REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki nieterminowej wypłaty świadczeń chorobowych

Joanna Grzelińska-Darłak

REKLAMA

Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego muszą być wypłacane w terminie nie dłuższym niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Jeżeli płatnik nie wypłaci zasiłku w terminie, wówczas jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku, chyba że nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w przyznaniu bądź wypłaceniu świadczenia.

Odsetki należy wypłacić za każdy dzień opóźnienia w wypłacie świadczenia chorobowego, w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego (art. 64 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Autopromocja

Termin wypłaty świadczeń

Płatnik zasiłku jest zobowiązany wypłacić świadczenie z ubezpieczenia społecznego w terminie nie dłuższym niż 30 dni licząc od dnia następnego po dniu złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów do wypłaty zasiłków. Jeżeli płatnikiem jest ZUS, dokonuje on wypłaty świadczeń na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, jednak nie później niż w terminie 30 dni od złożenia dokumentów. Gdy płatnikiem zasiłków jest płatnik składek (np. pracodawca), świadczenia powinien wypłacać w terminie przyjętym do wypłaty wynagrodzeń, jednak także nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia wszystkich niezbędnych do wypłaty dokumentów. Jeśli wszystkie niezbędne dokumenty do wypłaty zasiłków zostaną złożone przed upływem okresów, za które zasiłki przysługują, wówczas termin 30-dniowy jest liczony od następnego dnia po ostatnim dniu niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik osobiście przedłożył w ZUS (płatnikowi zasiłków) zwolnienie lekarskie 12 grudnia 2011 r. W celu ustalenia uprawnień do zasiłku i jego wysokości niezbędne było jednak dostarczenie przez pracodawcę druku ZUS Z-3. Druk ten został dostarczony do organu rentowego dopiero 17 stycznia 2012 r. W tym przypadku termin 30-dniowy do wypłaty zasiłku należy liczyć od dnia następnego po dniu złożenia druku ZUS Z-3, tj. od 18 stycznia br., czyli od dnia, w którym ZUS miał wszystkie niezbędne dokumenty do ustalenia prawa i wysokości świadczenia.

Jeżeli natomiast okres niezdolności do pracy przypada na przełomie miesiąca, termin 30-dniowy na wypłatę świadczenia chorobowego przysługującego za niezdolność do pracy do końca miesiąca jest liczony od następnego dnia po ostatnim dniu miesiąca.

Nieterminowa wypłata zasiłków

Pracodawca, zobowiązany do ustalenia prawa do zasiłków oraz ich wysokości i wypłaty, który nie wypłacił świadczenia w ustalonym terminie, mimo że posiadał wszystkie niezbędne dokumenty do ich wypłaty, jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia. Odsetki nalicza się w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Należy je wypłacać za okres od dnia następującego po dniu upływu terminu na ustalenie prawa do świadczeń lub ich wypłaty do dnia zapłaty świadczeń, za każdy dzień zwłoki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca złożył w ZUS zwolnienie lekarskie wraz z wymaganym drukiem ZUS Z-3a w dniu uzyskania zwolnienia, tj. 19 grudnia 2011 r. W dokumentacji nie było żadnych braków ani żadnych błędów. ZUS powinien dokonać wypłaty zasiłku chorobowego w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów, tj. do 18 stycznia 2012 r. (włącznie). Wypłata nastąpiła jednak 31 stycznia br. ZUS powinien zatem wypłacić przedsiębiorcy odsetki licząc od 19 do 31 stycznia br.

Płatnik zasiłków – zarówno pracodawca, jak i ZUS – nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek, jeżeli opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które płatnik zasiłków (ZUS/pracodawca) nie ponosi odpowiedzialności.

