszły w górę o 6,2% rdr. 

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę będzie ustalane na nowych zasadach. Projekt ws. minimalnego wynagrodzenia trafił do konsultacji

Minimalne wynagrodzenie za pracę będzie ustalane na nowych zasadach. Jak będzie liczone wynagrodzenie zasadnicze? Co się zmieni? Projekt ws. minimalnego wynagrodzenia za pracę został skierowany do konsultacji.

Zmiany od 1 września: Wynagrodzenie pracowników młodocianych i wpłata na PFRON

Za kilka dni, 1 września 2024 r., zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. Zmieni się także wysokość obowiązkowej wpłaty na PFRON. To skutek zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2024 r.

REKLAMA