REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Umowa zlecenia czy o umowa pracę? Podpowiadamy 4 istotne tezy i wytyczne Sądu Najwyższego. Te wnioski SN są naprawdę dużą podpowiedzią dla pracodawców, zleceniobiorców, pracowników i zleceniodawców, co do tego jakimi kryteriami i cechami się kierować przy prawidłowym wyborze podstawy prawnej zatrudnienia.
Uchwalona w grudniu 2016 tzw. ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury 40 000 osobom (w tym 8000 wdowom i dzieciom pobierającym po funkcjonariuszach rentę rodzinną. Powodem obniżki emerytury jest np. służba mundurowego przez rok w komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa. Nie ma wątpliwości, że ten okres nie jest traktowany jako składkowy. Co zrobić, gdy taki emeryt miał po nagannym roku pracy w SB np. 30 lat składkowych w "uczciwych" służbach takich jak Policja? Obniżać emeryturę czy nie?
Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.
Ciekawe wnioski wynikają dla rencistów z niedawnego wyroku SN. Można otrzymać rentę z tytułu choroby nowotworowej dzięki korzystnej (dla rencisty) opinii lekarza z medycyny pracy, gdy lekarz chirurg stwierdzi, że choroba nowotworowa nie daje jednak prawa do renty. SN uznał, że te opinie nie są sprzeczne. Chirurg stwierdził, że chory na raka może pracować (analiza tylko stanu zdrowia), a biegły z medycyny prawy analizował też kwalifikacje rencisty. I uznał, że nie ma on kwalifikacji zawodowych, które
REKLAMA
65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody od Prokuratora Generalnego! Czy wystarczające dla dalszej pracy prokuratora były dobre zdrowie, doświadczenie i sumienna służba? Nie. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok bielskiego sądu niekorzystny dla byłych pracowników firmy budowlanej, którzy żądali od pracodawcy sprostowania świadectw pracy i przyznania odprawy za zwolnienia grupowe. To konsekwencja skargi nadzwyczajnej, którą złożył Prokurator Generalny.
REKLAMA
REKLAMA