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył 5 grudnia 2011 r. w ZUS wszystkie dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku chorobowego dla swojego pracownika. W przedłożonej dokumentacji zaszła jednak pewna niejasność, którą następnie ZUS wyjaśniał z pracodawcą. Niezwłocznie po uzyskaniu stosownych wyjaśnień od pracodawcy, 16 stycznia br. pracownikowi został wypłacony zasiłek chorobowy. W tym przypadku ZUS nie ponosi odpowiedzialności za zwłokę w wypłacie zasiłku chorobowego, gdyż opóźnienie nastąpiło z powodu błędów w dokumentacji przekazanej przez pracodawcę.

Jeżeli świadczenie jest wypłacane osobie uprawnionej za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy, za dzień wypłaty świadczeń uważa się dzień przekazania należności na pocztę lub do banku. Jednak istotne jest, by w tym dniu pracownik mógł dysponować pieniędzmi. Jeśli pracodawca przeleje pieniądze na konto pracownika w dniu wypłaty, ale pracownik nie będzie mógł nimi w tym dniu dysponować, wówczas wypłata świadczenia nastąpiła z opóźnieniem.


Nieterminowa wypłata świadczeń, gdy wymagane jest wydanie decyzji

W przypadku gdy do ustalenia uprawnień do świadczenia i wypłaty konieczne jest wydanie decyzji, odsetki należy liczyć od dnia następującego po upływie terminu na wydanie decyzji. Ponadto okres opóźnienia w ustaleniu świadczeń zleconych ZUS do wypłaty z mocy umów międzynarodowych liczy się od dnia następującego po upływie terminu na wydanie decyzji, liczonego od daty wpływu z zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej pełnej dokumentacji oraz należności.

PRZYKŁAD

Pracownik 13 grudnia 2011 r. złożył w ZUS dokumenty w sprawie zaliczenia do podstawy wymiaru zasiłku premii regulaminowej, gdyż uzyskał prawo do zasiłku w wysokości nieuwzględniającej tej premii. ZUS nie wzywał wnioskodawcy ani zakładu pracy do przedstawienia dodatkowej dokumentacji, nie informował również o wydłużeniu terminu na załatwienie sprawy. Mimo to organ rentowy nie wydał decyzji w sprawie premii w terminie miesięcznym (tj. do 13 stycznia 2012 r.). Decyzję tę ZUS wydał 31 stycznia 2012 r. i jednocześnie wypłacił wnioskodawcy wyrównanie zasiłku chorobowego. Swoje rozstrzygnięcie organ rentowy oparł na złożonej wraz z wnioskiem dokumentacji i nie przeprowadzał w tym zakresie żadnego dodatkowego postępowania wyjaśniającego. Z uwagi na to, że organ rentowy nie wydał decyzji w terminie miesięcznym (sprawa ta nie była szczególnie skomplikowana), wnioskodawcy należą się odsetki liczone od 14 stycznia 2012 r.

Obliczanie wysokości odsetek

Wysokość odsetek ustala się przez pomnożenie kwoty opóźnionego świadczenia przez liczbę dni opóźnienia i przez roczną stopę procentową odsetek, która wynosi obecnie 13%. Tak otrzymaną kwotę należy podzielić przez 365. Odsetki za zwłokę nalicza się według następującego wzoru:

kwota zasiłku x liczba dni opóźnienia x stopa procentowa

365 dni

PRZYKŁAD

Pracodawca będący płatnikiem zasiłku nie wypłacił pracownikowi zasiłku chorobowego w kwocie 542 zł w terminie, tj. do 27 grudnia 2011 r., a uczynił to dopiero 27 stycznia br.

Pracownikowi należą się więc odsetki obliczone w następujący sposób:

542 zł x 31 dni opóźnienia x 13%

365 dni

Kwota odsetek należna pracownikowi za zwłokę w wypłacie zasiłku wyniesie 5,98 zł

Odsetki należy wypłacić z urzędu łącznie z wypłatą opóźnionego świadczenia. Jeżeli jednak odsetki nie zostały wypłacone łącznie z wypłatą opóźnionego świadczenia, wypłaca się je:

  • nie później niż łącznie z wypłatą świadczenia w następnym terminie jego płatności, gdy dotyczą świadczenia okresowego,
  • niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni, gdy dotyczą świadczenia jednorazowego.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA