REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie dla pracownika, Badania lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu

Zatrudniłem absolwenta studiów, dla którego jest to pierwsza praca. Zgodnie z możliwością, jaką dają mi przepisy, otrzymał obniżone wynagrodzenie minimalne. Osoba ta zarzuca mi dyskryminację w zatrudnieniu (niedopuszczanie go do szkoleń). W razie gdybym musiał wypłacić z tego tytułu odszkodowanie - czy do tej osoby odnosimy dolną granicę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, czy też najniższym odszkodowaniem jest kwota obniżonego wynagrodzenia minimalnego?

Dofinansowanie zakupu okularów pracownikowi pracującemu przy komputerze

Zostałam zatrudniona rok temu. Na badaniach wstępnych zalecono mi noszenie okularów do pracy przy komputerze - wada wzroku. Jednak faktycznie pracę przy komputerze zaczęłam dopiero w lipcu br. (wcześniej moje stanowisko pracy nie wymagało pracy przy komputerze). W związku z tym poprosiłam pracodawcę o dofinansowanie zakupu okularów (zgodnie z regulaminem). Niestety, dowiedziałam się, że takie dofinansowanie należy się tylko od razu po badaniu, a nie rok później. Czy pracodawca ma rację? Jest to jednostka budżetowa.

Wypłata odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji

Zawarliśmy z naszymi pracownikami umowę o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać również po ustaniu stosunku pracy. Czy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z jednym z pracowników będziemy płatnikiem z tytułu wypłacanego mu w miesięcznych ratach odszkodowania? Jeżeli tak, to czy powinniśmy osiągany z tego tytułu przez pracownika przychód traktować jako przychód ze stosunku pracy? Czy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych powinniśmy naliczać w formie liniowej, czy progresywnej?

Zadośćuczynienie za skutki wypadku przy pracy

Jeden z moich pracowników domaga się zadośćuczynienia za skutki spowodowane wypadkiem przy pracy w kwocie 10 000 zł. Twierdzi, że poniósł wysokie koszty leczenia, a także całkowitemu zniszczeniu - wskutek pożaru samochodu - uległa odzież i rzeczy stanowiące jego własność (w tym 3000 zł gotówki). Czy firma będzie musiała zapłacić?

REKLAMA

Czy był wypadek przy pracy

Nasz pracownik kilka dni temu zwrócił się z prośbą o udzielenie mu godzinnej przerwy w ciągu dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych w urzędzie. Ponieważ kończy pracę po zamknięciu urzędu, wyraziliśmy na to zgodę. W tym czasie uległ wypadkowi. Teraz domaga się odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Czy ma do tego prawo?

Termin przedawnienia roszczeń pracownika z tytułu wypadku przy pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie, a jeżeli w wyniku takiego wypadku pracownik doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może dochodzić od pracodawcy dodatkowego odszkodowania, renty uzupełniającej lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Dochodzenie tych roszczeń jest ograniczone w czasie, jako że ulegają one przedawnieniu.

Kiedy nietrzeźwość wyłącza prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

Pracownik, który spowodował wypadek przy pracy w stanie nietrzeźwym, nie uzyska świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli przyczynił się w znacznym stopniu do powstania tego wypadku.

Obowiązki zakładu pracy w razie wypadku przy pracy

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, w wyniku którego złamał nogę. Jak wygląda postępowanie o przyznanie odszkodowania z tego tytułu, tzn. jaka jest tutaj rola zakładu pracy (zatrudniamy tylko 10 pracowników)?

REKLAMA

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Pracownik zatrudniony na pełny etat w miesiącu, z którego wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru, był przez 5 dni na urlopie bezpłatnym. Zachorował w kwietniu br. Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić miesiąc, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej czy je uzupełnić?

Wypadek przy pracy- pracownik pod wpływem alkoholu

Pracownik, który pracował na rusztowaniu, spadł z niego podczas pracy i zginął na miejscu. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Czy w takiej sytuacji rodzinie zmarłego przysługują jakiekolwiek świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego (chodzi mi przede wszystkim o jednorazowe odszkodowanie)? Czy zdarzenie to może zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy?

Czy koszty badań pracownika wliczać do podstawy wymiaru składek

Od sierpnia br. przyjęłam do pracy 4 pracowników. Skierowałam ich na badania wstępne i pokryłam koszty tych badań. Czy wartość badań wstępnych i okresowych pracowników powinnam uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób?

Badania lekarskie - czy należy się dieta

Wiemy, że mamy obowiązek pokrywać koszty badań okresowych i kontrolnych swoich pracowników oraz dokonywać zwrotu kosztów dojazdu na te badania. Koszty dojazdu zwracamy na podstawie przedłożonego rozliczonego druku delegacji. Czy powinniśmy także wypłacać diety?

REKLAMA