reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wypłacona kara była przychodem z pracy

Wypłacona kara była przychodem z pracy

Kara umowna, którą pracodawca wypłacił pracownikowi za niewykupienie akcji, stanowi przychód ze stosunku pracy i należy ją traktować w ten sposób do celów podatkowych.

W sprawie rozpatrywanej przed WSA w Warszawie podatnik był zatrudniony w firmie na podstawie umowy o pracę. Zawarł także porozumienie, na mocy którego firma zobowiązała się do wykupu akcji posiadanych przez pracownika przed rozwiązaniem z nim stosunku pracy. W przypadku niedotrzymania tego zobowiązania spółka miała wypłacić kary umowne. Po kilku miesiącach pracownik rozwiązał umowę o pracę, a pracodawca zgodnie z umową wypłacił kary za niewykupienie akcji. Spółka potraktowała je jednak jak przychód ze stosunku pracy, z czym nie zgodził się pracownik. Twierdził on, że kary umowne stanowiły przychody z innych źródeł, od których nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy i ZUS. Zwrócił się więc do urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Z interpretacją taką nie zgodził się jednak dyrektor izby skarbowej, który wszczął postępowanie z urzędu i zmienił decyzję organu I instancji. Stwierdził bowiem, że skoro kary umowne z tytułu niewykupienia akcji mógł otrzymać tylko pracownik lub były pracownik spółki, to świadczenie takie należy uznać za przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Podatnik złożył zażalenie do dyrektora izby skarbowej, ale ten utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję. W skardze do WSA podatnik podkreślił, że świadczenie z tytułu kar umownych nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, ponieważ jest to odszkodowanie wynikające z rozwiązania tego stosunku. Należy ją więc zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

Sąd po zbadaniu sprawy oddalił skargę. Uznał, że wypłata kary umownej była dodatkowym zobowiązaniem firmy i miała ścisły związek ze stosunkiem pracy. Zatem organy podatkowe właściwie zinterpretowały przepisy. Kara umowna wynikająca z niewykupienia akcji stanowi przychód ze stosunku pracy, a zatem pracodawca właściwie odprowadził zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia.

Sygn. akt III SA/Wa 1231/07

Łukasz Zalewski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama