REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie przedemerytalne, Rozwiązanie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawieszenie prawa do świadczenia przedemerytalnego

Zawieszenie prawa do świadczenia przedemerytalnego następuje w przypadku nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej oraz podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej. Co więcej, prawo do świadczenia od 1 lutego 2011 r. można zawiesić także na wniosek osoby uprawnionej do tego świadczenia.

Ustalenie i ustanie prawa do świadczenia przedemerytalnego

Ustalenie prawa do świadczenia przedemerytalnego uzależnione jest od złożenia wniosku przez osobę ubiegającą się o to świadczenie. Ustala się je od dnia następującego po dniu złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Odstąpienie od umowy o dzieło

Umowę o dzieło tak samo jak większość umów może wypowiedzieć zarówno przyjmujący zamówienie jak i zamawiający. Zamawiający ma jednak obowiązek pamiętać o wypłacie wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór

Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Najczęściej wybieraną formą rozwiązania stosunku pracy jest wypowiedzenie. Jak wygląda sytuacja w przypadku umowy o pracę na czas określony?

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa na okres próbny jest szczególnym typem umowy przewidzianym w kodeksie pracy. Zawierana jest ona w celu wzajemnego sprawdzenia pracodawcy i pracownika.

Jak przekazać pracownikowi decyzję o zwolnieniu?

Gdy już zapadnie decyzja o zwolnieniu, przed przełożonym trudne zadanie – informację trzeba przekazać pracownikowi. Szczególnie ciężko to zrobić, gdy podwładny związany jest z firmą od wielu lat i przyczyną zwolnienia są kwestie biznesowe, a nie zastrzeżenia do wykonywanej pracy. Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu?

Rozwiązanie umowy zlecenie

Rozwiązanie umowy zlecenie może nastąpić za wypowiedzeniem. Jak zgodnie z KC może dojść do rozwiązania umowy zlecenia? Czy wypowiedzenia można dokonać tylko z ważnych powodów? Czy jest różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony? Czy rozwiązać umowę może zarówno zleceniodawca i zleceniobiorca? Kiedy dochodzi do rozwiązania zlecenia w trybie natychmiastowym? Jak wypowiedzieć umowę? Pobierz wzór.

Jak złożyć wypowiedzenie - rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę

Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Kodeks pracy wskazuje odpowiednią formę oraz wymienia elementy, które muszę znaleźć się w prawidłowo skonstruowanym wypowiedzeniu. Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę?

Okres trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie regulują okresu na jaki może być między pracownikiem a pracodawcą zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Choć długość umowy o zakazie konkurencji zależy od woli stron, nie każde ustalenie w tym zakresie będzie dopuszczalne prawnie.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – wzór pisma

W większości przypadków umowę o pracę można wypowiedzieć. Do skutecznego wypowiedzenia konieczne jest sporządzenie i doręczenie odpowiedniego pisma drugiej stronie stosunku pracy. Warto poznać wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia również w przypadku, gdy brak jest jakiejkolwiek winy pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób może być dokonane m.in. z powodu przedłużającej się choroby pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

Kiedy można wnosić o sprostowanie świadectwa pracy?

Po zakończeniu stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jeżeli tego nie zrobi pracownik może wystąpić, o to do sądu.

REKLAMA